Pokud vám váš bývalý zaměstnavatel skutečně omylem zaplatil duplicitně mzdu, má právo na její vrácení a vy máte povinnost tuto částku zaměstnavateli vydat. Druhá, omylem vyplacená částka, byla tak totiž vyplacena za práci, kterou jste skutečně nevykonala, tj. mzda byla vyplacena bez faktického i právního důvodu. Na vaší straně tak došlo k bezdůvodnému obohacení, a proto máte povinnost plnění vydat. Nevydání takového plnění je důvodem pro právní vymáhání zaplacení předmětné částky, a to včetně úroků a případných nákladů soudního řízení. Tento spor by však měl být veden v rovině občanskoprávní, nikoliv jako trestní řízení.

Skutečnost, že se jednalo o duplicitně vyplacenou mzdu by vám měl zaměstnavatel prokázat. Vzhledem k dohodě o splátkách předpokládám, že se tak stalo. Pokud byla sepsána písemná dohoda o splátkách, obvykle součástí takové dohody bývá i uznání dluhu co do důvodu a výše. V tom případě by měl zaměstnavatel v event. soudním řízení silnou důkazní pozici; uvedená skutečnost však z vašeho dotazu nevyplývá.

V dané situaci doporučuji duplicitně vyplacenou mzdu bývalému zaměstnavateli vrátit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist