Ztráta zaměstnání je pro většinu lidí velmi nepříjemnou zkušeností. Mnohdy přichází nečekaně a v nejméně vhodný okamžik. Člověk se snaží najít novou práci co nejdříve, ideálně tak, aby mohl pokračovat ve své praxi, aby si udržel dosaženou pozici a i finanční ohodnocení s benefity. V dnešní době nastává často situace, že i zkušený manažer s mnohaletou praxí, který měnil zaměstnání během své kariéry několikrát, ale jen díky přímým nabídkám od headhunterů, se najednou ocitá bez práce a bez nové nabídky, a musí si sám najít cestu k pracovní nabídce a novému zaměstnavateli. I on hledá odpověď na otázku „Co teď?

Ačkoli je ztráta práce situací velmi psychicky náročnou a hledání práce nové se zdá na první pohled procesem frustrujícím, je třeba nepropadat skepsi a beznaději. Vnitřní stav člověka je na jeho tváři velmi čitelným odrazem a přistupuje-li uchazeč o práci k tomu faktu již s vnitřním přesvědčení „To zase nevyjde…“, odhání zajímavé pracovní nabídky od sebe sám. Ztrátou práce kariéra nekončí, je třeba se na situaci dívat z jiného pohledu úhlu. Možná na Vás někde čekají nové výzvy nebo příležitosti i v jiném oboru, než jste působili dosud. Je třeba si uvědomit, že ztráta zaměstnání není nic neobvyklého a ani ostudného a že se jedná o přirozenou součást pracovní kariéry každého z nás. Níže Vám nabízíme pár tipů a rad, jak se s touto situací nejlépe vypořádat, jak se zorientovat na trhu práce a jak co nejdříve uspět.

Výpověď. A za kolik?

Jelikož je současné  pracovní právo poměrně komplikované a velmi často přijímá různé dovětky a změny, je třeba podmínky odchodu zkonzultovat s aktuálním Zákoníkem práce a znát svá práva. Nemusíte hned běžet do knihovny, vše najdete na internetu například na www.zakonik-prace.com

Zjistěte si svá práva a možnosti, ale i povinnosti svého zaměstnavatele, které má ze zákona vůči Vám. Nezapomeňte paragrafy porovnat s detaily své pracovní smlouvy. Někdy je sám člověk překvapen, čemu všemu se upsal před lety. Jsou-li na Vás paragarafy  složitým čtením a nejste si jisti výkladem právních výrazů, obraťte se na právníka nebo i finančního poradce. Spočítejte si, kolik můžete dostat „na cestu“ a na jak dlouho Vám tato finanční rezerva vydrží při pokrytí svých nebo rodinných výdajů.

Kromě financí můžete vyjednat se zaměstnavatelem i nefinanční podmínky, které Vám mohou ulehčit hledání nového pracovního místa. Jsou to například použití služebního mobilního telefonu, vozu, počítače a připojení na internet na určitou dobu a za předem stanovených podmínek. Nedisponujete-li těmito výhodami při výkonu své práce, můžete zkusit vyjednat i možnosti použití vybavení kanceláře (počítač, fax, kopírka). Nezapomeňte na řešení dalších výhod, které Vám případně zaměstnavatel hradil – pojištění nebo vzdělávání.

Můžete také požádat zaměstnavatele o poskytnutí podpory při hledání nové práce, tzv. outplacement, což je poradenství, které Vám poskytne externí profesionál s dobrou znalostí pracovního trhu a jeho aktuálních možností (více informací například na www.outplacement-services.cz). Takový konzultant Vám poradí jak se správně prezentovat na trhu práce, jak postupovat při výběrových řízení a poskytne Vám i správné zdroje potenciálních pracovních nabídek.

Jednejte racionálně a bez emocí a vždy s ohledem na důvod propuštění. Odcházíte-li z důvodu restrukturalizace a s dobrými referencemi, je Vaše vyjednávací pozice silnější než když je Váš odchod doprovázen výtkou a nedostatečnými výsledky.

Papíry. A zas papíry!

Při ukončení pracovního poměru nezapomeňte na administrativu. Zaměstnavatel je povinen Vám řádně vystavit dokumenty, které potřebujete pro příslušné úřady a pro nového zaměstnavatele. Jedná se o :

1, zápočtový list – potvrzení o zaměstnání

2, potvrzení o zdanitelných příjmech, které potřebujete pro nového zaměstnavatele k ročnímu zúčtování odvedených záloh na daň ze závislé činnosti

3, potvrzení o průměrném čistém výdělku – dokument pro úřad práce, budete-li žádat o podporu v nezaměstnanosti

4, evidenční list důchodového pojištění – ten odevzdává Váš zaměstnavatel sám správě sociálního zabezpečení, ale raději si prověřte, zda k tomu skutečně došlo

5, případně reference, neboli posudek o Vaši pracovní činnosti, Vám vystaví zaměstnavatel na Vaši žádost

Hledání práce je práce na plný úvazek

Jakmile se z nové situace trochu „oklepete“, nezahálejte, pusťte se do hledání nové práce ihned. Neztratíte tak pracovní tempo, neztratíte se z trhu práce a neztratíte se z o očí headhunterů, kteří bedlivě monitorují trh práce, včetně odchodů a nástupů. Je třeba si uvědomit, že výběrová řízení trvají i několik týdnů (vypsání výběrového řízení, absolvování vstupních pohovorů, vyhodnocení kandidátů) a vždy máte kolem sebe konkurenci. Vyhrát může jen jeden, tak buďte řádně připraveni a vybaveni pozitivní energií a náladou. Ztráta zaměstnání jistě na dobré náladě nepřidá, ale nesmí být na Vás vidět, že Vás tato situace porazila.

Zvažte také možnost registrace na úřadu práce a to nejen z důvodu příjmu podpory v nezaměstnanosti, ale také z důvodu splátek sociálního a zdravotního pojištění. Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání. Systém výpočtu podpory v nezaměstnanosti je poměrně složitý, bližší informace naleznete na portálu MPSV (http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/formulareobcana/pouceni.pdf). Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence na úřadu práce bude hradit stát.

Nezapomeňte také na své závazky v podobě hypoték a leasingů. U většiny smluv o půjčkách je zakotvena povinnost oznámit dané bankovní instituci změnu Vaší finanční situace. Poraďte se ve Vaší bance a stavební spořitelně a důkladně se seznamte s podmínkami Vašich smluv. Je možné, že jste pro případ ztráty zaměstnání pojištěni.

Jak si hledat novou práci?

Přistupujte k hledání nové práce zodpovědně a pečlivě se připravte. Nejdříve byste se na chvilku měli zastavit a „zinventarizovat“ svou situaci současnou a „naplánovat“ situaci budoucí. Vytvořte si svůj seznam toho co umíte, jaké jsou Vaše silné stránky, jaké máte za sebou dosažené úspěchy a co vše můžete svému novému zaměstnavateli nabídnout. Zajímavé nabídky nepřicházejí samy, budete muset o ně bojovat, tak mějte připravené všechny zbraně. Také se zamyslete nad dalším krokem ve své kariéře, jaká práce by byla pro Vás novým motivátorem nebo zda je vhodná doba přejít do jiného oboru.

Věnujte dostatek času i zpracování Vašich osobních a profesních dat do životopisu, případně i motivačního dopisu. Na internetu najdete mnoho návodů, jak se tohoto úkolu zhostit (například on-line poradna na pracovním portále www.onlineprace.cz).

Cítíte-li se dobře připraveni, přistupte už k osobnímu kontaktování potenciální zaměstnavatelů nebo personálních společností. Kromě tradičních způsobů, jakými je čtení a odpovídání na inzeráty v tisku a na internetu, existují i způsoby osobitější.  Možná jste si již během své kariéry vybudovali síť zajímavých kontaktů s kolegy z oboru a s konzultanty headhunterských společností. Využijte je a informujte je o Vaší situaci. Možná máte i svého vysněného zaměstnavatele, společnost, kde byste chtěli pracovat. Jste-li přesvědčeni, že takovéto společnosti máte co nabídnout (zkušenosti z oboru, obchodní kontakty), pošlete své CV spolu s motivačním dopisem na HR oddělení. Přeptejte se kolegů z oboru na reference na konzultanty z personálních společností a oslovte je také svým životopisem.

Závěrem

Přijít o zaměstnání není rozhodně situace příjemná. Navíc, současný pracovní trh není příznivý svými nabídkami a možnostmi. Dívejte se však na tuto situaci jako výzvu a šanci a možná i impulz ke změně. Možná jste již o změně uvažovali, ale nenašli jste odvahu nebo čas tento krok zrealizovat. Nyní jste ke změně donuceni. Využijte tuto příležitost. Přejeme Vám hodně štěstí.

Markéta Švedová po ekonomických studiích se věnovala profesní praxi v sektoru FMCG, kdy pracovala na vedoucích manažerských pozicích, se zodpovědností za obchod a obchodní tým. V roce 2000 ji headhunteři ulovili do svých řad a od té doby se věnuje executive search, personalistice a HR poradenství.

Recruit CZ (www.recruit.cz) je headhunterská společnost, která nabízí služby executive search, zajišťuje recruitment všech úrovní napříč hlavními sektory naší ekonomiky, vede projekty outplacementu (www.outplacement-services.cz)  a kariérního koučinku a spravuje přední český pracovní inzertní portál Online Práce (www.onlineprace.cz). Pro své headhunterské služby provozuje také webový portál www.headhunters.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist