Ekologie nebo jádro. Bezpečí nebo nejistota zamoření. Teplo nebo zima. Evropská unie nebo národní zájmy. Mírně řečeno, je to dost děsivé dilema, zejména s ohledem na to, že Česká republika nyní předsedá Evropské unii.

Slovensko a Balkán mrznou. Slovenský premiér Robert Fico chce výpadek plynu nahradit nastartováním jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, odstavené po tlaku z EU. „Ak jediným riešením je opätovné naštartovanie Bohuníc, tak beriem plnú zodpovednosť za ich spustenie," pravil a dal Rusku a Ukrajině dva dny na obnovení dodávek.

Zatímco Bohunice, odstavené před týdnem, lze oživit snadno, bulharskou Kozloduj už by čekal složitější proces. Tisíce Bulharů ovšem začínají mrznout a tak se prezident Georgi Parvanov dopustil podobné úvahy jako premiér Fico. Podobné dilema mají v Litvě, kde odstavují sovětskou Ignalinu. Tam také nahrazují jadernou elektřinu uhlím a hlavně - plynem.

A v Německu se objevují úvahy, jestli odstavení jaderných elektráren, přijaté v době sociálně demokraticko zelené vlády, nebylo předčasné. A to mají největší zásoby plynu v unii a na Rusku jsou závislí jen ze třetiny.

Na jedné straně tedy postkomunistické země čelí tlaku unie, aby vypnuly staré a podle západu nebezpečné jaderné elektrárny, na straně druhé ale od starých členů nezaznívá žádné povzbuzení, nabídka pomoci, neřkuli posun směrem k vytvoření společné energetické politiky. Václav Klaus a Declan Ganley tak s tvrdě hájenými národními energetickými politikami dostávají další protiunijní argument. Co Brusel nabízí za to, že donutil některé členské státy (Litvu, Bulharsko, Slovensko) vypnout jejich hlavní zdroje energie s odkazem na Černobyl? Brutálně řečeno, nic vyjma efemerního slibu o nových cestách pro středoasijský plyn (Nabucco). Propojení západu EU s východem trubkami téměř neexistuje, stejně jako severojižní propojení středoevropských zemí.

Současný předseda EU, český premiér Mirek Topolánek by zcela jistě se zastánci jádra souhlasil, ale musí nyní zastávat celounijní postoje. A jádro v EU prostě populární moc není, i když možná i díky Rusům a Ukrajincům zase jednou bude. Pokud Fico Bohunice znovu spustí, tak mu mrznoucí Slováci jen zatleskají (pokud nezkolabuje přenosová soustava). A pár lidí v Evropě se bude muset přinejmenším podrbat na hlavě, zatímco francouzský prezident si bude moci uspořádat nové turné po Evropě a nabízet „bezpečné" francouzské reaktory, jak to udělal loni na podzim v Polsku, když Varšavu přemlouval, aby podpořila klimatický balíček.

Něco mi říká, že čeští i evropští zelení budou muset díky mrazu z Kremlu a Kyjeva přehodnotit v nejbližší době některé své fundamenty.

A co na to Rakušané?