Díky jistotě postupu obou týmů se v Liberci tentokrát nehrála tak úporná bitva jako v předcházejících dnech. Přesto první set minulá dramata připomínal a došel k rozhodnutí až za stavu 32:30 pro finský celek.

V dalším průběhu však favorizovaní Seveřané zůstávali své pověsti hodně dlužni. Čtvrtý tým posledního ME téměř celou dobu tahal za kratší konec. K tomu notně přispěla skvělá nahrávka Ticháčka, který precizně režíroval české útoky.

Přesto byly v zápase momenty, kdy domácí reprezentace polevila. Ve druhém setu málem promarnila šestibodový náskok 21:15 a před koncovkou toho třetího to se svěřenci trenéra Haníka také nevypadalo nejlépe. Ovšem kromě skvělého Ticháčka se Češi mohli spolehnout také na dělový servis Konečného. Ten se udržel na podání pět míčů v řadě a zavelel k obratu na stav 22:19.

Také poslední sadu měli čeští hráči ve své moci a klidným závěrem mohli oslavovat cenné vítězství. To zakončil třešničkou na dortu krásnou úlivkou nejlepší hráč zápasu Ticháček.

Závěrečné kvalifikační kolo se hraje v polovině srpna. Češi budou usilovat o jedno ze dvou postupových míst na šampionát do Itálie na turnaji v Bulharsku. Tam budou vedle domácího výběru jejich dalšími soupeři vítězové skupin F a G, tedy Portugalsko a pravděpodobně Nizozemsko.

Česko - Finsko 3:1 (-32, 23, 22, 17)
Čas: 114 min. Diváci: 2600.
Česko: Konečný, Popelka, Holubec, Ticháček, Hýský, Staněk, libero Kryštof - Štokr, Boula, Veselý, Hudeček.
Finsko: Esko, Sammelvuo, Kunnari, Mikko Oivanen, Shumov, Matti Oivanen, libero Hyvärinen - Ojansivu, Markkula, Lehtonen, Hietanen, Siltala.

Belgie - Černá Hora 3:0 (31, 23, 22).