Sedmačtyřicetiletý člen karvinského horolezeckého oddílu chtěl se svým kolegou Milanem Pěgřímkem vystoupat bez kyslíku na nejvyšší horu světa Mount Everest.

Chrząszczovi (na snímku) se však udělalo špatně a ráno ve stanu se už neprobudil. ČTK to řekl předseda oddílu TJ Baník Karviná Josef Weisser.

O tragické události informoval v úterý deník.cz. Weisser se o smrti Chrząszczovi dozvěděl od jeho kolegy přes satelitní telefon.

"Udělalo se mu špatně, proto sestoupili do níže položeného tábora. Ráno už se neprobudil," řekl ČTK předseda oddílu. Podle internetových stránek další z českých expedic zůstali karvinští horolezci v táboře ve výšce 7027 metrů nad mořem.

Skupina přišla během čtyř let už o druhého člena 

Dvojice amatérských horolezců chtěla od počátku zdolat Mount Everest bez kyslíkových přístrojů. "Na to, co se stalo, to může a nemusí mít vliv.

S kyslíkem je to bezpečnější, ale finančně náročnější. A není to takový sportovní výkon. Je to prostě věcí přístupu," dodal Weisser s tím, že se oba horolezci připojili k mezinárodní expedici.

Zesnulý Chrząszcz i jeho pětapadesátiletý kolega Pěgřímek bez kyslíkových přístrojů vystoupali v roce 2005 na vrchol Šiša Pangma.

Z pětičlenné expedice se vrátili jen čtyři bez kamaráda Petra Očka, který tehdy také zahynul. "To je prostě osud," dodal Weisser.

Chrząszczovi se stala osudnou obtížnější severní stěna

Na expedici na se oba horolezci připravovali od roku 1997. Vedle tibetské osmitisícovky Šiša Pangmy mezitím zdolali také nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley.

Na nejvyšší horu světa chtěli vylézt obtížnější severní stěnou z Tibetu, kam je nakonec čínské úřady vpustily v rámci mezinárodní horolezecké expedice.

Svou výpravu zahájili oba dobrodruzi recesisticky v podzemí Dolu Paskov, kdy z hloubky 850 metrů vylezli na zemský povrch po 142 osmimetrových žebřících.

S výstupem na Mount Everest (8848 metrů) tak chtěli překonat téměř 10.000 výškových metrů, což se jim společně nepodařilo. Zda se o to pokusí Pěgřímek sám, není jisté, dodal Weisser.

Chrząszcz je letos už druhým českým zesnulým horolezcem

Hlavním cílem obou horolezců bylo vrátit se v pořádku domů. "Je nám nesmírně líto, že to tak nebude.

Chrząszcz byl významný stonavský rodák a mnoho lidí ve Slezsku ho znalo také díky jeho zajímavým přednáškám, kterými popularizoval horolezectví, krásu hor i úctu k přírodě," prohlásil starosta Stonavy Ondřej Feber.

Chrząszcz je letos již druhým českým horolezcem, který v Himaláji přišel o život. Na konci dubna zemřel při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny Martin Minařík.

Vystoupat na Mount Everest se v těchto dnech pokouší také expedice frýdecko-místeckého horolezce Libora Uhra, který před rokem a půl úspěšně zdolal obávanou horu K2.

Na nejvyšší horu světa zatím vystoupilo deset českých horolezců, jako první v roce 1991 Leopold Sulovský.