Pomáhat mu bude jako poradce Karel Brückner, za asistenty si zvolil Michala Bílka, Luďka Klusáčka a Jana Stejskala. Výkonný výbor ČMFS na svém zasedání jmenoval celý realizační tým do konce kvalifikačního cyklu, tedy maximálně do prosince.

"Mimořádná situace vyžaduje mimořádné řešení. Není to standardní postup - beru odpovědnost na sebe, je to krátkodobé řešení, ale od příštího kvalifikačního cyklu nastartujeme koncepční řešení, jehož součástí já už nebudu," přiznal se k risku Hašek.

Vysvětlil také, jak bude vypadat poradní funkce Karla Brücknera. "Bude stále s týmem, na všech trénincích i na lavičce během utkání," dodal a objasnil, že rozhodující pravomoce bude mít on sám.

Kondičním trenérem bude Francouz Michele Dufour, s nímž Hašek spolupracoval už během působení v St. Etienne, Štrasburku i Al Ahlí.

Ostatní členy organizačního týmu oznámí Hašek za týden v úterý. Vyjádřil také přání, aby se manažerem reprezentace stal Vladimír Šmicer.

Hašek bude honit dva zajíce najednou

Hašek se tak jako jakýsi obojživelník stal světovým unikátem. Ve svém předvolebním programu se přitom oháněl okamžitou nápravou ve zdejším fotbale, nyní však bude čas trávit spíš na trávníku a lavičce.

Překvapivé je jeho rozhodnutí i proto, že funkci reprezentačního trenéra odmítl loni v létě po ohlášeném Brücknerově odchodu. Tehdy jej nepřemluvil odstoupivší manažer reprezentace Vlastimil Košťál.

Trenér letošních vítězů nejvyšší soutěže ve Spojených arabských emirátech z Al Ahlí odmítl tehdy nabídku z důvodu, že se nestotožňuje s kroky tehdejšího vedení svazu.

Straku nechtěl, ale Jarolím mu dal košem

Po Haškovi pak funkci odmítl i trenér Slavie Karel Jarolím a tehdy nový trenér Sparty Vítězslav Lavička a tak ve výběru zůstal jen Josef Chovanec a Petr Rada, který nakonec ve volbě výkonného výboru svazu zvítězil.

Pod jeho vedením se ale týmu v kvalifikaci na MS nedařilo a po domácí prohře se Slovenskem a skandálu kolem účasti šesti hráčů na pozápasovém mejdanu byl od týmu odvolán.

Na květnové valné hromadě byl novým trenérem jmenován bývalý Haškův spoluhráč ze Sparty František Straka, ovšem jak se později ukázalo, bylo to pouze na červnový přípravný zápas s Maltou.

Hašek ještě před svým zvolením předsedou svazu veřejně proklamoval, že si přeje na lavičce reprezentace svého někdejšího asistenta ze Štrasburku Jarolíma. Ten jej však stejně jako Košťála před rokem kvůli povinnostem ve Slavii odmítl.

Z volby Hašek, Bílek, nebo Brückner vznikl kompromis

V posledním týdnu se tak spekulovalo o tom, kdo tedy národní tým povede. Největším favoritem se stal právě Hašek, mluvilo se také o nyněnjším asistentovi Bílkovi, padala i slova o návratu sedmdesátiletého matadora Brücknera.

Hašek se rozhodnul zvolit kompromis. Do svého týmu si vzal svého dalšího kamaráda a bývalého spoluhráče ze Sparty Bílka a poradní hlas mu bude dávat mezi současnými českými trenéry nejvíce vážený Brückner.

Oba trenéři navíc splňují to, co nesplňoval Jarolím. V současné době nemají angažmá v klubu. Brückner byl v březnu odvolán od reprezentace Rakouska, Bílek skončil po sezóně na lavičce Ružomberoku.

Klusáček po skončení kariéry působil v českém fotbale naposledy jako hlavní kouč Hradce Králové. Poté následoval Haška na jeho arabskou misi v Al Ahlí.

Stejskal se k mužstvu vrací, přestože Sparta již dříve avizovala, že trenéra k národnímu týmu uvolňovat nebude. Stejskal v téže funkci působil od roku 1997 do loňského roku.

Mužstvo musí nejlépe ve všech čtyřech zápasech vyhrát

Otázkou však je, zda tento triumvirát dosáhne vytyčeného cíle, kterým je postup na mistrovství světa v Jižní Africe, které se hraje v příštím roce.

Národní tým musí k jistotě postupu bez ohledu na ostatní výsledky vyhrát všechny čtyři zbývající zápasy včetně toho prvního v září na Slovensku. Kdyby se Češi umístili na druhém místě, museli by uspět ještě v dvouzápasové baráži.

Generálku bude mít nově vytvořený realizační tým 12. srpna, kdy v Praze povede reprezentaci v přátelském utkání s Belgií.