Jsem ve svém věku už poměrně otrlý primitiv zatvrdlého srdce, nemám valných skrupulí a stydět se téměř nedovedu, nicméně však, kdybych byl prokazatelně celému národu zpackal několik let života, tak trochu bych se dneska před veřejností skrýval. Milouš Jakeš ale i po sametové revoluci klidně jezdil metrem. Ještě se mám hodně co učit.
Říká se tomu pěknou metaforou „být splachovací“ – exkrementy odplavou a porcelán opět svítí bělobou. Hledaný Milouš měl na sobě hrubě tkané lněné béžové kalhoty s hnědým koženým opaskem, látkové tenisky s tkaničkami v téže barvě a lehké, žlutě a modře pruhované bavlněné tričko s krátkým rukávem. Překvapil mě nevysokou postavou, měří asi tolik co já, maličko přes 170. Díval se na svůj obraz italského turisty v zasklených dveřích vagónu metra mezi stanicemi Staroměstská a Malostranská a vypadal spokojeně.
Nemohu říci, že bych tím poznáním nějak mimořádně znervózněl, jako obyvyatel Malé Strany jsem na podobná setkání zvyklý. Ale přeci jenom – jako bych si v těchto případech nevěděl rady s jakýmsi vnitřním přetlakem hnusu. Nelze dokonce vyloučit, že bývám i dočista viditelně rozechvělý, červenám se a kdybych musel promluvit, koktám.
Speciál iHNed.cz k výročí pádu železné opony - čtěte ZDE
Portál Nezapomeňte.cz - Jaké to bylo před rokem 1989 - čtěte ZDE
Bylo nás ovšem kolem několik, kdo jsme ho tenkrát poznali. A to poznání, jakmile jen blesklo obličejem, u většiny cestujících znamenalo rychle se podívat do země a dělat jako by nic. Proč, říkal jsem si, proč jako by nic? Protože jinak by to asi něco chtělo, něco, nějaký rázný čin, k němuž zjevně nikdo nemá chuť. (Takhle třebas lidé dokážou hodiny a dny chodit kolem nepatřičného odpadku, nikdo jej nenakopne, ale nikdo jej také nesebere.) I pro mě by bylo bývalo jednodušší dělat, že jsem nic neviděl, ale stál jsem příliš blízko. A tak vzdor tomu, co jsem prohlásil v úvodu, alespoň jsem se zastyděl nad svou neschopností rázného činu. Pak jsem se v naději podíval do živé tváře staršího pána naproti na lavici, asi tak Jakešova vrstevníka, před něhož se bývalý první tajemník KSČ postavil – pán nevěřícně povytáhl obočí, usmál se, olízl si rty, nadechl se a – … a nic. To všechno jsem možná udělal i já až po to nadějné olíznutí a nádech, ale právě - co dál?
Co mu říci? Že už se ho nebojím, že jsem mu odpustil, kiškiš, kriminál na tebe, boží mlýny a tak dál? Předložit mu účet za třicet šest let života v budování socialismu? Nebo ho na místě pozvracet, kopnout do zadku, zeptat se, jak se má a na čem teď zrovna pracuje? Nejlépe všechno najednou, já ti dám tlustou čáru za minulostí! Nojo, ale když jsme mu to neřekli tenkrát, proč zrovna teď, že…?
A tak to víte, že nakonec se nic zvláštního nestalo! Já jsem bez poznámek opustil metro ve stanici Malostranská a soudruh Milouš Jakeš v klidu jel dál. A jestli ještě nevystoupil, milé děti, jezdí tam s vámi dodnes.
Jiří Dědeček
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist