Policie v úterý brzy ráno zadržela bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého. Zadržen byl i další bývalý člen Výkonného výboru a současný šéf Pražského fotbalového svazu Václav Chvála.

Třetím zadrženým je někdejší náměstek ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ladislav Malý.

Podle městského státního zastupitelství policie šetří podezření z trestného činu krácení daně. Obviněnému hrozí 5 až 12 let vězení. Případ prý souvisí s činností svazové společnosti Fotbal Trading.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že policie v rámci prověřování možného krácení daně zadržela tři lidi, aby je vyslechla a vyzvala k dodání dokladů.

Hašek: Každá podobná kauza škodí fotbalu

Nový předseda svazu Ivan Hašek na večerní tiskové konferenci uvedl, že dnes ráno po příjezdu do sídla svazu na něj čekali policisté a požádali ho o materiály, které se týkaly vyúčtování EURA v roce 2004, co se týče vstupenek, letenek a pobytu osob v hotelu Peňa Longa v Portugalsku.

"Není to nic příjemného, ale mnoho k tomu říct skutečně nemůžeme. Teď bychom ale komentovali něco, co známe z esemesek během jednání.

Každá taková kauza ale fotbal poškozuje. Chystáme vlastní audit, my chceme začít s čistým stolem a postavíme se ke všemu čelem," uvedl Hašek.

Místopředseda Jindřich Rajchl odmítl za výkonný výbor slova Mokrého advokáta Kramariče, který v rozhovoru pro idnes.cz naznačil, že kauza souvisí se mstou nového svazového vedení.

Bývalý náměstek MŠMT Malý byl obviněn

Policie informovala o tom, že jednoho z nich policisté obvinili. "Jedna ze zadržených osob obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání," řekla Zenklová.

Ladislav Malý.Podle médií policie obvinila Ladislava Malého, který je současným předsedou dozorčí rady SK Kladno.

Podle Zenklové jsou zadržení "členy statutárního orgánu obchodní společnosti, která zajišťuje servisní činnost v oblasti fotbalu". Poté co budou zadržení vyslechnutí, tak by měli být popuštěni na svobodu, včetně obviněného.

Podle advokáta Mokrého Juliuse Kramariče jde o společnost Fotbal Trading. V roce 1992 ji podle obchodního rejstříku založil ČMFS, který byl zároveň jejím jediným akcionářem.

V současnosti je ovšem v likvidaci. Všichni tři byli podle obchodního rejstříku v minulosti členy představenstva firmy, Malý působil i ve funkci generálního ředitele.

"Ve statutárních orgánech této společnosti figurovalo devět osob, pět členů představenstva, tři členové dozorčí rady a jeden prokurista. A zadrženi byli pouze tito tři, což je zvláštní," uvedl k tomu Kramarič.

Za vším je prodej lístků přes Fotbal Trading

Informaci o zadržení Mokrého potvrdil serveru sedmička.cz majitel brněnského klubu Roman Pros. V Brně totiž dělal Mokrý po ukončení svého mandátu na svazu generálního ředitele. Policie informaci zatím nepotvrdila ani nevyvrátila.

"Pana Mokrého dnes skutečně zatkla policie. Je to velké překvapení. Neznám důvody Mokrého zatčení. Čekáme na obvinění," citoval server Prose.

Podle všech informací jsou důvodem zadržení trojice mužů prodeje lístků na světové a evropské šampionáty, které distribuovala právě firma Fotbal Trading.

Policie ráno kontaktovala i společnost Travel Service. "Vyžádala si od ní, coby smluvního leteckého dopravce ČMFS, některé dokumenty a seznamy cestujících v souvislosti s leteckou přepravou na evropský šampionát v roce 2004," sdělila ČTK mluvčí firmy Vlaďka Dufková.

Mokrý vyhnal flamendry, Chválu zmlátili

Zatímco Mokrý už na místo šéfa na červnové valné hromadě nekandidoval, Chvála prohrál v boji o místopředsedu za Čechy s Jindřichem Rajchlem.

Václav ChválaMokrý vedl svaz od roku 2005, do čela však byl zvolen jako kompromis mezi současným šéfem Ivanem Haškem a Vlastimilem Košťálem. Právě on však byl do doby své abdikace na konci roku 2008 brán jako faktický šéf svazu.

Mokrý ve svém vládním období proslul nejvíce tím, že v dubnu po kvalifikační prohře se Slovenskem a večerní party šestice reprezentantů narychlo svolal hlasování o odstoupení trenéra Rady. Později se zasadil o dočasném vyřazení zmíněných hráčů z reprezentace.

Chvála v květnu usiloval o rozpuštění české komise rozhodčích, požádal o to na výkonném výboru a v následujících dnech byl v místě svého bydliště přepaden neznámými pachateli a surově zmlácen.