Rakouská tenistka Sybille Bammerová vyhrála turnaj ECM Prague Open, dotovaný částkou 220 tisíc dolarů. Z Prahy si odveze také šek na 37 tisíc dolarů.

Devětadvacetiletá Bammerová, matka dcery Tiny, která příští týden oslaví osmé narozeniny a byla s rakouskou tenistkou v Praze, má dál stoprocentní úspěšnost ve finále turnajů okruhu WTA.

Poprvé získala titul předloni v Pattayi a nyní vyhrála také na Štvanici. Jednatřicátá hráčka světa cestou za titulem na Prague Open vyřadila dvě domácí tenistky.

Ve čtvrtfinále skoro po třech hodinách zdolala Lucii Hradeckou a v semifinále, které začalo v sobotu a dohrávalo se až v neděli dopoledne, dokázala porazit i Ivetu Benešovou.

Bammerová zdolala v semifinále Benešovou

Iveta Benešová prohrála s Bammerovou 0:6 a 5:7 a ani letos se tak domácí tenistka na Štvanici nedostala do finále.

Utkání začalo již v sobotu, ale po třinácti minutách bylo přerušeno kvůli dešti. To už česká jednička prohrávala v prvním setu 0:3.

"Špatně jsem se vyrovnala s jejím stylem hry. Je těžší začínat zápas za stavu nula tři ve druhým setu. Dělala jsem hrozně chyb a o co jsem se pokoušela, to mi nevyšlo. Byl to špatný den," řekla Benešová po prohře.

"Před turnajem bych byla se semifinále spokojená, ale rozhodně mě to mrzí. Tak doufám, že až příště bude taková šance, tak to zvládnu líp," řekla česká jednička.

Benešová: Jeden míč světovej a druhej lehce zkaženej

Benešová začala špatně už v sobotu. "Ale vůbec jsem nepochopila, proč jsme hrály. Bylo mokro a míče byly těžké," řekla. Doufala, že jí pauza pomůže, ale opak byl pravdou.

Rakušanka dál skvěle běhala a trpělivě míče vracela. Hodně gamů se hrálo přes shodu, ale nakonec většinou zkazila úder domácí tenistka. Proto rychle ztratila dalších šest her a první game získala až za hrozivého stavu 0:6 a 0:3.

"Nemyslela jsem na to, že bych mohla prohrát dvakrát nula šest. Gamebolů jsem měla dost a pořád jsem chtěla vyhrát," řekla 32. hráčka světa.

"Bylo to ale nahoru dolů. Vůbec jsem to necítila, i nohy mi nešly, i proto byl jeden míč světovej a druhej lehce zkaženej."

Benešová bojovala proti zdi

Benešová snížila na 3:4, ale její boj proti "zdi" dokumentoval následující game: měla při svém podání devětkrát výhodu, přesto si servis pošesté v utkání prohrála.

V následující hře odvrátila tři mečboly a šňůrou deseti míčů za sebou vyrovnala na 5:5. Obrat ale zastavily další její míče v síti či v autu a set ztratila 5:7.

Turnajová jednička Francesca Schiavoneová porazila v semifinále Švýcarku Timeu Baczinszkou, hráčku postupující z kvalifikace, po boji 6:2, 4:6 a 7:5.

Češky neměly štěstí ani ve čtyřhře

Ani čtyřhra neměla české vítězky. Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou totiž ve finále nestačily na sestry Katerynu a Aljonu Bondarenkovy, s kterými prohrály rychle po setech 1:6 a 2:6.

"Mrzí mě, že to bylo ani ne za hodinu hotový. Měly jsme šance v prvním setu, ale nic se nedařilo," řekla ČTK Záhlavová-Strýcová.

"Hrajeme na tom kurtu dvě a zápas nám nevyšel," řekla Záhlavová-Strýcová. Letos spolu prohrály už druhé finále, poprvé neuspěly na turnaji v mexickém Monterrey.

V duelu s ukrajinskými sestrami Bondarenkovými nedokázaly změnit rytmus hry. "Oni nehrají ani moc deblově, ale my jsme se přizpůsobily. Nehrály jsme kombinace, jak jsme měly," konstatovala Záhlavová-Strýcová.

Ta na Prague Open prohrála finále čtyřhry i v roce 2005, tehdy byla její partnerkou chorvatská tenistka Janica Kostaničová.

Do historie pražského turnaje se třiadvacetiletá Záhlavová-Strýcová zapsala jako partnerka Martiny Navrátilové. Po boku legendární hráčky, bývalé světové jedničky a devítinásobné vítězky wimbledonské dvouhry, si zahrála v roce 2006, ale vypadly ve čtvrtfinále.

ECM Prague Open (antuka, dotace 220.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Bammerová (2-Rak.) - Schiavoneová (1-It.) 7:6 (7:4), 6:2.

Dvouhra - semifinále:

Bammerová (2-Rak.) - Benešová (3-ČR) 6:0, 7:5, Schiavoneová (1-It.) - Bacsinczká (Švýc.) 6:2, 4:6, 7:5.

Čtyřhra - finále:

A. Bondarenková, K. Bondarenková (2-Ukr.) - Benešová, Záhlavová-Strýcová (1-ČR) 6:1, 6:2.