Dali byste facku svému otci (slap in the face) – s jeho svolením, třeba v rámci komediálního výstupu? Štítíte se dotknout se kohoutku (faucet) na veřejné toaletě?
Pokud odpovídáte 1. ne, 2. ano, pak jste konzervativci, píše Nicolas D. Kristof, duchaplný sloupkař New York Times. V opačném případě jste liberálové. Konzervativci se cítí nepříjemně, mají-li takto napadnout či ponížit autoritu; liberálové by se tím netrápili, pokud dá tatínek souhlas. Konzervativci jsou také citlivější než liberálové na znečištění -- prostě nejenže myslí jinak, oni cítí jinak. "Jedním z hlavních dělítek mezi levicí a pravicí je různý vztah k morálním hodnotám. Pro liberály se morálka odvozuje především od férovosti (fairness) a předcházení škodám (prevention of harm). Pro konzervativce morálka zahrnuje také prosazování autority a loajality - a odpor k nechutnostem (revulsion at disgust)," píše sloupkař.
Odkazuje na psychologickou "škálu zhnusení", která testuje lidi na 27 situacích. Šlápli byste bosou nohou na žížalu? Jak moc se vám hnusí zápach moči v tunelu? Doporučuje také podstoupit test na serveru www.yourmorals.org.
Poznámka 1: Něco na tom je. Dokud byl profesor Bělohradský ještě pravičákem, protože to bylo intelektuálně a mocensky zajímavější, rád kázal o důležitosti "skrupulí". U spousty věcí neumíme říct přesně, proč je neděláme -- "prostě se nedělají". (Nefackoval bych vůbec nikoho z rodiny. U kohoutku záleží na tom, jak by vypadal. Na žížalu dost nerad. U tunelů to čekám. Jsem konzervativec?)
Poznámka 2: A takovými věcmi se zcela vážně zabývá zahraničněpolitický specialista na chudobu a hlad v nejslavnějších novinách světa. A autor tohoto blogu tomu věnuje tolik řádek. A vy jste taky klikli na uhozený titulek se žížalou. Svět se řítí do zkázy.
*
Zatímco komentář o hrozných zločinech v Barmě by si běžný čtenář nepřečetl, musel být proto zabalen do žížaly. Píše ho svrchovaně kvalifikovaný muž, Paulo Sergio Pinheiro, bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Barmě v letech 2000-08. Například píše: "V roce 2002 jsem obdržel zprávu o 625 ženách, které byly systematicky znásilňovány po dobu pěti let v barmském státě Šan. Chyběla jakákoli zmínka o úspěšném vyšetřování." Od Rady bezpečnosti žádá, aby zřídila vyšetřovací komisi pro zločiny proti lidskosti -- situace v Barmě je podle něj obdobně kritická jako dříve ve Rwandě, Bosně nebo v Dárfúru.
*
Autor tohoto blogu minulý týden psal redakční komentář ke zrušení slovenského Speciálního soudu a kritizoval jmenovitě vládu Roberta Fica. Slovenský premiér nejprve dělal mrtvého brouka, po drtivé kritice tamních médií se rozhoupal k akci na záchranu soudu. Navrhuje přijmout ve zkráceném legislativním řízení novelu, která by Speciální soud v Pezinku udržela. Není ještě jisté, zda má iniciativa šanci na úspěch (a zda to není hlavně alibi pro premiéra: "Vidíte, snažili jsme se, ale..."). Komentátor Peter Schutz ve SME to vidí optimisticky, ve třetím čtení se podle něj "ad hoc koalícia pre Pezinok zaiste nájde" a vidí v tom příklad "pozitivního populismu". Podobně Juraj Hrabko tamtéž soudí, že "premiér je na dobrej ceste, aby zvládol problémy okolo Špeciálneho súdu na výbornú".
*
Už to patrně vypadá, že se autor tohoto blogu stal českým literárním agentem bruselského zpravodaje Economistu, známého jako Charlemagne. Nemohu si pomoci, i poslední příspěvek mi přijde zajímavý: Charlemagne recenzuje velmi euroskeptický projev Davida Camerona. "Opravdu David Cameron věří, že Evropská unie je z podstaty věci neodpovědná (unaccountable - jak říká profesor Jiří Přibáň, pro české poměry je typické, že pro toto slovo nemáme dobré synonymum) a nedemokratická? Pravděpodobně ne: vůdce britských konzervativců jsem potkal jedinkrát, v Bruselu v prosinci 2006. .... Sešel se s britskými zpravodaji v Bruselu a podle mých poznámek mluvil o EU pozitivně, jako například: "Evropa může zajistit (deliver) věci, které její občané chtějí, například akci proti klimatické změně". ... Ano, vím, že UKIP (pozn. překladatele: Strana britské nezávislosti, která má za cíl vystoupení z EU) stoupá pár dnů před evropskými volbami v průzkumech, takže Cameron potřebuje vypadat co nejtvrději. ... Ale i jako volební rétorika mi to zní jako silná káva (it strikes me as strong stuff)." Cameron například řekl: "EU a soudci (z citace není jasné, zda myslí všechny soudce, nebo soudce Evropského soudního dvora, ale patrně to první) - z nichž ani jedni ani druzí se nezodpovídají britským občanům - si přisvojili příliš mnoho moci v tématech, o nichž by se mělo rozhodovat ve sféře demokratické politiky. ... Progresívní reformní agenda žádá, abychom přerozdělili moc z EU zpět do Británie a od soudců zpět k lidu. Proto uspořádáme referendum o Lisabonské smlouvě, prosadíme zákon nařizující referendum k dalším přesunům moci na úroveň EU, vyjednáme návrat kompetencí a budeme žádat mnohem podrobnější debatu v parlamentu o evropské legislativě, regulaci a výdajích."
Charlemagne: "Kdyby byl poradcem pana Camerona, navrhnu mu dát interview pro deník Sun, kde by navrhl návrat starých britských pasů s tím, že jako premiér by dal z obalu odstranit slova "Evropská unie". ... Pro EU by to bylo naprosto přijatelné (feasible) a Cameron by získal bezbolestné vítězství. Bohužel, kdykoli to řeknu britským diplomatům a činovníkům v Bruselu, obrátí oči v sloup a zdvořile změní téma."
*
K diskusi o nominaci Sonii Sotomayorové na americký Nejvyšší soud: americký zpravodaj Economistu se v blogu Democracy in America vrací k žertu Baracka Obamy, že "někteří říkají, že soudkyně Sotomayorová zachránila baseball" (což použil i český blog Jiné právo). Jde o narážku na její rozsudek proti majitelům baseballových klubů, který de facto ukončil stávku hráčů. Blog nyní cituje opačný názor: soudkyně Sotomayorová nic nezachránila, ale nezdravě odložila restrukturalizaci odvětví, přidala se k "odborářské" straně ve sporu se zaměstnavatelem, a tím smetla 262 dní vyjednávání. Její soudcovský aktivismus tak způsobil víc škody než užitku, uvádí sloupkař George Will. Democracy in America dodává, že Sotomayorová fandí klubu Yankees.
*
Líbí se mi obrat, který použil v komentáři Lidových novin Zbyněk Petráček o Gabčíkovi s Kubišem: "...na rozkaz prezidenta republiky popravili Heydricha". Je to výstižnější než psát o "atentátu" -- tedy pokud považujeme nadvládu nacistů za zločinnou a nelegitimní.
A jak říká jistý nejmenovaný český diplomat v Izraeli, když se tamní politici a vojáci příliš vytahují: "Mossad se dodnes chlubí, že unesl 15 let po válce 54letého chovatele králíků (viz Eichmannův profil na Wikipedii). Češi popravili jeho šéfa - za bílého dne na ulici vprostřed války."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist