Tomáš Berdych získal pro český daviscupový tým první bod, když v první dvouhře přemohl po téměř tříapůlhodinové bitvě Juana Monaka po setech 6:4, 2:6, 2:6, 6:3 a 6:2.

Naopak Ivo Minář nestačil na argentinskou jedničku a pátého hráče světa Juana Martina del Potra, kterému podlehl snadno 1:6, 3:6 a 3:6.

Del Potro hrál od úvodu jako stroj a Minářovi dal šanci až v závěru třetího setu, kdy Minář za stavu 1:5 sebral soupeřovo podání. Argentinec však za stavu 3:5 zvrat nepřipustil a dovedl zápas do zdárného konce.

Před úvodním zápasem nikdo nečekal, že argentinská dvojka a "až" 64. hráč Monaco bude dělat české jedničce takové problémy. Za nepříznivého stavu 1:2 však byl Berdych "zralý" na ručník a jen málokdo ve vyprodané hale věřil v obrat.

Po třech setech se však dvacátý hráč světa i díky zlepšenému pohybu a podání obdivuhodně vzchopil a zdánlivě ztracený zápas dovedl do vítězné koncovky.

Podání nebylo nejsilnější zbraní ani jednoho z hráčů

První set byl ve znamení prohraných podání. Ve čtvrté hře měl Berdych první dva brejkboly a hned ten první po chybě Monaka využil a dostal se do vedení 3:1.

Při svém podání pak sice český tenista odvrátil tři brejkboly, po svých nevynucených chybách však Monaco na čtvrtý pokus re-brejk uhrál a v dalšímu gamu jej potvrdil srovnáním stavu na 3:3.

Pak však Berdych znovu zabral a nejenže se dostal znovu do vedení, při podání Monaka využil i třetí svůj brejkbol a dostal se do vedení 5:3.

V následující hře si Berdych vypracoval dva setboly, jenže Monakovi pomohlo při odvrácení toho prvního prasátko, uhrál další tři míče v řadě a odvrátil tak konec setu.

Berdych však hned vzápětí dokázal, že podání bylo v prvním setu nevýhodou, využil i svůj čtvrtý brejkbol a za 48 minut získal v poměru 6:4 první set.

Berdych neuhrál ani jeden vítězný míč

Druhý set začal tak, jak skončil ten první. Berdych se znovu trápil se svým servisem a nabídl tak soupeři znovu brejk, který Monaco využil.

Zatímco Argentinec se na podání oproti prvnímu setu výrazně zlepšil, Berdych se stále hledal. Za stavu 1:3 sice dokázal odvrátit dva Monakovy brejkboly, o dvě hry později se mu to už nepodařilo.

Monaco pak pokračoval ve své triumfální jízdě a stopvolejem zakončil druhý set, který za necelou půlhodinu vyhrál 6:2.

Berdychův špatný výkon dokládají i statistiky druhého setu. Během prvních šesti her udělal 12 nevynucených chyb, celkově jich vyrobil čtrnáct. Naproti tomu neuhrál ani jeden vítězný míč.

Úspěšnost prvního podání klesla na 36 procent

Ani do třetího setu nevstoupil Berdych ideálně, Monaco se při jeho podání dostal do vedení 40:0, Berdych však díky podání srovnal na shodu, odvrátil i další brejkbol a po dlouhém boji získal první hru.

Za stavu 2:2 se však Berdych znovu nedokázal "vejít" do podání a dvojchybou v rozhodující chvíli poslal Monaka do vedení, které Argentinec v dalším gamu potvrdil.

A aby se to nepletlo, i za stavu 2:4 a 15:40 udělal Berdych dvojchybu a Monaco po dalším suverénně zvládnutém podání i třetí set vyhrál hladce 6:2.

Také statistiky třetího setu vyznívají jasně. Berdych vyrobil celkem 19 nevynucených chyb, uhrál pouze dva vítězné míče a úspěšnost prvního podání měl jen 36 procent!

K obratu pomohl až pobyt v šatně

Po třetím setu odešel Berdych do šatny a tam získal v Radku Štěpánkovi a manažerovi týmu Petru Pálovi potřebnou oporu. Při vstupu do čtvrtého setu Berdych zapomněl na předchozí nezdary a čistou hrou se ujal vedení.

Berdych se mnohem lépe pohyboval a to bylo vidět i ve statistice vítězných úderech - ve čtvrtém setu jich zahrál hned patnáct.

Hned vzápětí vzal díky úspěšnému přechodu na síť Monakovi servis. A když v dalším gamu získal Argentinec brejkbol, Berdych si pomohl servisem a hru zakončil dvěma esy.

Celý set pak dotáhl bez problémů do vítězného konce, když jej esem příznačně zakončil a vyhrál 6:3. Es zahrál ve čtvrtém celkem šest a úspěšnost prvního servisu měl 77 procent.

Berdych v závěru napínal diváky

Rozhodující pátý servis začal obrozený Berdych náporem, po hřiští doslova létal, po míčku se na síti vrhal jako Boris Becker v nejlepších letech.

Ve třetí hře vzal Monakovi servis a nerozhodila jej ani pauza při ošetřování soupeře po šesté hře. Argentinec si nechal lékařem ošetřit levý kotník, který měl zpevněný ortézou.

Naopak hned v další hře prolomil další Monakův servis a dostal se do vedení 5:2. Při svém podání si sice Berdych pohrál s nervy diváků, když neproměnil vedení 40:15, po čtvrtém proměněném mečbolu však získal první bod pro Česko.

O zajímavosti zápasu hovoří i statistiky zápasu. Berdych vyhrál na vítězné údery 41:29, a přestože udělal plných 64 nevynucených chyb, nakonec se radoval z důležitého vítězství.