Až se zase příště nějaký cizinec zeptá co je v Čechách výjimečného, můžete bez váhání odpovědět: dobré pivo, krásné ženy, knedlíky, Staré Město pražské,……a MUFIN. Ne, nejedná se o americký vdoleček, ten se koneckonců píše s dvojitým „f“ a vyslovuje mafin. Náš MUFIN je zcela něco jiného, a to nejen svým názvem.

 

MUFIN je název softwaru a unikátní metodou vyhledávání v multimediálních datech, která dokáže prohledat obsah více než padesáti milionů obrázků za méně než půl vteřiny. Mimo jiné zjednoduší hledání obrázků, zvuku i filmových záznamů na internetu, takže si budete moci vyhledat třeba dvojníka či obdobnou píseň vaší oblíbené.

 

A také je MUFIN tak trošku naším „dítětem“, které jsme u nás na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity dlouhodobě hýčkali a opatrovali spolu s úzkým týmem informatiků již od roku 2004. Přelomem pro nás ale bylo zapojení do výzkumného projektu společnosti IBM v posledních 2 letech. O tom, že jsme byli nakonec „ve výchově“ úspěšní, svědčí prestižní ocenění „Shared University Research“ právě od IBM, které naše univerzita získala jako první v republice.

 

A v čem se tedy MUFIN liší od ostatních vyhledávačů? Na rozdíl od běžných internetových vyhledávačů, které pracují hlavně s textovými popisky a komentáři obrázků či fotografií, MUFIN dokáže porovnávat samotný obsah objektů prostřednictvím jejich vlastností. Vyhledávání podle vlastností obrázků je tedy zatím poměrně unikátní. To je však stále jen začátek. Naším cílem jsou totiž databáze, které budou obsahovat až několik miliard různých digitálních objektů. Časem tak bude možné nahrát si do počítače aplikaci, která každému umožní porovnávat obrázky z jakékoliv internetové stránky. Principem je identifikace určitých vlastností obrázku, jako je barevné spektrum, textura nebo rozložení tvarů. Na základě takto určených vlastností pak program porovná obrázek s ostatními a najde ty, které jsou mu nejvíc podobné.

 

Navíc očekáváme, že náš MUFIN čeká i široké využití v praxi. Biologové budou moci vyhledávat podobné DNA sekvence, v oblasti biometrických měření bude možné porovnávat otisky prstů nebo rozpoznávat obličeje, lze také pracovat s geografickými daty. Software je možné použít pro čištění dat, například při vyhledávání přebytečných kopií a odhalování plagiátů.

 

Takže až budete příště hledat inspiraci kam vyrazit na dovolenou, případně jak postavit nový plot či koupelnu, zadejte do vyhledávače MUFIN a díky podobnosti vyhledejte to nejlepší řešení práve pro Vás.

 

 

Pavel Zezula

profesor informatiky Masarykovy univerzity

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist