Sparťané nyní mohou oprávněně živit naději na to, že se jim přes řecký celek podaří postoupit do 4. předkola. Z něj by v případě dalšího zdaru postoupili do základní skupiny LM, v opačném případě by šli do základní skupiny Evropské ligy.

Bilance 0:4. Takovou bilanci měla Sparta s Panathinaikosem před úterním zápasem. Navíc do něj vstupovala s tím, že právě aténský klub loni zamezil Letenským po dvou výhrách v postupu do vysněné základní skupiny Ligy mistrů.

Nejslavnější řecký klub je vůbec strašákem českých klubů. Dvakrát s ním prohrála i Slavia, po jedné porážce si připsali fotbalisté Mladé Boleslavi a Liberce.

Severočeši dokázali v poslední desetiletce proti Panathinaikosu uhrát alespoň bod. Jeho jediným přemožitelem se pak před dlouhými 49 lety stal v Poháru mistrů evropských zemí Hradec Králové.

Po počátečním tlaku soupeře se ujala tempa Sparta

Sparťané ani na vlastním hřišti nevstupovali do zápasu v roli favorita, což bylo dáno i tím, že jim chyběl kvůli zranění kapitán a zkušený tvůrce hry Patrik Berger.

Řekové psychologické výhody využili hned v úvodu, kdy jich bylo plné hřiště. V šesté minutě Panathinaikos využil nedorozumění Hubníka s Vackem Karagunis, proti jehož střele skvěle zasáhl gólman Blažek.

Sparta však poté začínala využívat nejen svého domácího prostředí, ale také toho, že oproti soupeři už zahájila ligovou sezonu.

Wilfriedovi v 16. minutě chyběl krok k tomu, aby dosáhl na míč před odkrytou bránou. Za deset minut však po autovém vhazování našel Kušnír Holendu, který přeskočil Vyntru a hlavou trefil přesně k tyči.

Bláznivá desetiminutovka přinesla dvoubrankový náskok

Hned po rozehrávce však mohlo být srovnáno. Hušek si nevšimnul při přihrávce Blažka Cissého, který se řítil sám na Blažka. Tomu se sice obratně vyhnul, míč mířící do brány však skluzem vykopl vracející se Řepka.

Hektická desetiminutovka však nebrala konce. Po půlhodině hry sklepl Wilfriedův centr Zeman k naběhnutému Vackovi, který střelou z penaltového puntíku rozradostnil Letnou podruhé.

I tentokrát však letošní osmifinalista Ligy mistrů našel brzkou odpověď. Salpingidise při průniku do pokutového území zastavil Blažek jen za cenu faulu.

Ten se však svým spoluhráčům odměnil tím, že ledabyle kopnutou penaltu někdejší hvězdy Marseille a Liverpoolu Djibrila Cissého zlikvidoval.

Aténský hon za vyrovnáním utnul Kalouda

Do druhého poločasu vstoupili Letenští v obrovské euforii. Wilfried využil nedorozumění beka Kanteho s brankářem Galinovičem a jen kousek mu chyběl k tomu, aby poslal Spartu do tříbrankového vedení.

Počáteční tlak Sparty však ochabl a po delším období bez vruchu před oběma brankami udeřili dosud překvapení hosté. V 67. minutě zakončil Letův průnik po levé straně střelou v pádu pod břevno Salpingidis.

Aténští poté začali před brankou vyčerpaného soupeře roztáčet kolotoč a sparťané se osvobozovali jen odkopy na soupeřovu polovinu.

Narůstající tlak však utnul čtyři minuty před koncem střídající Kalouda, který se zbavil obránce a přesnou střelou k tyči z hranice pokutového území vrátil domácím dvoubrankový náskok.

Závěr pak byl jen pro silné nátury. Chorvatský sudí Bebek rozběsnil Řeky tím, že neuznal Salpingidisův gól po rohu, protože nedal znamení k rozehrání.

Atéňané si při pětiminutovém nastavení vypracovali ještě několik rohů, domácí však slibný výsledek pro odvetu ubránili. Ta je na programu příští úterý.

"Postup je daleko, stejně jako daleko jsou Atény"

Jozef Chovanec (Sparta): "Jsem rád, že ta špatná série je u konce. Dali jsme do toho všechen náš um a odvahu, což je v soubojích s takovým velkoklubem, jakým je Panathinaikos, nezbytné.

Pro náš mladý tým je výhra v takovém zápase strašně důležitá, byť jsme měli i kus potřebného štěstí. I hráčům jsem řekl, ať si to pořádně vychutnají a přehrají znovu v hlavě. Takové zkušenosti jsou pro ně neocenitelné a můžou je obohatit.

Šancím soupeře předcházely naše velké triviální chyby, pramenily i z nezkušenosti. Nechci teď moc mluvit o odvetě, na nějaké soudy je ještě brzo. Postup je daleko, stejně jako daleko jsou Atény."

Henk ten Cate (Atény): "Jsem rozčarovaný. Byl to klasický zápas blbec, nic nám nešlo a někdy bylo strašné se na to dívat. Chyby v obraně byly hrozné, i v útoku jsme pohrdli mnoha šancemi.

Když nemáte touhu prát se o každý míč i proti soupeři, který není tak kvalitní, nemůžete vyhrát. To mě mrzí nejvíc. Příští týden se musíme semknout a prát se o naději, která ještě existuje."

Sparta Praha - Panathinaikos Atény 3:1

Branky: 26. Holenda, 31. Vacek, 87. Kalouda -  67. Salpingidis. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgec (všichni Chorv.). ŽK: Řepka, Blažek, Hubník, Kušnír - Sarriegi, Cissé. Diváci: 12.058.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák, Hušek, Vacek, Zeman (76. Kalouda) - Holenda (59. Prudnikov), Wilfried (90. Střeštík). Trenér: Chovanec.

Panathinaikos: Galinovič - Bjärsmyr, Vyntra, Kanté (69. Sarriegi), Spyropulos - Simao, Gilberto (83. Katsuranis) - Gabriel (59. Leto), Karagunis - Cissé, Salpingidis. Trenér: Ten Cate.