Buďte tvrdá a nekompromisní a trvejte na odstupném ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nevidím žádný důvod pro to, abyste z práce odcházela bez odstupného.
Podle ustanovení § 52 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z těchto důvodů (další výpovědní důvody vyplývající z § 52 zákoníku práce se netýkají tohoto dotazu, a proto v odpovědi na tento dotaz nebudou rozebírány):
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Podle § 67 zákoníku práce zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Podle § 48 odst. 1 zákoníku práce může být pracovní poměr rozvázán následujícím jen
a) dohodou,
b) výpovědí,
c) okamžitým zrušením,
d) zrušením ve zkušební době.
Ve vašem případě bych trval na rozvázání pracovního poměru dohodou podle § 67 zákoníku práce, na odstupném ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, protože podle zákoníku práce na něj máte plné právo. Skutečnost, že jste matkou – samoživitelkou není v tomto případě rozhodující.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist