Stanovený limit splnilo 22 závodníků, což je stejně jako předloni, kdy z japonské Ósaky ziskem tří medailí dosáhli nejlepšího výsledku v historii samostatného státu.

"Bude moc těžké na tento úspěch navázat, ale nic není nemožné. Předloni také nikdo nepočítal se stříbrem tyčkařky Kateřiny Baďurové. Pokud se začne dařit jednomu, přeskoči to i na ostatní," tvrdí šéftrenér Václav Fišer.

Největšími oporami by měli být oba úřadující mistři světa – oštěpařka Barbora Špotáková a desetibojař Roman Šebrle.

"Chci podat kvalitní výkon na hranici sedmdesáti metrů, který by měl stačit na zlatou medaili. Nejraději bych špičkového hodu dosáhla hned prvním pokusem," prozrazuje Špotáková.

"Mým přáním je zase být nejlepší. Kdybych si nevěřil na vítězství, tak bych do Berlína nejel," zdůrazňuje Šebrle.

Na medaili by mohli útočit Bába se Špotákovou

Mezi kandidáty na některou z medailí zařadil šéftrenér také diskařku Věru Cechlovou a výškaře Jaroslava Bábu, který si nedávno vytvořil své maximum od komplikovaného zranění z roku 2006.

"Výborných skokanů je víc, ale věřím, že Jarda si připomene své dřívější cesty na stupně vítězů, A Věrka měla loni na olympiádě medaili doslova na dosah ruky, takže teď už by si pro ni mohla sáhnout," myslí si Fišer.

Oba atleti jsou rovněž naladěni spíše optimisticky. "Přejít přes laťku ve výšce 230 cm mně už připadá skoro jako samozřejmost.

Vrchol mé letošní výkonnosti by měl přijít právě v Berlíně, kde se chci představit svým letošním maximem," netají Bába své představy.

"Celý rok jsem se poctivě připravovala v rámci svých možností. Vše jsem směrovala na mistrovství světa, kde chci prodat vše, co jsem natrénovala," svěřuje se Cechlová.

Překvapit mohou překážkáři nebo skokané

Podle šéftrenéra by v elitní finálové osmičce neměli chybět ani někteří další atleti, kterých jsme se před včerejším odjezdem zeptali na jejích záměry.

"Zdravotně jsem už v pořádku a nepřipouštím si předčasné vyřazení. Soupeři se mají koho bát," směje se překážkář Petr Svoboda, který před několika dny vyrovnal své letošní maximum.

"K postupu do finále bude asi potřeba čas pod 12,80, tedy na hranici českého rekordu. Pokud nezaspím na startu a ničím se nenechám rozhodit, tak by se mi to mělo podařit," uvažuje překážkářka Lucie Škrobáková.

"Mým optimem je účast ve finále v novém českém rekordu," prozrazuje další překážkářka Zuzana Hejnová. "V kvalifikaci budu muset podat výkon na hranici mého osobního rekordu," dobře ví tyčkařka Jiřina Ptáčníková i výškařka Iva Straková.

"Překvapit však mohou i někteří další. „Například dálkař Roman Novotný, osmý z loňské olympiády, výbornou formu má půlkařka Lenka Masná a slibně působí i chodkyně Zuzana Schindlerová,“ vypočítává Fišer aspoň několik dalších adeptů na bodované umístění.

Bolt, Gay, nebo oba?

Už v neděli večer bude známé jméno nejrychlejšího muže planety. Do pozice hvězdy první velikosti katapultovalo Jamajčana Usaina Bolta jeho galapředstavení na loňské olympiádě v Pekingu, kde ke zlatu na stovce, dvoustovce a ve štafetě přidal tři světové rekordy.

Velkého soupeře však bude mít v Američanovi Tysonu Gayovi, který v obou nejkratších sprintech drží letošní světová maxima.

Nemalá pozornost bude soustředěna také na vytrvalecké tratě. Skvělou formu prokazuje Etiopan Kenenisa Bekele, který letos ve Zlaté lize pokaždé ukázal zbytku světa záda.

Mezi ženami vládne na pěti i deseti kilometrech jeho krajankaTiruneš Dibabaová, která má ve své sbírce dvě zlata z olympiády a čtyři tituly mistryně světa na dráze i v krosu.

Na třetí zlato ze světového šampionátu pak bude v Berlíně útočit suveréní vládkyně ženské tyčky Ruska Jelena Isinbajevová.

Tato dvojnásobná olympijská vítězka nepoznala na velké akci hořkost porážky již šest let. Během této doby posunula světový rekord až na 505 centimetrů.

Očekávaný zisk: 15 milionů eur

Atmosféra zatím zaostává za šampionátem, který v Německu v roce 1993 pořádal Stuttgart. Přesto už se prodalo přes 300 tisíc vstupenek z celkového počtu půl milionu.

Cílem organizátorů je, aby celý šampionát byl vyprodaný. Zatím to už mohou říci o předposledním dnu.

Stadion pojme 64 tisíc diváků, ale do prodeje jde jen 54 tisíc, ostatní jsou pro VIP hosty. Cena se pohybuje od 20 do 135 eur za denní vstupenku a od 350 do 960 eur za permanentku.

Celkový zisk ze vstupného se předpokládá kolem 15 milionů eur, což je zhruba třetina rozpočtu mistrovství světa.

Téměř vše podstatné se během devíti dnů uskuteční na Olympijském stadionu, avšak před Braniborskou branou vyroste kulturní stadion.

Owensovi bude věnována výstava

Bohatý doprovodný program začne na něm už v pátek, kdy prologem k šampionátu bude show Welcome night. Ta má sportovce, sponzory i návštěvníky správně naladit na soutěže, které odstartují zítra dopoledne.

Vrcholem dnešního večera bude obrovský ohňostroj. V dalších dnech se na pódiu představí členové berlínského Státního baletu, dlouhá řada umělců, hudebníků a tanečníků, včetně britského hvězdného sólisty Nigela Kennedyho.

V Nové synagóze bude otevřena výstava věnovaná osudu židovských atletek za nacismu.

V Muzeu sportu pak bude k vidění výstava věnovaná Jessemu Owensovi, který se na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně proslavil vítězstvími ve sprintech a ve skoku dalekém.

Berlín sice zatím neprožívá atletický šampionát v takové míře, jako před třemi lety mistrovství světa ve fotbale. Přesto organizátoři věří, že zájem vzroste s prvními závody a očekávanými úspěchy německých atletů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist