Tazatelka se dopouští v praxi velmi časté chyby, když zaměňuje výpověď pracovního poměru (jednostranné ukončení pracovního poměru, ke kterému se nevyžaduje souhlas druhé strany) s dohodou o ukončení pracovního poměru (oboustranně odsouhlasené ukončení pracovního poměru). Pokud tazatelka podala výpověď, jak uvádí, potom souhlas zaměstnavatele není zapotřebí a pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.
Zákoník práce sice v mnoha směrech chrání zaměstnankyně – matky dětí, není ale pravdou, že by zaměstnavatel matky s dítětem byl povinen na žádost takové zaměstnankyně ukončit příslušný pracovní poměr okamžitě bez výpovědní doby. Pokud by tomu tak bylo, nelze pochybovat o tom, že již tak nižší ochota zaměstnavatelů zaměstnávat matky s dětmi by ještě více poklesla. Smyslem výpovědní doby je mj. ochrana zaměstnavatele přesně před tím, co tazatelka zmiňuje, tj. před nenadálým odchodem zaměstnance, zejména poskytuje zaměstnavateli čas k nalezení (a zaškolení) nového zaměstnance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist