Tento týden zásahu na náměstí Tchien-an-men neuniknete: ve čtvrtek to bude dvacet let, Čína bude všude.

Wall Street Journal dělal rozhovor týdne s Pao Tchungem (Bao Tong, viz str. 506 v doslovu Martina Hály k Fairbankovým Dějinám Číny, Nakladatelství Lidové noviny 2004). To býval poradce a pravá ruka reformního generálního tajemníka ÚV KS Číny Čao C´-janga (Zhao Ziyang), psal mu projevy a také rezignační dopis - poté, co Teng Siao-pching (Deng Xiaoping) vyhlásil stanné právo. Dnes je Pao Tchung nejznámější disident zevnitř čínského establishmentu. Po masakru byl sedm let v kriminále, dnes žije v domácím vězení, hlídán tajnou policií. A 76letý muž je jedním z mála, kteří se pořád k 4. červnu 1989 vracejí. Jak říká, od té doby se brutální potlačování zásahů stalo běžné, "tak běžné jako jíst nebo pít čaj", každé čtyři minuty se podle něj v Číně odehraje nějaký protest s účastí více než sto lidí (prý jde o 100 tisíc protestů ročně, před třemi lety to bylo 80 tisíc). Zároveň nevěří, že by došlo k nějakému podobnému studentskému povstání, na to režim příliš přitvrdil. "Tehdy mohli lidé říkat, že Mao Ce-tung se mýlil (was wrong). Dnes nemohou říkat, že Teng Siao-pching se mýlil." Ani si nemyslí, že ke změně přispějí nové technologie: "Šíření internetu je věc dobrá i špatná. V rukou vlády se stává nástrojem pro vymývání mozků." Pro ilustraci dnešní nálady uvádí loňské zemětřesení v Sečuánské provincii: spadlo tam nápadné množství škol, zřejmě byly špatně postaveny a rodiče žádali vyšetřování. Jenže podle Paa vláda oznámila, že bude vyplácet odškodné 60 tisíc jüanů jen těm rodičům, kteří si nebudou stěžovat. A rodiče si řekli: "Když si stěžovat nebudeme, dostaneme 60 tisíc jüanů a pořídíme si jiné dítě."

*

New York Times přinášejí pohledy čtyř různých čínských autorů. Jeden tehdejší student například vzpomíná: "V čínském městě pořád žijete obklopeni spoustou lidí. Ale teprve při masových protestech na Tchien-an-men jsem si uvědomil, že Čína je opravdu nejlidnatější zemí světa. Studenti se sjeli do Pekingu z různých částí země, stli na náměstí a na nárožích, mluvili den za den, až do ochraptění a ztráty hlasu." Jiná autorka organizovala demonstrace dělníků stovky kilometrů jižně od Pekingu, vzpomíná na tehdejší slogany jako "Kdo by chtěl zničit demokratické hnutí, bude zavržen (condemned) na 10 tisíc let!"

*

Magazín Spiegel také slaví dvacetiletí, v tomto případě s velkým předstihem, pádu železné opony v Maďarsku (samotný Spiegel uvádí, že se stříhala 27. června 1989). Její údržba stála budapešťskou vládu v přepočtu 1 milión dolarů (v době, kdy maďarský zahraniční dluh činil 17 miliard dolarů). Spiegel ale událost připomíná hlavně kvůli 19. srpnu, kdy tudy prchalo z Maďarska do Rakouska 600 východních Němců, což byl do té doby nejmasovější exodus od vzniku železné opony.

Tehdejší maďarský reformněkomunistický premiér Miklós Németh o hladkém průchodu východních Němců jednal s kancléřem Kohlem a s oběma ministry zahraničí - Gyulou Hornem a Hansem-Dietrichem Genscherem - v německém zámku Gymnich u Kolína. "Všechno to tam muselo být napíchnuté," říká Németh. "I když tam byl kromě nás jen maďarský tlumočník, našel jsem pak své výroky slovo od slova v životopise kancléře Kohla."

*

Dvě infografiky, i když kvůli tomu bude asi zbytek textu v Exploreru zase nečitelný.

Americký zpravodaj Economistu v blogu Democracy in America uvádí "graf dne". Udělal ho Conor Clarke, přispěvatel magazínu Atlantic, protože ho už otravovalo číst, jak Obamova vláda po převzetí General Motors řídí ekonomiku. I když má teď vláda "o jeden GM navíc", pořád vlastní 0,05 % amerického byznysu (není jasné, co Clarke počítá - tržní kapitalizaci firem, váhu GM v ekonomice nebo prostě fyzický počet podniků?)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

New York Times na infografice ekonomiky coby velkého nákupního střediska (mall) ukazují, jak který podnik - který má v nákupních střediscích obchody či restaurace - utrpěl v krizi.Čím červenější, tím hlubší propad (srovnávají se tržby za první čtvrtletí v roce 2009 a 2008). Tmavě zelený je malý růst (Burger King), světlezelený je růst o 5-10 % (Radioshack, Family Dollar, Cinemark...)