Když ekonom ČSOB a člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček v únoru publikoval v Hospodářských novinách text Intelektuální stop-stav anebo Ekonomické retro, ve kterém rozdělil ekonomy na "ekonomický" a "kecací" tábor a definoval dvě školy, mezi nimiž zeje nepřekonatelná propast, zřejmě s určitou odezvou počítal. Tak silnou polemickou smršť, jaká přišla v následujících týdnech, nicméně jistě nečekal.

Samotný Sedláček se počítá ke "kecacím" ekonomům, podle kterých dost dobře nelze člověka matematizovat. "Kdysi dávno ekonomie začínala jako podsektor etiky a filozofie. Prvních mnoho desetiletí v sobě ekonomické knihy neměly vzorečky. Později se ale ekonomie inspirovala mechanistickou fyzikou... Poslední dobou se však čím dál víc ukazuje to, na co ,kecací' část ekonomie poukazovala již dlouho: nejsme vynálezci, stavitelé, architekti ekonomiky. Můžeme hrát jen roli turistů. Občas můžeme pomoci se vší pokorou poukázat na opadávající omítku a tu a tam něco upravit," konstatuje Sedláček.

Ekonomie a hospodářská politika obecně podle něj musí být méně matematická, zároveň také pokornější a otevřenější jiným oborům - prozatím stačí návrat ke Keynesovi. "Ten se totiž - aniž by se sám kamkoli posunul - stal z dnešního pohledu pravicovým ekonomem. Tím, že hospodářská politika se v posledních letech stala levicovější než zmiňovaný klasik," uzavírá Sedláček.

iHNed.cz nabízí ještě jednou odkazy na všechny texty z polemiky, kterou redakce našich novin i serveru nyní definitivně uzavírá. 


Původní text

První vlna ohlasů

Filip Pertold, University of Illinois: Prokecáme se k reformám?

Ondřej Schneider, Georgetown University: Spor o ekonomii

Ondřej Schneider, Georgetown University: Ekonomie a sociologie - pokus o lepší vysvětlení 

Petr Koblovský/Petr Houdek, VŠE: Tomáš Sedláček se mýlí. Ve všem

Tomáš Munzi, VŠE: V dlouhém období nesmíme být mrtví, ale živí 

 

Tomáš Sedláček reaguje

Tomáš Sedláček: Spor o ekonomii aneb Sedláček se mýlí ve všem

 

Druhá vlna ohlasů

Petr Koblovský/Petr Houdek, VŠE: O čem bádají ekonomové aneb Mýliti se je sedláčkovské

Lukáš Kovanda, VŠE: Proč Sedláček štve ekonomy

Michal Zdeněk, Norwegian School of Economics: Český "spor o ekonomii"

Martin Lobotka, Česká spořitelna: Jenom "kecací" nápad nepomůže