Bernard Madoff dostal 150 let natvrdo. Někdy se mu dává nálepka "finančník", i když jeho počínání mělo pramálo společného s normálním podnikáním na finančních trzích. Šlo o tradiční Ponziho schéma v líbivém kabátě (kanceláři na Wall Street) a dosud nevídaném měřítku. Soud odhadl, že zdefraudoval 65 miliard dolarů.
Své zkušenosti s pyramidovými hrami, nebo "letadlem" chcete-li, máme i v Česku. V 90. letech se jich objevilo několik. Lidé byli po revoluci nezkušení a důvěřiví, iniciátoři her schopní a přesvědčiví. Od té doby jsme se poučili a dnes již asi málokdo naletí. A přeci v tom největším letadle letíme všichni.
Průběžně financovaný důchodový systém je totiž založen právě na Ponziho schématu - hra funguje, když jí hraje stále více hráčů. Tak to až dosud platilo i v Česku.
Jenže počet obyvatel České republiky dosáhne svého vrcholu v roce 2030 a poté začne klesat. Zároveň dochází k rychlému stárnutí populace. Dnes je poměr penzistů a lidí v produkčním věku 3:10, v polovině století bude 6:10. Důchodový systém ještě několik let vydrží v přebytku, už dnes ale odhady implicitního dluhu českého penzijního systému dosahují řádu stovek procent hrubého domácího produktu. Zjednodušeně řečeno - jde o letadlo zhruba desetkrát větší než kauza Madoff.
Problém stárnutí populace se týká řady zemí a současná finanční krize by mohla být ve srovnání s důchodovou časovou náloží jen kýchnutím. Proto se také ve světě reformuje o sto šest, aby penze přežily demografickou dobu temna.
V Čechách se do řešení zatím nikdo nehrne. Před několika lety jsme si pozvali Světovou banku, aby nám s penzijním balvanem pomohla. Zbytečně. Výsledek si ale přečetla jen hrstka odborníků. Jinak nic. Kvalitní práce tzv. Bezděkovy komise skončila v šuplíku. Pokud se do diskuze pustí někdo z finančního sektoru, okamžitě je podezříván z toho, že chce na "privatizaci" důchodového systému vydělat.
Shrňme si to. Problematika důchodů není jednoduchá a panuje kolem ní řada mýtů. Jenže odborníkům ze zahraničí nenasloucháme, domácích akademiků je poskrovnu, část odešla do zahraničí nebo do soukromého sektoru. A hlasům ze soukromého sektoru apriori nedůvěřujeme. Kdo v tomhle letadle zbývá?
Tato glosa byla publikována v posledním čísle časopisu Respekt.Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist