Na první pohled to vypadá jako svérázná podívaná pro turisty, dostihy na pláži ve španělském Sanlucar de Barrameda však patří k nejstarším sportovním událostem v zemi. Jejich první ročník se konal v roce 1845, ten dosud poslední včera.

Město v provincii Cádiz, odkud se vydal v roce 1498 na svou třetí plavbu kolem světa Kryštof Kolumbus, ožívá dostihovým ruchem každoročně v srpnu. Co bylo původně jen neformálními závody místních zemědělců a jejich tažných koní, se během posledních 150 let vyvinulo v regulérní dostihy, jejichž patronem je sám král Juan Carlos I.

Od roku 1997 mají španělské dostihy na pláži oficiální statut International Tourism Interest a kláním na 1200 až 2000 metrů přihlížejí několikatisícové návštěvy. Podle dotace byl vrcholem mítinku Gran Premio Ciudad de Sanlúcar na dva kilometry.

Sanlucar de Barrameda však není jediným evropským místem, kde se konají dostihy v nezvyklém prostředí. Švýcarský Svatý Mořic pravidelně hostí dostihy na sněhu, pláž jako příležitostné závodiště využívají i v Německu či Irsku. 

Mimo oficiálních dostihů anglických plnokrevníků se ve světě koná také řada starobylých závodů pro různá koňská plemena jako italské Palio a různá pouštní klání v Africe a Asii. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist