Globalizace sportu, vysoké finanční nároky klubů a jejich složité účetnictví jim prý napomáhají k praní špinavých peněz a daňovým únikům.

"Fotbalové kluby jsou pro zločince vskutku ideálními pračkami špinavých peněz," uvedla v prohlášení Finanční akční skupina pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), která je součástí OECD.

V jednom případě se například FATF podařilo zhatit pokus mafie o vyprání špinavých peněz prostřednictvím koupě slavného italského klubu, jehož jméno nebylo zveřejněno.

"Stále probíhá vyšetřování kvůli vydírání, nekalé soutěži a dalším proviněním," citovala prohlášení agentura Reuters.

FATF pomocí údajů od vlád a fotbalových svazů 25 států odhalila přes dvacet případů praní špinavých peněz a také uvedla dva příklady daňových úniků hráčů ve Velké Británii.

Na fotbale se přiživují dealeři i obchodníci s masem

Na fotbalu se navíc podle studie často přiživují pašeráci drog, přestupy mladých fotbalistů zase nahrávají obchodu s lidmi.

Podle skupiny napomáhá zločincům k proniknutí do fotbalu nezřídka amatérské vedení klubů. Zlegalizovat jejich peníze pak mohou díky obrovským přestupním sumám, částkám vypláceným hráčským agentům a také rozdílům v daních.

Řada klubů má podle FATF strach nahlásit, že jejich prostřednictvím jsou prány špinavé peníze. Obávají se ztráty sponzorů a poškození jména klubu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist