Takže máme za sebou uzávěrku výměn, a hokejoví znalci nabízejí desítky vysvětlení, proč se to či ono mužstvo zbavilo toho či onoho hráče, a proč získalo výměnou jiného, a jak jim to pomůže buď v postupu do play-off, nebo dokonce k zisku Stanleyova poháru.

A přitom, jak tvrdí Jim Kelley z televizní sítě Rogers Sportsnet, je to všechno nesmysl. Poté, co probral nejrůznější fámy a dohady, které letošní uzávěrce předcházely, ale také výměny, k nimž došlo od roku 1980, kdy NHL deadline zavedla, došel k závěru, že většina výměn nedává žádný smysl a došlo k nim hlavně pod tlakem veřejného mínění, které nemá ponětí o tom, jak věc vlastně funguje.

Za to všechno, dovodil Kelley, může tehdejší šéf New York Islanders, který získal na jaře 1980 Butche Goringa. Legenda tvrdí, že právě Goring byl chybějícím článkem k zisku čtyř pohárů za sebou. Kelley pochybuje, že by to bylo jen tím, že přišel Goring, všestranný útočník, který dovedl bránit, vyhrávat vhazování, hrát dopředu i dozadu a občas vstřelit nějaký gól.

Někteří generální manažeři připouštějí, že celá věc je přehnaná za hranice slušnosti. Torontský Brian Burke jde dokonce tak daleko, že otevřeně tvrdí, že většina rozhodnutí, přijatých pod tlakem uzávěrky, rozvášněných davů a šílejících novinářů, je naprosto nesmyslná, a že žádný generální manažer, který by si sám sebe chtěl vážit, by k takovým rozhodnutím jinak nikdy v životě nepřistoupil.

Burke, který před časem popudil celou ligu tím, že v deníku USA Today zveřejnil pečlivý záznam dnů kolem uzávěrky výměn, včetně telefonátu se svými kolegy (a jmény hráčů, o nichž se zrovna jednalo), si nebere ubrousky ani teď: Tak dobře, většina z nás říká, že toho či jiného hráče vzali, protože to byla poslední část skládačky. Jo. Do play-off se dostane ze 30 mužstev 16. Do druhého kola postoupí osm. A tak dál. Ale průvod s pohárem bude jenom jeden. Takže ty počty jsou jasné: uzávěrka výměn je dnem, kdy generální manažeři nemají nic proti tomu, aby vypadali jako blbci.

Ale jinak, připustil Burke, když tomu člověk podlehne, je to vzrušující den. A to i při pohledu zvenčí. No, jen si představte seriózně vypadající pány, každý třímá u ucha několik telefonů, mají kolem sebe lidi s kalkulačkami kvůli rozpočtu a platovému stropu, a dohadují se jako trhovci s koňmi. Až na to, že obchodují s lidmi.

Text vyšel i v Hospodářských novinách