O svém prvním vítězství na turnaji kategorie major rozhodl ve čtyřjamkovém play off, v němž porazil o 23 let staršího krajana Toma Watsona.
Ten tak přišel o rekordní zápis do golfové historie, protože by se stal suverénně nejstarším hráčem, který kdy vyhrál turnaj golfového "Grand Slamu".
Nesmírně dramatické dnešní finále přinášelo neustálé zvraty. Watson sice začal špatně, ale pak na rozdíl od největších konkurentů neztrácel a držel se stále v popředí.
Pokud by na 18. jamce dokázal proměnit dvoumetrový pat, stal by se vítězem. Jenže to se mu nepovedlo a ve výsledku spadl na -2, stejně jako měl čekající Stewart Cink, který právě na poslední jamce zaznamenal birdie.
Pozdější vítěz byl před nedělním programem na šestém místě, ale divokou závěrečnou devítkou se prodral ve výsledkové listině nahoru a pak už jen čekal, zda Watson na poslední jamce zaváhá, což se skutečně stalo.
Watson byl po celé play-off v defenzivě
Následovalo play off, v němž už byl Watson stále v defenzivě. Na čtyřparové jamce číslo pět pokazil ránu z bunkeru a zahrál bogey, zatímco jeho soupeř si přihrál na klidný pat. Na následujícím tříparu dokonce Watson poslal míč mezi diváky, ale par zachránil.
Jenže na 17. jamce s parem pět Watson zjevně fyzicky ztratil ze svého švihu a o vítězi bylo rozhodnuto, protože Cink bez větších potíží kráčel za nejslavnějším dnem své kariéry, který korunoval birdie-patem na osmnáctce.
Přesto se největších ovací dočkal právě veterán, který během své profesionální kariéry vyhrál 66 turnajů. "Právě teď jsem plný emocí a jsem tak pyšný, jak jen se dá, když tady stojím s touto trofejí," uvedl při ceremoniálu Cink.
Ten dosud na turnajích major skončil nejlépe třikrát třetí. "Bylo úžasné sledovat celý týden Toma a jsem si jistý, že mluvím i za všechny ostatní," ocenil svého soupeře.
Na British Open se radoval vítěz i poražený
Watson se tak nestal nejstarším hráčem, který v historii vyhrál major-turnaj. Nadále jím zůstane Julius Boros, jenž v roce 1968 zvítězil na US Championship ve věku 48 let.
"Ale že by to byla pořádná story, co? Ale asi to tak nemělo být. Je to velké zklamání, není lehké to přijmout," poznamenal poražený hrdina turnaje.
I přes vítr padaly hole-in-one a albatrosy
Nejen souboj dvou nejlepších ale dostával do varu 30 tisíc diváků v areálu na mořském pobřeží, které také v neděli bičoval nevyzpytatelný vítr.
Francouz Thomas Levet totiž dokázal přes složité podmínky na takřka dvousetmetrové patnáctce zahrát hole-in-one a ještě výjimečnější okamžik ukázal domácí Paul Lawrie.
Ten na 494 metrů dlouhé pětiparové sedmičce zaznamenal "albatros", tedy dostal míč do jamky druhou ranou.
O tom, jak těžké podmínky v Turnberry panovaly, svědčí, že turnaj dokončili v minusu, tedy pod parem hřiště, pouze čtyři golfisté.
Nedělní kolo odehráli nejlépe tři hráči na 67 úderů, ale s výjimkou Dána Sörena Hansena jim to nepomohlo mezi nejlepších deset v konečném účtování.
Neuvěřitelnou premiéru na velkém turnaji zažil šestnáctiletý italský amatér Matteo Manassero, který se posunul až na dělené třinácté místo.
British Open (par 70, o vítězi rozhodlo čtyřjamkové play off):
1. Cink 278 (66+72+71+69), 2. Watson (oba USA) 278 (65+70+71+72), 3. Wood 279 (70+70+72+67), Westwood 279 (68+70+70+71), 5. Donald (všichni Angl.) 280 (71+72+70+67), Goosen (JAR) 280 (67+70+71+72), Goggin (Austr.) 280 (66+72+69+73).
Na British Open se radoval vítěz i poražený
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist