Napadlo vás někdy, že přispět na dobrou věc, ať už je to pomoc dětským domovům, příspěvek na charitu, či vědecký výzkum, nemusí nutně znamenat podporu pouze ve formě finančního daru, šeku nebo třeba dárcovské sms?

 

V dnešní době vyspělých informačních technologií můžete přispět k nejrůznějším vědeckým výzkumům i pouhým připojením vašeho počítače do největší veřejné humanitární sítě – World Community Grid. Ta využívá volné kapacity neboli výpočetního výkonu počítačů zaregistrovaných dobrovolníků právě k výzkumným účelům. Jakmile se tedy zaregistrujete, můžete si vybrat, do kterého z projektů byste se rádi zapojili. Může to být vývoj léků proti AIDS, horečce dengue, práce na vyšlechtění nových odolnějších odrůd rýže nebo nedávno spuštěný program výzkumu léků pro boj s rakovinovými nádory. Aktuálně projekt World Community reaguje i na problém chřipky A způsobené virem H1N1.

 

Vědci z IBM a z Lékařské fakulty University of Texas (University of Texas Medical Branch, UTMB) totiž spustili v rámci World Community Grid společný projekt Influenza Antiviral Drug Search, jehož cílem je najít lék proti této nové nákaze. Spolupráce mezi univerzitou a projektem není náhodná – výzkumníci University of Texas již v současné době využívají výkon sítě World Community Grid k výzkumným projektům zabývajících se horečkou dengue a západonilskou horečkou.

 

A jak to tedy funguje? Vědci se s pomocí volného počítačového výkonu snaží identifikovat chemické sloučeniny, které by s vysokou pravděpodobností mohly zastavit šíření chřipkových virů, a takto identifikované látky pak testují v laboratorních podmínkách. Díky využití virtuálních chemických experimentů prostřednictvím World Community Grid bude možné rozpoznat, které z milionů testovaných molekul se mohou vázat na virus chřipky a zabránit jeho dalšímu šíření. Projekt, na kterém by normálně výpočetní práce znamenaly tisíce let počítačového času, tak může být díky síti World Community Grid dokončen v řádu měsíců.

 

Pro vaši lepší představu: program World Community Grid má přes 430 000 členů z více než dvou stovek zemí a nabízí propojení na více než 1,2 miliónu počítačů. Nedávno dosáhl významného milníku - 250 miliónů výsledků, což představuje necelé dva výsledky každou vteřinu. Celková doba výpočetního času, kterou program od svého spuštění poskytl k výzkumným účelům, přesáhla 238 tisíc let.

 

Zapojit se můžete i vy – stačí si na stránkách projektu stáhnout ovládací software, který se postará o vše ostatní. Využije volnou kapacitu vašeho počítače, aniž by zpomaloval jeho chod a zdržoval vás od práce. Bezpečnost přenosu dat a ochrana registrovaného počítače je garantována.

 

Klikněte ještě dnes na www.worldcommunitygrid.org a připojte se k celosvětové síti World Community Grid.

 

 

Monika Ladmanová

Corporate Citizenship and Corporate Affairs Specialist IBM CR