Fotbalisté Slavie vykročili za postupem do základní skupiny Evropské ligy, když v úvodním utkání 4. předkola doma porazili Crvenou Zvezdu Bělehrad 3:0.

Úvodní dvě branky dal útočník Zdeněk Šenkeřík, v závěru ještě zvýšil náskok jeho náhradník Stanislav Vlček. Odveta se hraje za týden v Bělehradě.

Slávisté tak přesvědčivě ukončili sedmnáctizápasovou sérii bez vítězství v evropských pohárech.

Trenér Karel Jarolím překvapivě nechal jen na lavičce kapitána Vlčka, na jehož místo se do sestavy vrátil po lehčích zdravotních problémech Hloušek.

Ve 34. minutě předvedla Slavia akci, když Hloušek zatáhl míč po lajně. Na jeho centr si naskočil Šenkeřík a rozradostnil domácí fanoušky povedenou hlavičkou.

V 65. minutě udeřila Slavia podruhé. Po brejku se postupně tři hráči pokusili o střelu, až se míč odrazil na malé vápno k Šenkeříkovi, který zblízka podruhé skóroval. Potvrdil tak, že má momentálně ze slávistických útočníků nejlepší formu.

Slavia si pak vedení s přehledem hlídala a nepouštěla soupeře do zakončení. Naopak deset minut před koncem se na levé straně uvolnil Jaroslav Černý, jeho střelu brankář neudržel a dobíhající Vlček střelou pod břevno ještě vylepšil pozici Slavie před odvetou.

Sparta si veze z výhru 2:0 díky Wilfriedovi

Fotbalisté Sparty zvítězili v prvním utkání 4. předkola Evropské ligy na půdě Mariboru 2:0 a před domácí odvetou mají velmi nadějnou pozici.

O výhru se zasloužil brankami ve 29. a 87. minutě Bony Wilfried a také výborný výkon v defenzivě včetně náhradního gólmana Kozáčika. Odveta se hraje ve čtvrtek 27. srpna na Letné.

Sparta nastoupil nezvykle v bílých dresech bez loga svého hlavního sponzora Fortuny na prsou. Důvodem je slovinský zákon, na jehož základě nemůže mít žádná sázková společnost reklamu na stadionech.

Klíčová pro vývoj utkání byla 29. minuta. Zákon moderního fotbalu v podobě branky na druhé straně přinesl rychlý brejk. Wilfried po dlouhém pasu ze středu hřiště obešel stopery, probil se i přes brankáře Raniloviče a do opuštěné branky skóroval.

Maribor podporován hlučným kotlem sice dál hnal "fialky" do zteče, ale v závěru zápasu už domácím zjevně ubývalo sil.

Sparta naopak několika střídáními ožila a tři minuty před koncem další individuální akce Wilfrieda znamenala zpečetění výhry a velkou naději pro odvetu. Český vicemistr je již jednou nohou v Evropské lize.

Zápas Liberce v Bukurešti předčasně rozhodčí ukončil

Utkání mezi Dinamem Bukurešť a Libercem v čtvrtém předkole Evropské ligy bylo v 87. minutě přerušeno. Rozhodčí za stavu 2:0 pro Liberec odvedl obě mužstva do kabin. Důvodem byly výtržnosti diváků, kteří pronikli na hřiště.

Slovan začal až překvapivě aktivně. Odměna v podobě vedoucího gólu přišla po pěti minutách. Povedený centr Gebre Selassieho z pravé strany poslal do sítě přesnou hlavičkou přes gólmana Dolhu Liška.

Liberci se po patnácti minutách podařilo z velkého sevření vymanit a závěr naprosto ovládl. V 82. minutě ještě Liška trefil vnější tyč, ale v 84. minutě už střídající Blažek z otočky nezaváhal a pojistil vedením, což domácí příznivci neunesli.

Závěr utkání se změnil v peklo poté, co jeden z domácích fanoušků vběhl na hřiště, vytrhl rohový praporek u liberecké branky a začal s ním pobíhat po trávníku.

Na hrací plochu pak vtrhli další diváci a hostující fotbalisté zasypáni sprškou kamení a různých předmětů se dali na úprk do kabin. Osudem nedohraného utkání se nejspíš bude hned v pátek zabývat disciplinární komise UEFA.

Liberecký kouč Ladislav Škorpil po duelu přiznal, že ani ve své bohaté kariéře nezažil, aby se utkání nedohrálo. "Nevím, jestli to vůbec pamatuje historie evropských pohárů. Já to ve své paměti nenalézám a to jsem toho zažil hodně.

Zřejmě lidstvo spěje a bůh suď kam. Já před lety řekl, že do jeskyní a na stromy," poznamenal zkušený trenér.

"Já jsem ale zrychlené tempo při úprku ani nasadit nemohl, protože mám odoperované obě kyčle. Za Slovan bych byl schopen zemřít hrdinskou smrtí," neztratil ani ve vyhrocené situaci Škorpil svůj pověstný humor.

Everton deklasoval olomoucké fotbalisty 4:0

Fotbalisté Sigmy Olomouc prohráli v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy v Liverpoolu s domácím Evertonem vysoko 0:4. Hanáci v každém poločase dvakrát inkasovali a jsou na pokraji vyřazení.

Dva góly dal kanonýr Saha, zbylé branky vsítil dalekonosnými ranami Rodwell, jenž se do sestavy dostal až jako záskok za vyřazeného reprezentanta Lescotta. Olomouc herně o tolik horší nebyla, ale Everton vytěžil z minima maximum.

Everton působil dojmem, že jizvy po sobotním výprasku s Arsenalem jsou ještě hodně čerstvé. Fotbalovou kvalitu však favorit ukázal na úžasné produktivitě.

Domácím stačilo málo. Fellaini z nenápadné situace v 34. minutě z pravého křídla odcentroval na malé vápno, kde se Saha v mžiku natlačil před Dreksu i Drobisze a lehkou tečí míč usměrnil do sítě.

Realitu anglického fotbalu dal Hanákům brzy podruhé pocítit Rodwell, který se z 25 metrů levačkou opřel do odraženého balonu a Drobisz plachtil do prázdna.

Rodwell vystřihl po poločase další fotbalovou parádu: jeho bomba z hloubi pole zadriblovala mezi spojnicí a brankovou čárou a zapadla do sítě.

V 73. minutě převzal Saha míč na hranici pokutového území, udělal tři kroky na střed a kolem Dreksy míč levačkou po zemi zakroutil ke vzdálenější tyči.

Teplicím se postup vzdálil, doma podlehli Tel Avivu

Vítězům Poháru ČMFS z Teplic se letošní premiéra v evropských pohárech nepovedla. V úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy doma podlehly Hapoelu Tel Aviv 1:2 a šance na postup do základní skupiny se jim značně snížila.

Smrtelnou ránu zasadil Teplicím ve 4. minutě nastavení po individuálním průniku do otevřené obrany záložník Hapoelu Vermuth.

Aby se mohli Tepličtí, kteří se objevili ve druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži po čtyřech letech, těšit na základní prémii dosahující téměř 30 milionů korun, musí příští čtvrtek v Izraeli dát minimálně dvě branky.

Teplice prohrávaly od 74. minuty, poté co brankář Hapoelu Enyema proměnil penaltu. Minutu před koncem sice vyrovnal střídající Vondrášek, ale Vermuth ve čtvrté minutě nastavení zajistil Izraelcům skvělé vyhlídky do odvety.

Úvodní utkání 4. předkola Evropské ligy:

NK Maribor - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 29. a 87. Wilfried. Rozhodčí: Hyytiä - Ikonen, Vehvilainen (všichni Fin.). ŽK: Bunderla, Samardzič - Vacek, Pamič. Diváci: 9000.

Maribor: Ranilovič - Popovič, Džinič, Samardžič, Jurkič (55. Aljanič) - Mihelič (80. Mertelj), Bačinovič, Školnik - Pavlovič (63. Volaš), Tavares - Bunderla. Trenér: Milanič.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Vacek (77. Kovba), Hušek (74. Hoheneder), Zeman - Wilfried, Kadlec (67. Kalouda). Trenér: Chovanec.

Slavia Praha - Crvena Zvezda Bělehrad 3:0 (1:0)

Branky: 34. a 65. Šenkeřík, 81. Vlček. Rozhodčí: Allaerts - Huens, Dens (všichni Belg.). ŽK: Šenkeřík - Ninkov. Diváci: 12.625.

Slavia: Hanuš - Čelůstka (62. Krajčík), Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid, Volešák, Ragued, J. Černý - Šenkeřík (72. Vlček), Hloušek (88. Janda). Trenér: K. Jarolím.

Crvena Zvezda: Pavlovič - Ninkov, Savič, Tutorič, Vilotič - Lazetič, Issah (70. Ignjatijevič), Savio, Bogdanovič (90.+1 Nikolič), Srečkovič (46. Perovič) - Lekič. Trenér: Petrovič.

Dinamo Bukurešť - Slovan Liberec 0:2 (0:1)ukončeno v 88. minutě

Branky: 5. Liška, 84. Blažek. Rozhodčí: Einwaller - Heim, Strasser (všichni Rak.). ŽK: Zicu - Gecov. Diváci: 11.000.

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Grigore, Tamas, Pulhac - Torje, Rus (55. Zicu), N'Doye, Ad. Cristea - Danciulescu (46. And. Cristea), Niculae (83. Niculescu). Trenér: Bonetti.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Čorič (73. Blažek), Liška - Papoušek (63. Vácha) - Kerič. Trenér: Škorpil.

FC Everton - Sigma Olomouc 4:0 (2:0)

Branky: 34. a 73. Saha, 40. a 54. Rodwell. Rozhodčí: Batista - Dos Santos, Braga (všichni Portug.). ŽK: Neville - Hubník. Diváci: 27.433.

Everton: Howard - Hibbert, Yobo, Neville, Baines - Rodwell (77. Gosling) - Osman, Cahill, Fellaini, Pienaar (83. Vaughan) - Saha (80. Jo). Trenér: Moyes.

Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Kaščák, Hořava, Otepka (62. Bajer) - Hubník, Ordoš (46. Šultes), Petr (74. Janotka). Trenér: Psotka.

FK Teplice - Hapoel Tel Aviv 1:2 (0:0)

Branky: 89. Vondrášek - 74. Enyeama z pen., 90.+4 Vermuth. Rozhodčí: Berntsen - Rästad, Larsen (všichni Nor.). ŽK: Vidlička - Jadin, Zandberg, Enyeama. Diváci 5122.

Teplice: Grigar - Vidlička, Klein, Lukáš, Rosa - Ljevakovič, Vachoušek, Matula, Stožický - Mareš (59. Vondrášek), Mahmutovič (80. Verbíř). Trenér: Plíšek.

Hapoel: Enyeama - Bondarv, Badir, Da Silva, Ben Dajan - Jadin, Natcho, Vermuth, Zandberg (62. Zaháví) - Yeboah (80. Mentešašvili), Šechter (86. Lala). Trenér: Gutman.

Další zápasy:

MFK Košice - AS Řím 3:3, FK Baku (Ázerb.) - FC Basilej 1:3 (0:0), BATE Borisov (Běl.) - Litex Loveč (Bulh.) 0:1 (0:0), Bnei Jehuda (Izr.) - PSV Eindhoven 0:1 (0:1), Trabzonspor - Toulouse 1:3 (1:1), Guingamp (Fr.) - Hamburk 1:5 (0:3), PAOK Soluň - Heerenveen 1:1 (0:1), Breda - Villarreal 1:3 (1:1), CSKA Sofia - Dynamo Moskva 0:0, Rapid Vídeň - Aston Villa 1:0 (1:0), Sturm Štýrský Hradec - Metalist Charkov 1:1 (1:0), Metalurg Doněck (Ukr.) - Austria Vídeň 2:2 (1:1), Steaua Bukurešť - St. Patrick's (Ir.) 3:0 (0:0), Twente Enschede - Karabach (Ázerb.) 3:1 (1:1), Sivasspor - Šachtar Doněck (Ukr.) 0:4 (0:1), Vaslui (Rum.) - AEK Atény 2:1 (1:0), Partizan Bělehrad - Žilina 1:1 (1:1), FK Sarajevo - CFR Kluž (Rum.) 1:1 (0:1), Bröndby Kodaň - Hertha Berlín 2:1 (1:1), FC Sion (Švýc.) - Fenerbahce Istanbul 0:2 (0:1), Lech Poznaň - Bruggy 1:0 (0:0), Galatasaray - Levadia Tallinn 5:0 (2:0), Genk (Belg.) - Lille 1:2 (0:1), Lazio Řím - Elfsborg (Švéd.) 3:0 (2:0), Ajax Amsterodam - Slovan Bratislava 5:0 (2:0), FC Janov - Odense (Dán.) 3:1 (1:0), Benfica Lisabon - Vorskla Poltava (Ukr.) 4:0 (1:0), Werder Brémy - FC Aktobe (Kaz.) 6:3 (3:2), Dinamo Záhřeb - Heart of Midlothian 4:0 (2:0), Fulham - Amkar Perm 3:1 (1:0), Stabaek (Nor.) - Valencia 0:3 (0:2), Nacional Funchal - Zenit Petrohrad 4:3 (2:1).