Kdo by neznal známou českou satiru, která vypráví o obci, kde se všechno dělá neúčelně a posléze i neúspěšně. Bohužel takto mi to v současné době připadá i na české politické scéně. Alespoň co se týče poplatků ve zdravotnictví. Je zarážející, že v období prohlubující se hospodářské krize není důležitějšího vnitropolitického tématu - minimálně tedy pro jednu politickou stranu. Dnešní hlasování v Poslanecké sněmovně ovšem věc posunulo dál. Když není dost poslanců, musí začít lobovat loajální hejtmani. Do některých krajských koalic totiž  patří také členové ODS a KDU-ČSL a ti by pro udržení postů, o které mohou velmi rychle přijít, mohli „zatlačit“ buď přímo na vedení nebo minimálně na rebelující poslance. Jak rafinované a promyšlené.

 

Selhání krajských vlád

           

            A tak stav právního chaosu ve věci poplatků ve zdravotnictví i po dnešním hlasování zůstává dál. Je možné, že příslušné úřady, posílené úspěchem vládní koalice, začnou konečně pokutovat ty, kteří zákony nedodržují – kraje. Je ovšem ironií osudu, že pokuty budou zcela jistě hrazeny z veřejných rozpočtů, tzn. že je částečně zaplatí ze svých daní i ti, kdo dál zákony ctí a odmítají podepisovat darovací smlouvy. Tito občané se tak stávají „sponzory“ těch, kdo se rozhodli pro „tunelování“ zákona. Jak symbolické pro naši společnost.

  

Bojové kolbiště o poplatky se tedy přesunuje do krajů. Přiznám se, že jsem zvědavý, jak se zachovají lidovečtí a občanskodemokratičtí krajští radní. Půjdou proti svým stranickým vedením za cenu zachování si lákavých postů, nebo přenechají svůj vliv i ve zbývajících krajích „třetím“ – komunistům? Uvidíme. Jedno je ale jasné. Komunisté za svoji podporu současného hlavního tématu sociálních demokratů zcela jistě něco očekávají. Mám velkou obavu, že se to velmi brzy v reálu dovíme. Ukazuje se tak, co všechno mohou způsobit „obyčejné“ třicetikorunové poplatky.