Roman Šebrle nepotvrdil ve třetí disciplíně desetiboje na mistrovství světa v Berlíně pozici jednoho z nejlepších vrhačů a nepovedeným výkonem 14,98 metru obsadil deváté místo.

V průběžném pořadí je světový rekordman nadále pátý, na vedoucího Američana Treye Hardeeho ale ztrácí součtem 2623 již 191 bodů.

Hardee si po vítězství na stovce a osobním rekordu v dálce zlepšil maximum i v kouli (15,33), na kontě má 2814 bodů a platí zatím za největšího adepta na zlatou medaili.

S nevelkou ztrátou se ale za ním drží Ukrajinec Oleksej Kasjanov. Ten poslal sedmikilové náčiní do vzdálenosti 15,72. Má celkem 2789 bodů a na Hardeeho jich ztrácí jen 25. Kasjanov zatím patří mezi největší překvapení desetiboje.

Největší posun zaznamenal zkušený Rus Alexander Pogorelov, jenž se po osobním rekordu 16,65 katapultoval na průběžnou bronzovou pozici (2695) a disciplínu vyhrál.

Ztratil naopak dosud druhý Američan Ashton Eaton, který jen o 26 centimetrů přehodil dvanáctimetrovou hranici.

Šebrleho koule mrzela, neboť v rozhazování atakoval šestnáct metrů a také jeho třetí pokus byl daleko za 15,50, ale jen těsně mimo výseč. "S koulí se trápím, nemůžu se s ní srovnat. Ale co jsem na ní ztratil, nahnal jsem na dálce," řekl desetibojař.

Šebrle potvrdil, že se na dálku může spolehnout

Ve druhé disciplíně desetiboje na mistrovství světa předvedl solidní výkon 780 cm a v průběžném pořadí se posunul z konce třetí desítky na pátou pozici.

Nejdále skočil Američan Ashton Eaton (785), osobní rekord si vytvořil také jeho krajan Trey Hardee (783).

Favorité z Kuby za očekáváními trochu zaostávají, zejména Leonel Suárez, letos nejlepší desetibojař sezony. Stříbrný olympijský medailista Andrej Kravčenko skočil 762 cm a je devátý.

Šebrle začal průměrnou stovkou

Šebrle zahájil obhajobu desetibojařského titulu nevýrazným časem 11,16 sekundy v běhu na 100 metrů. Český světový rekordman za to dostal 825 bodů a po první disciplíně mu patřila 29. pozice.

Šebrle běžel rychleji při každém ze dvou letošních desetibojů v Kladně (11,15) a Götzisu (11,14). Na MS v Ósace sprintoval Šebrle rychleji o 12 setin.

Závod naopak skončil pro obhájce stříbrné medaile z minulého MS v Ósace Mauriceho Smithe z Jamajky, který si zhruba v polovině sprintu přivodil svalové zranění a odstoupil.

Na startovní listině není ani olympijský vítěz Bryan Clay, který kvůli zranění nemohl absolvovat americkou kvalifikaci.

Svoboda vyhrál svůj rozběh

Překážkář Petr Svoboda si v dopoledním rozběhu bez potíží zajistil postup do semifinále na 110 metrů.

Svůj běh společně s Francouzem Garfieldem Darienem vyhrál v čase 13,56 sekundy, přestože prý neběžel úplně naplno. "Ale myslel jsem si, popravdě, že jsem měl větší náskok," přiznal.

Český rekordman, který musel kvůli svalovému zranění vynechat měsíc z přípravného období, měl tradičně slabší start, od poloviny trati však jasně mířil za postupem.

V cíli si dokonce dovolil vítězné gesto a poslal do hlediště polibek směrem k českým fanouškům, mezi nimž byla i zpěvačka Monika Absolonová.

Na času Svobodovi nezáleželo, důležitý pro něj byl postup. V polovině cílové rovinky ale nakopl kolenem překážku, až si sedřel kůži.

"V semifinále to bude stejně masakr"

"To mě trochu rozhodilo, trefil jsem ji hodně," prozradil Svoboda a ukázal krvavý šrám. "Ale nebylo potřeba běžet nadoraz, odpálit tu atomovku ve mně," dodal, že se trochu šetřil.

Svobodu překvapilo, že v rozbězích se neběhaly nijak rychlé časy. Nejlepší byl Maďar Daniel Kiss s výkonem 13,34 sekundy, favorité ale byli pomalejší.

"Dá se běžet s každým, ale myslím si, že v semifinále to bude stejně masakr," předpověděl před čtvrtečním během. Finále je pak na programu ještě týž večer. "Myslím, že to bude dobré," věřil v další postup.

Svoboda má šanci dostat se do boje o medaile i proto, že svalové zranění postihlo olympijského vítěze Dayrona Roblese z Kuby a jeho start v semifinále je nejistý.

Potíže s kotníkem měl i letos velmi rychlý Američan Aries Merritt, který ze Svobodova běhu nepostoupil. "Já mám ale pořád stejné šance jako předtím," usmíval se český překážkář.

Světový rekordman má problémy se svalem

Robles si obnovil staré zranění ze zimní sezony. "Bolí to a nemůžu běžet tak rychle, jak bych chtěl nebo jako obvykle mohu," prohlásil Kubánec, který drží světový rekord z ostravské Zlaté tretry. Ještě neřekl, zda semifinále poběží.

"Budeme na zranění pracovat s lékaři a týmem a uvidíme zítra," uvedl.

Svoboda se už před rozběhem nechal slyšet, že je jako český Usain Bolt nad překážkami. Ne proto, že je tak rychlý, ale že má pomalejší start.

"Jenomže jsem to přehnal. Protože to, co předvedl..." pozastavil se u Boltova famózního startu, po kterém následoval světový rekord 9,58 sekundy.

"Takže když on běžel takový výkon, tak se dá běžet i nad překážkami rychle," myslel si. Chce teď ale raději zůstat "český Svoboda". "Aby i tohle jméno bylo jednou pojmem," prohlásil.

Bába pronikl do finále s odřenýma ušima 

Štěstí potkalo na atletickém mistrovství světa Jaroslava Bábu. Český výškař se musel o postup do pátečního finále strachovat až do samotného závěru kvalifikace, neboť třikrát shodil limit 230 cm.

Díky prvnímu úspěšnému pokusu na 227 cm však bude Bába přece jen bojovat o medaili, neboť nakonec obsadil společně s Polákem Sylwestrem Bednarkem dvanácté místo, poslední postupové.

"Pak mi děkoval, že jsem to neskočil," usmíval se v mixzóně už uvolněný Bába. Pokud by totiž překonal 230 cm, Bednarek by se do finále nepodíval. "Je to dobře, že postoupil, je to mladej kluk," poznamenal český skokan s úsměvem.

O jejich osudu rozhodl závěrečný neúspěšný pokus Brazilce Jesseho de Limy, který je mohl ještě oba odsunout mimo finále.

Bába aktuální situaci ve výsledcích nesledoval. Vůbec netušil, jestli postupuje, či nikoliv. Zhruba minutu byl v nejistotě.

"Pak na mě trenér volal, že je to dobré, že jsem dvanáctý. Tak to ze mě trošku spadlo. Ale ze začátku jsem netušil, koukal jsem kolem sebe a nic, na výsledkové tabuli celé pořadí neukazovali," popsal dramatickou situaci Bába.

"Finále se nebojím. Bude to jiný závod"

V kvalifikaci se nemohl srovnat s měkkým povrchem. "Nejsem na to moc zvyklý. Vyhovuje to silovým typům, co mají dobrý odraz," řekl.

Výšku znamenající bez ohledu na pořadí jistotu finále 230 cm ale málem přeskočil napotřetí, laťka spadla jen po malém kontaktu s lýtky. "Možná je to dobře, nechám si to na finále. Horší by bylo, kdyby to takhle dopadlo v pátek," uvedl Bába.

Často se totiž stává, že komu se nedaří v kvalifikaci, ve finále skáče výborně. "Proto se finále nebojím. Bude to jiný závod. Trénink jsme tak postavili. Bude to otevřené, ale 230 na medaili stačit nebude," odhadl.

Kvalifikační limit přeskočilo osm výškařů včetně Rusů Rybakova s Uchovem či Američana Mansona. Naopak vypadli poslední dva mistři světa Jurij Krymarenko z Ukrajiny a obhájce titulu Donald Thomas z Baham.

Cechlová vypadla překvapivě už v kvalifikaci 

Pro diskařku Věru Cechlovou skončilo mistrovství světa v Berlíně už kvalifikací. Ze tří pokusů ani jednou nepřelétlo její náčiní šedesátimetrovou hranici a musela se spokojit s celkovým 18. místem.

Přesto Cechlová nesmutnila, její letošní přípravu totiž vážně narušily problémy se zánětem v Achillově šlaše a v zubu.

Bronzová medailistka z Helsinek 2005 zahájila soutěž pokusem dlouhým 57,87, který byl daleko vzdálen kvalifikačnímu limitu 61,50. Přestože se česká vrhačka zlepšila až na 59,52, od postupu ji dělilo více než půldruhého metru.

K tomu bylo třeba hodit alespoň 61,08. "Po těch peripetiích jsem se nakonec tady cítila dobře, ale nestíhala jsem techniku," vysvětlila Cechlová.

Byla zklamaná, ale nedošlo na slzy, které v jejím podání obvykle při neúspěchu přijdou na řadu. "Je to zklamání, ale udělala jsem pro to maximum," prohlásila.

Skončila i obhájkyně titulu Dietzschová

Měsíc a půl házela s ortézou a zatejpovanou šlachou na noze. Teď už ji noha nebolí. "Už jsem se dostávala do rychlosti, ale samozřejmě to načasování je úplně jiné," řekla ke špatné technice hodů.

V sezoně bude házet dál, ale bude prý v pohodě a v klidu. Pak se chce dát zdravotně do pořádku. "Přitom jsem o sebe dost pečovala, měla jsem kolem sebe dost lidí, kteří mi pomáhali. I kvůli nim mě to mrzí," řekla.

"Ale to léčení asi bude delší, i s přibývajícím věkem to nepodceňuji," uvedla třicetiletá diskařka. Konec kariéry či mateřské povinnosti zatím neplánuje. "Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy," dodala.

Loučení se světovými šampionáty zhořklo domácí veteránce France Dietzschové. Obhájkyně prvenství skončila až za českou reprezentantkou a rovněž bude ve finále chybět.

Jednačtyřicetiletá diskařka od Tokia 1991 nechyběla na jediném MS, tituly získala v letech 1999, 2005 a 2007.

Desetiboj (po druhé disciplíně): 1. Hardee (USA) 2814 bodů (100 m: 10,45 - dálka: 783 - koule: 15,33), 2. Kasjanov (Ukr.) 2789 (10,63 - 780 - 15,72), 3. Pogorelov (Rus.) 2695 (10,95 - 749 - 16,65), 4. Díaz (Kuba) 2689 (10,66 - 772 - 14,54), 5. Šebrle (ČR) 2623 (11,16 - 780 - 14,98), 6. Eaton (USA) 2612 (10,53 - 785 - 12,26).

Rozběhy a kvalifikace:

Muži - 110 m př.: 1. Kiss (Maď.) 13,34, ...11. Svoboda (ČR) 13,56.

Výška: 1. Ioannu (Kypr) 230, ...12. Bába (ČR) a Bednarek (Pol.) 227.

Ženy - disk: 1. Ma Süe-ťün (Čína) 63,38, ...18. Cechlová (ČR) 59,52 - nepostoupila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist