Americká automobilka Chrysler, která se neúspěšně uchází o půjčku od americké vlády, ohlásila že prodlužuje již dříve ohlášené uzavření všech svých severoamerických továren. Původně se měly pásy zastavit na 2 týdny během Vánoc, nyní Chrysler oznámil, že výroba bude zastavená nejméně do 19. ledna 2009. Čtyři továrny pak budou uzavřené na neurčito.... (Jen pro pořádek: během odstávky zaměstnanci nebudou dostávat plat, jen sociální výpomoc od státu.)

Prodej automobilů značky Chrysler se propadá závratným tempem: za letošních 11 měsíců firma prodala  o 28% méně aut než vloni, v listopadu byl ale propad už 47%!! Ještě pár takových měsíců a Chrysler půjde "pod vodu".

Naačasování odstávky v Chrysleru ukazuje, kam se upírají všechny naděje detroitských firem: 20. ledna nastupuje do úřadu nový prezident USA Barack Obama, již od 6. ledna 2009 ale bude úřadovat nový Kongres, který bude ovládaný demokraty a od kterého automobilky očekávají rychlou pomoc.

Chrysler není jediná automobilka, která plánuje uzavírání: Ford uzavírá deset svých továren na jeden týden do 12. ledna 2009, GM ohlásil zastavení investic na novou továrnu, která by měla vyrábět nový elektrický vůz Volt. Vánoce v Michiganu budou poněkud chmurné... (Ještě že Red Wings hrají pořád skvěle!)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist