Fotograf bulvárního deníku AHA přistihl místopředsedu ČSSD Milana Urbana a předsedu ODS Mirka Topolánka, jak tráví dovolenou na luxusních jachtách lobbistů, shodou okolností oba v jednom malinkém italském přístavu.
Troufám si tvrdit, že AHA odvedl užitečnou práci... Jeden kamarád tvrdí, že má bulvární tisk v určitém ohledu raději než ten tzv. polobulvární či pseudoseriózní. Zatímco ten bulvární po politicích (jako po všech celebritách) tzv. jde, ten pseudoseriózní jim „leze do zadku" a stává se často jejich hlásnou troubou. Skutečností je, že bulvární tisk někdy dokáže dobře splnit společenskou úlohu. Objeví téma nebo záležitost, která je důležitá a nová pro voliče a daňového poplatníka, a nebo přistihne politika v rozporu mezi tím, co oficiálně káže a ve skutečnosti dělá. Když deník Blesk vyfotografoval po zvolení Mirka Topolánka předsedou ODS Klausovu sms o „falešném a prázdném Topolovi" bylo to prostě zajímavé vědět, protože oficiálně Klaus Topolánkovi gratuloval. A když se podíváme na to, jak a s čím přispěním skončila minulá vláda, znovu se nám potvrdí, že vědět o této sms bylo prostě zajímavé a důležité.
Podobně zajímavé bylo, když fotograf téhož deníku přistihl prezidenta - zastánce rodinných hodnot - jak první noc poté, co se ujmul úřadu, strávil noc v hotýlku se slečnou.
Proč je důležité vědět, kde byl na dovolené místopředseda sociální demokracie Milan Urban? Protože ji trávil na jachtě lobbisty ČEZ Vladimíra Johanese a to krátce poté, co Urban pomohl zařídit, že parlamentem prošel zákon o povolenkách (jde o 80 miliard) šitý na míru ČEZ. Zajímavé je i vědět, že jachty lobbistů Dalíka a Johanese kotví vedle sebe (vhodná příležitost k nerušeným jednáním). Pozoruhodné je to i z daňového hlediska. Strávit týden na luxusní jachtě stojí statisíce korun (podle odhadu znalců téměř milion) a mělo by to tedy býti přiznáno jako dar a měla by býti zaplacena daň darovací.
Další důležitá věc je vědět, že lobbisté Johanes (přítel Urbana), Dalík (přítel Topolánka) a bývalý ministr Řebíček vlastní v Itálii nemovitosti a jachty v hodnotě desítek milionů korun. Jak si na to asi vydělali? Každopádně je to zajímavé vědět, zvláště když se píše o švýcarských kontech Romana Janouška. Ostrakizovat Janouška a Pavla Béma bude teď pro Topolánka o něco těžší.
Pak je tu další aspekt. Čeští politici si pořád nechávají od někoho něco platit a někým se hostit. Zatímco normální člověk si platí dovolenou ze svého, politici pořád jezdí s někým, za něčí, k někomu a byty jim někdo platí a půjčuje. Co je tohle za pazvyk? Kdybychom věděli, že politici měli na tu jachtu našetřeno, nelze říci ani popel.
A pak je tu ještě další aspekt. Je zajímavé, jak tráví dovolenou rádoby lidový sociální demokrat, kterému tolik leží na srdci osud propouštěných ve středočeském kraji, tedy těch, co „krizi nezavinili". A Topolánek? Zatímco ministr financí Eduard Janota dovolenou nemá a přepisuje rozpočet (mimojiné je to těžké proto, jak skvěle ten minulý rozpočet navařila Topolánkova vláda), užívá si bývalý premiér pohodového léta. Zamává Urbanovi na vedlejší jachtě a sbírá síly k podzimní mobilizaci proti rudému nebezpečí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist