V prvé řadě záleží na tom, jaký druh práce máte uveden v pracovní smlouvě. Pokud práce, na kterou vás zaměstnavatel hodlá přeřadit, je v rámci okruhu prací, na něž máte uzavřenou pracovní smlouvu, pak neporušuje právní předpis. Pokud ovšem tento druh práce sjednaný nemáte, pak se zaměstnavatel musí řídit pravidly uvedenými z § 41 zákoníku práce. Pokud je máme shrnout, může být zaměstnanec převeden na jinou práci, pokud je ve výpovědní době z důvodů závažných porušení povinností na jeho straně, nebo pokud je proti němu vedeno trestní stíhání pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů, případně, když zaměstnanec nesplňuje právní požadavky na plnění úkolů (např. řidič z povolání ztratí oprávnění k řízení motorových vozidel, apod.) Dále je možné, abyste byl převeden na jinou práci v případě odvracení živelní události. Pokud máte prostoj v práci kvůli povětrnostním podmínkám, může vás zaměstnavatel převést na jinou práci po dobu prostoje jen s vaším souhlasem.

Výpověď můžete podat i bez udání důvodu a běží dvouměsíční lhůta od prvního dne následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli. Nárok na odstupné v takovém případě není. To by náleželo jen v případě, kdyby byl zaměstnavatel v prodlení s vyplacením vaší mzdy o více než 15 dnů a vy byste proto okamžitě zrušil pracovní poměr.

Bude tedy zřejmě rozhodující, zda s přeřazením práce bude také snížena vaše mzda, pokud ano a přeřazení na jinou práci nebude provedeno s vaším souhlasem a protiprávně, mám zato,k že by se mohl uplatnit důvod okamžitého odstoupení od smlouvy pro nezaplacení mzdy ani po uplynutí 15 dnů po její splatnosti. Ovšem odstupné je 3 měsíční a pracovní poměr skončí okamžikem doručení vašeho odstoupení zaměstnavateli. Vzhledem k tomu, že jde o hraniční otázku, doporučuji poradu s právníkem, který zpracuje rešerši dosavadních soudních rozhodnutí, z nichž by se mohla dovodit pravděpodobnost vašeho úspěchu ve věci v případě, že by zaměstnavatel nevyplatil odstupné dobrovolně.