Prezident Barack Obama se dnes (v sobotu 18. červnence) pokusil přebrat opět iniciativu v pomalu ale jistě kolabující debatě o reformě amerického zdravotnictví. Ve svém rozhlasovém vystoupení zopakoval své odhodlání dotáhnout reformu k (nějakému) závěru do konce roku 2009 a také opět přislíbil vetovat jakýkoliv návrh reformy, který by zvyšoval schodky státního rozpočtu.

A to může být problém. Předáci Demokratické strany, kteří vyjednávají konkrétní poodbu reformy zdravotnictví totiž doposud nebyli schopni přijít na to, jak rozšířit zdravotní pojištění  na zhruba 47 milionů dnes nepojištěných Američanů a přitom celý systém nezbankrotovat.

Prezident Obama ve svém rozpočtovém výhledu na příštích deset let počítal s náklady na rozšíření zdravotní péče ve výši 650 miliard dolarů. To byl ovšem hodně optimistický odhad, neboť počítal s tím, že zvýšení počtu pojištěných o 15% navýší náklady systému jen o 3%. Je pravda, že nejdražší pojištěnci jsou staří lidé a malé děti, za které stát platí již dnes, ale přesto lze pochybovat, že by se podařilo držet náklady tak nízko.

Kongres dnes již uznává, že náklady reformy budou okolo 1 bilionu dolarů a hledá, kde tyto peníze získat. Posledním plánem je "speciální daň" pro nejbohatší Američany ve výši 5,4% na příjmy a zavést povinnost pro firmy platit za své zaměstnance pojištění, nebo zaplatit speciální daň. Firmy s mzdovými náíklady nad 400,000 dolarů ročně by podle návrhu Demokratů měly buď zaplatit svým zaměstnancům zdravotní pojištění nebo platit daň ve výši 8% (přes intenzivní hledání není úplně jasné z jakého základu by se daň platila - podle některých zdrojů jen ze zisku, podle jiných z mzdových nákladů, což by bylo logičtější, ale pro firmy mnohem nákladnější). Firmy s mzdovými náklady pod 250 tisíc dolarů by byly od daně osvobozeny. Podle návrhu by pokuta ve výši 2,5% mzdy hrozila i těm Američanům, kteří si zdravotní pojištění nepořídí.

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů by tyto nové daně měly přinést až 550 miliard dolarů během příštích 10 let a měly by tak pokrýt více než polovinu z očekávaných nákladů reformy. Další miliardy "dobrovolně" dodávají pojišťovny i poskytovatelé zdravotní péče, takže formálně se možná podaří dosáhnout toho, aby návrh byl rozpočtově neutrální.

Například 180 miliard dolarů by americké vládě mělo „ušetřit" otevření výběrových řízení na péči o dlouhodobě nemocné. Zhruba 10 milionů Američanů je dnes v tzv. Medicare Advantage programu, kde mají nárok na lepší péči než v standardním Medicare programu. Vláda dotuje každého účastníka tohoto programu ročně částkou okolo 1000 dolarů a prezident Obama chce snížit tuto státní dotaci, resp. omezit další zvyšování nákladů. Pokud by se mu ovšem skutečně podařilo ušetřit 180 miliard dolarů, většina soukromých pojišťoven by ho přestala nabízet a přenechaly by tyto pacienty státnímu systému Medicare. Pro 10 milionů pacientů by to ovšem znamenalo omezování zdravotní péče, což by mohlo výrazně ohrozit popularitu prezidenta i dalších Demokratických kandidátů ve volbách, které budou již příští rok na podzim. I proto se skupina demokratických kongresmanů, tzv. Blue Dogs, staví proti návrhům své šéfové a hrozí, že proti nim budou hlasovat.

Horší je, že odhadům politiků nikdo nevěří a že navrhovaný systém nijak neřeší hlavní problém amerického zdravotního systému - jeho obrovské náklady a byrokratický chaos. Nezměňený by měl zůstat i hlavní princip - tj. zaměstnanecké zdravotní pojištění, ačkoliv jde o systém neefektivní a zbytečně drahý. V předvolebních debatách kandidát Obama často obviňoval svého soupeře Johna McCaina že nechce důsledně reformovat zdravotní systém v USA. Po půl roce v Bílém domě se dá říci, že ani prezident Obama nemá na zásadní reformu odvahu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist