Na první pohled to vypadá, že běhání a politika jsou zcela rozdílné oblasti lidského života, a tudíž nemají vůbec nic společného. Při hlubším prozkoumání (na druhý pohled) však můžeme s překvapením zjistit, že tomu tak úplně není. Pojďme se tedy na některé - čistě náhodné - podobnosti politiky a běhání podívat. Samozřejmě nezaujatě, bez náznaků konkrétních politických sympatií či stranických preferencí.
Tak především jsou to činnosti zcela fundamentální a nenahraditelné. Běh je (společně s chůzí) již odpradávna základem pohybu, tedy i vývoje a lidské aktivity vůbec. Svou podstatou je základem nejen atletiky, ale i většiny dalších sportů. Politika je zase základem fungování společnosti a jejích dalších oblastí (hlavně ekonomiky a práva). I když se na ni často nadává a je považována za špinavý boj o koryta, jedna věc je bez diskuze: někdo společnost řídit musí, protože sama se řídit nemůže. Bez politiky a běhání se prostě neobejdeme!
Prospěšnost propojení běhu a politiky nám názorně ukazují pravidelně běhající politici. Tím, že běháním pečují o své psychofické zdraví, si vytvářejí dobré podmínky pro klidná jednání, úspěšná řešení politických problémů a nalézání smysluplných dohod. V případě nejvýznamnějších politiků světa si navíc zaběhají i členové jejich osobní ochranky (což je dobře, protože ti většinou nemívají právě běžecké postavy).
Již méně užitečnou kombinací politiky a běhání je takzvané přeběhlictví. Existují totiž politici, kteří byli do své funkce zvoleni za určitou politickou stranu, ale časem se rozhodli svou stranickou příslušnost změnit. Evidentně šlo vždy o rozhodnutí rychlé, neboť tak neučinili ani přechodem, ani přestoupením, ale právě přeběhnutím. Svým neobvyklým „sportem" tak političtí přeběhlíci mnohé doběhli ...
Střídání levé a pravé. Tento princip, který je základem běhu a stability běžce, lze v jistém smyslu považovat i za základ politiky a stability demokratické společnosti. Jde samozřejmě o střídání politické moci, pomyslné politické kyvadlo. Nemusí být sice tak pravidelné jako běžcův krok a probíhá navíc v úplně jiných časových cyklech, ale z dlouhodobého pohledu je zákonité. A potřebné, stejně jako běhání.
Politika je svým způsobem běh na přesně - délkou mandátu a volebního období - určenou vzdálenost. Společným (a pro obě oblasti velmi významným) prvkem je promyšlená příprava, strategie a taktika. U běžců jde o tréninkové plány a rozvržení jednotlivých částí přípravy, při závodech pak o optimální rozložení sil a správný způsob taktiky. V případě politiků se jedná o politický program, tedy navrhované záměry pro spravování jednotlivých oblastí. Také způsob a taktika vedení předvolební kampaně významně rozhodují o celkovém (ne)úspěchu.
Za povšimnutí stojí i další podobnosti běhání a politiky: husí kůže, ostré lokty a boj o vítězství. Běžecká husí kůže naskakuje z předstartovní nervozity, politickou husí kůži způsobují volební obavy a strach z nezvolení (to, že po volbách mají mnozí politici kůži hroší, ponechme bez dalšího komentáře, abychom dotyčné neurazili). V obou případech jde o soutěžení, tedy o vítězství. K němu jsou - kromě vlastních schopností a špetky štěstí - často potřeba i ostré lokty, tedy boj o co nejvýhodnější pozici a prostor k sebeprosazení.
Běhání je považováno za individuální záležitost, čímž se od politiky jako správy věcí veřejných zdánlivě odlišuje. Ve skutečnosti však může být pro společnost stejně prospěšné, neboť napomáhá zlepšení a udržení zdraví, pracovní výkonnosti a ekonomické přínosnosti lidí, kteří pravidelně běhají. Prakticky tak přináší společnosti mnoho z toho, oč se politici snaží často pouze teoreticky (například snížení výdajů na zdravotní péči).
Zpět k úvodní zmínce o politice jakožto špinavému boji o koryta. Ano, někteří politici jsou podvodníci, berou úplatky nebo tunelují ve svůj prospěch. Ale lidi nečestné, kteří udělají pro svůj úspěch a slávu cokoliv, najdeme bohužel i ve sportu. Běžci mezi odhalenými případy drogových podvodů rozhodně nechybějí ...
Nevolno se nám může udělat z tréninku (závodu) i z projevu (programu) politika. Pokud platí druhá možnost, pojďme si zaběhat. Avšak ne proto, abychom nad „hnusnou" politikou jen mávli rukou a běháním od ní utekli. Zkusme si právě při běhu, kdy na to máme čas a klid, promyslet, co a jak bychom - být na místě politiků - udělali lépe. Ke známým pozitivním dopadům běhání si tak budeme moci směle připsat další.
Psáno pro Behej.com
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist