Pokud bude váš pracovní poměr trvat v okamžiku, ke kterému vám vznikne právo okamžitě zrušit pracovní poměru (tj. v okamžiku uplynutí 15ti dnů ode dne splatnosti mzdy), potom jste oprávněn pracovní poměr tímto způsobem ukončit, bez ohledu na to, že již začala plynout výpovědní doba. Běh výpovědní doby totiž v tomto směru nic nemění na povinnosti zaměstnavatele hradit vám za odvedenou práci mzdu a na vašem právu eventuálně ukončit pracovní poměr uvedeným způsobem, pokud zaměstnavatel tuto svoji povinnost v příslušné lhůtě (byť jenom částečně) nesplní. Pokud tedy k okamžitému zrušení v takovém případě dojde (pozor zejména na to, ke kterému dni je mzda skutečně splatná), vzniknou vám samozřejmě i veškeré související nároky, tj. zejména nárok na uhrazení odstupného.
Opačný závěr (tj. že plynutí výpovědní doby brání možnosti zaměstnance okamžitě zrušit pracovní poměr z uvedeného důvodu) by fakticky znamenal, že zaměstnavatel může téměř beztrestně porušovat v průběhu výpovědní doby svoji povinnost hradit zaměstnanci mzdu (jeho povinnost uhradit zaměstnanci úrok z prodlení nepovažuji za dostatečnou sankci).
Pokud by ale váš pracovní poměr skončil přede dnem, ke kterému vám vznikne právo na okamžité zrušení pracovního poměru z uvedeného důvodu, potom samozřejmě toto právo uplatnit nemůžete – pracovní poměr již neexistuje (zaniknul uplynutím výpovědní doby) a toto právo vůbec nevznikne.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist