Z vašeho dotazu nevyplývá přesný důvod výpovědí; s odkazem na vámi uváděnou skutečnost, že "firma se ruší" vycházím z předpokladu, že se jedná o důvod výpovědi pro organizační změny dle § 52 písm. a) zákoníku práce.

Pokud jde o pracovní nechopnost zaměstnance, obecně sice platí zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele v tzv. ochranné době, do které spadá i dočasná pracovní neschopnost (avšak pokud si tuto neschopnost zaměstnanec nepřivodil úmyslně nebo pokud nevznikla jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek), z tohoto zákazu výpovědi však zákoník práce připouští výjimky. Jednou z těchto výjimek je i váš případ, kdy dává zaměstnavatel výpověď pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) - ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Výpovědní lhůta činí dva měsíce.

V případě výpovědi z tohoto důvodu máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, pokud např.kolektivní smlouva nebo specielní ujednání se zaměstnavatelem nestanoví odstupné vyšší.

Pokud by objem výpovědí zaměstancům naplňoval znaky tzv. hromadného propouštění, stanoví zákoník práce zaměstnavateli další povinnosti ( např. předem v určené lhůtě informovat odborovou organizaci nebo radu zaměstnanců), odlišná je potom i doba, kdy hromadně propouštěnému zaměstnanci výpovědí skončí pracovní poměr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist