Toto je zatím nejrafinovanější analýza voleb v Íránu, jakou jsem četl. Ve Washington Post přezkoumali Bernd Beber a Alexandra Scaccová, doktorandi politologie z Kolumbijské univerzity, jak náhodně se objevují koncová čísla ve výsledcích za jednotlivé provincie. (Na článek jsem se dostal díky upozornění blogu Freakonomics.)
Lidské bytosti jsou líné, a když falšují výsledky, mají sklon psát podobná čísla. Beber a Scaccová docházejí k závěru, že íránské výsledky například "příliš často končí sedmičkou a příliš málo pětkou" (pro kontrolu srovnávali s americkými výsledky z duelu Obama-McCain). Závěr: existují "silné důkazy" (strong evidence), že íránské výsledky byly zmanipulovány. Je samozřejmě možné, že to tak náhodou opravdu vyšlo, ale pravděpodobnost je 0,5 %.
*
New York Timesy mají dva sloupky k Íránu. Thomas Friedman se vrací ke svému oblíbenému tématu (zákony petropolitiky a závislost Ameriky - i Západu - na ropě), protože ho napadla slovní hříčka do titulku: íránské "zelené revoluci" nejlépe pomůžeme, když sami provedeme svou zelenou revoluci. Mahmúd Ahmadínežád "byl shodou náhod prezidentem Íránu zrovna v období rekordních cen ropy. Takže ačkoli stojí v čele země, jejíž ekonomika nevyrábí nic, co by svět chtěl, může nás poučovat, jak je Západ v úpadku a že holocaust byl mýtus. Můžete mi věřit, že kdyby stál barel 25 dolarů, už by o mýtu holocaustu nemluvil." Friedman figuru ještě zopakuje jiným způsobem: "Obamův tým chce mluvit s Íránem o jeho jaderném programu bez ohledu na to, kdo tam vyhraje. Fajn. Ale tady nejde o to, jestli mluvit, nebo nemluvit. Jde o to, jestli budeme mít páku, nebo nebudeme mít páku. ... Když stojí ropa 70 dolarů za barel, naše ekonomické sankce jsou pro Írán nepříjemná mrzutost; ale při ceně 25 dolarů už fakt bolí."
Věčný optimista Roger Cohen v Teheránu píše, že toto je možná konec - ale jen konec začátku. I íránské revoluci v roce 1979 to trvalo rok, než nepokoje přerostly ve svržení šáha a "povstání roku 2009 právě skončilo svou první fázi". Islámská republika byla podle něj oslabena, dokonce "obnažena", teď v zemi "válčí dva Írány". Cohen vypočítává pět oslabení: 1) podlomila se pozice nejvyššího vůdce, ajatolláha Chameneího a jeho "autorita hodná Proroka"; 2) narušila se "pokrytecká, ale efektivní" společenská smlouva, podle níž režim opravdu aktivně podporuje jen 20 % populace, ale zbytek ho toleruje výměnou za relativní svobodu a možnost svobodně volit prezidenta; 3) Ahmadínežádova frakce, "bojovně nacionalistická a mysticky náboženská", si už ukrajuje takový kus moci, že to štěpí celý establishment; 4) oslabí se Ahmadínežádova rétorika v mezinárodní politice, kdy rád kázal o spravedlnosti a etice (zvlášť po smrti Nedy Agha-Soltaniové, kterou Cohen v předchozím entuziastickém komentáři z 23. června nazývá možnou íránskou Marianne); 5) režim "ztratil" nejmladší generaci, zvláště její ženy a dívky.
*
Podobně si ve Wall Street Journalu myslí Edward Luttwak ze Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), že "íránský režim už nikdy nebude takový, jako dosud - proti systému se postavili i lídři islámské revoluce". Ahmadínežádovi se vzepřel i "extrémistický předseda parlamentu" Alí Láridžání, podle nějž bylo sčítání hlasů zkreslené. "I když Ahmadínežád zůstane v úřadu, nebude moci reálně fungovat. A to z jednoho důvodu - je nepravděpodobné, že parlament schválí jeho ministerské nominace, bez nichž nemůže vládnout. A pokud nebude Chameneí odstraněn Shromážděním expertů a Ahmadínežád nebude odstraněn Chameneím, vláda bude nadále paralyzována."
*
Der Spiegel ve velkém tématu srovnává Ahmadínežáda a izraelského premiéra Netanjahua. Nic, co by čtenáři tohoto blogu už neznali... Opět otázka, zda Izrael nevyhnutelně zaútočí, opět se probírá Ahmadínežádův mysticismus a jeho víra v mahdího, opět se probírá vliv, který měl na Netanjahua jeho bratr-hrdina a jeho 99letý, velmi konzervativní otec Benzion.
Autor článku Erich Follath vzpomíná, jak se na konci 80. let seznámil v Kómu s ajatolláhem Mezbehem Jezdím (Mesbah Yazdi), který vede fundamendalistické hnutí věřící v příchod mahdího, skrytého imáma; Follath to přirovnává k "znovu-zrozeným křesťanům" či "evangelikálům" George W. Bushe... "Podle lidí blízkých Ahmadínežádovi se dosud každý týden se svým mentorem schází k ideologickému rozhovoru." Podporoval Jezdího do čela Shromáždění expertů, které jmenuje a odvolává - to druhé jen čistě teoreticky, v praxi se to dosud nestalo - nejvyššího vůdce. Jenže ve volbách v prosinci 2006, podle všeho nezmanipulovaných, Jezdí prohrál s vlivnou šedou eminencí režimu, jedním z otců revoluce Rafsandžáním ("multimilionářem", píše Follath). Článek také cituje jednoho profesora islámských studií z Kolína nad Rýnem, Katajuna Amirpura, podle nějž to Ahmadínežád s vymazáním Izraele nemyslel doslova, ale "metafyzicky". Tradovaný citát prý doslova zněl, že "tento okupantský režim musí zmizet ze stránek historie".
K Netanjahuovi Follath cituje dobře informovaný izraelský deník Haarec, podle nějž "politici blízcí Netanjahuovi říkají, že už se rozhodl zničit íránská jaderná zařízení". Frankfurter Allgemeine Zeitung s odkazem na izraelské zdroje poněkud udiveně napsal, že Netanjahu jako by až prahl po vítězství Ahmadínežáda – coby lepšímu ospravedlnění útoku. Spiegelu se zdá, že je kompromis ještě pořád možný: Západ by Íránu dovolil obohacování uranu pod mezinárodním dohledem, Írán by si ponechal jen pár desítek centrifug pro vědecký výzkum a jaderné palivo pro civilní účely by nakupoval od jiných zemí. "Ale zatím všechno směřuje k bouřce ... a ke dni zúčtování těchto dvou tak rozdílných dvojčat (Spiegel v izraelském a íránském vůdci vidí protichůdce-dvojčata)".
*
Internetový Spiegel cituje novou překvapivou studii spolkového ministerstva vnitra. Muslimů žije v Německu o milión víc, než se dosud uvádělo (3,8-4,3 milionů, tedy 5 % v 82milionové populaci, původní odhad byl 3,1-3,4 milionů). Polovina z nich jsou němečtí občané - resp. 45 % z nich má německý pas. "Jinou známkou úspěšné integrace je podle autorů fakt, že více než polovina německých muslimů patří mezi členy toho, co autoři nazývají "německý" klub či spolek -- označení zahrnující sportovní kluby, svazy a spolky pro seniory, nikoli však kluby založenými na zemi původu toho kterého člena." (Omlouvám se za kostrbatost překladu, on je ale dost kostrbatý i originál.)
Dvě třetiny německých muslimů jsou tureckého původu, ostatní jsou z Balkánu či Blízkého východu nebo severní Afriky. Prakticky všichni žijí v bývalém západním Německu nebo v Berlíně, nejčastěji v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Pokud jde o šátky, 70 % německých muslimek je nenosí. "Muslimské dívky jsou do školních aktivit zapojeny mnohem víc, než se obvykle předpokládá: kolem 90 % muslimských dívek se účastní školních výletů, 93 % se účastní plaveckých hodin."
*
Komentátor Financial Times Gideon Rachman se na svém blogu vrací k "ženskému problému" Silvia Berlusconiho, který se podle italského tisku stýkal s prostitutkami. "Ať už je to pravda nebo ne - články byly ostře popřeny -, sedmdesátník Berlusconi se nikdy netajil svou zálibou v mladých ženách. Jednou jsem šel na večeři, kterou v Římě pořádal pro evropské novináře. Zajistil si, že nejhezčí ženy budou u jeho stolu. A jedna, která evidentně chyběla na hodinách žurnalistiky, když se probíralo varování "nezaplétejte se příliš těsně se svými zdroji", skončila na Berlusconiho klíně." Rachman ale soudí, že tento "Benny Hill v premiérském křesle" vypovídá o čemsi obecnějším v italské kultuře. Italská televize - jak zjistil během pobytu v Bruselu, kdy měli v bytě televizi s kanály z celé Evropy – jsou plné pořadů s modelkami smilnícími se starými chlípníky. "Kdykoli jsme narazili na pořad, kde jsou holky v plavkách obklopené staršími muži, moje děti vykřikly sborem - RAI Uno! A to ani není Berlusconiho stanice."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist