Etiopan Kenenisa Bekele vyhrál na mistrovství světa v Berlíně i běh na 5000 metrů. Světový rekordman už dříve ovládl závod na dvojnásobné vzdálenosti a jako první vytrvalec v historii získal "double" na těchto tratích.

Před rokem Bekele triumfoval na obou tratích i na olympiádě v Pekingu. Na MS teď přidal ke čtyřem titulům šampiona z desítky i svůj premiérový na poloviční trati. Musel ale tvrdě bojovat, než ve strhujícím závěru odrazil Lagatův útok.

Keňský rodák v dresu USA na počátku cílové rovinky šel před Bekeleho a zdálo se, že obhájí titul, ale sedmadvacetiletý Etiopan se ještě jednou vzchopil.

Také třetí v cíli James Kwalia C'Kurui z Kataru neztratil na vítěze ani celou sekundu.

Oštěp vyhrál Thorkildsen, Frydrych skončil desátý

Český oštěpař Petr Frydrych obsadil na mistrovství světa v Berlíně desátou pozici.

Jednadvacetiletý talentovaný svěřenec světového rekordmana Jana Železného hodil nejdál ve třetím pokusu a výkonem 79,29 metru mu 57 centimetrů chybělo k tomu, aby postoupil do osmičlenného užšího finále.

Mistrem světa se stal olympijský vítěz Andreas Thorkildsen, který celé startovní pole zaskočil v druhé sérii hodem na 89,59 metru a získal svůj první titul.

Další medaile si nečekaně rozdělili Kubánec Guillermo Martínez (86,41) a Japonec Jukifumi Murakami (82,87).

Nedařilo se obhájci Terovi Pitkämäkimu, který skončil i kvůli zraněnému kotníku pátý, ani Vadimu Vasilevskisovi z Lotyšska, nejlepšímu oštěpaři sezony a jasnému vítězi kvalifikace.

Ten skončil čtvrtý. "S ním hod Andrease (Thorkildsena) pořádně zamával, rozhodilo ho to," všiml si Frydrych.

Američané ovládli obě čtvrtkařské štafety

Atleti Spojených států amerických vyhráli v nejlepších letošních světových výkonech tři závěrečné disciplíny 12. mistrovství světa v Berlíně.

Podle očekávání obhájily titul obě štafety na 4x100 metrů a roli favoritky potvrdila i dálkařka Brittney Reeseová.

V ženském čtvrtkařském týmu získaly druhé zlaté medaile Allyson Felixová, šampionka z dvoustovky, a finišmanka Sanya Richardsová, jež v Berlíně vyhrála už individuální běh na 400 metrů.

Spolu s nimi se o čas 3:17,83 a vítězství před Jamajkou a Ruskem zasloužily Debbie Dunnová a Lashinda Demusová.

Muži vyhráli za 2:57,86 před britskými a australskými běžci. Pro druhé zlato si doběhli vítěz hladké čtvrtky LaShawn Merritt a šampion na překážkářské trati Kerron Clement. Sekundovali jim Angelo Taylor a Jeremy Wariner.

Vítězka patnáctistovky byla kvůli strkání diskvalifikována

Největší favoritka vyhrála i finále patnáctistovky, ale Maryam Džamálová z Bahrajnu se z titulu mohla radovat až díky diskvalifikaci původní vítězky Natalie Rodríguezové ze Španělska.

Ta sice proběhla cílem jako první, ale za několik minut jí rozhodčí vítězství odebrali, protože dle jejich názoru způsobila v poslední zatáčce před cílem kolizi. Na tu doplatila pádem spolufavoritka závodu Gelete Burkaová z Etiopie.

Džamálová díky tomu obhájila titul a potvrdila pozici vedoucí ženy letošních tabulek, byť o jejím prvenství v čase 4:03,74 rozhodla vedle verdiktu rozhodčích pouhá setina sekundy.

O tolik za ní zaostala britská mílařka Lisa Dobriskeyová. Bronz připadl Američance Shannon Rowburyové.

Těsný byl i závěr mužské osmistovky, ve které si stylem start - cíl doběhl proti titul Jihoafričan Mbulaeni Mulaudzi.

Za jeho časem 1:45,29 zaostal jen o šest setin keňský obhájce prvenství Alfred Kirwa Yego, který pro změnu o pouhé tisíciny odsunul na třetí místo šampiona z patnáctistovky Júsifa Saada Kamela z Bahrajnu.

Čínské premiérové zlato v maratonu vybojovala Süe Paj

Čínská běžkyně Süe Paj získala v Berlíně titul mistryně světa v maratonu.

V závěru dvaačtyřicetikilometrové trati předčila o deset sekund Japonku Jošimi Ozakiovou a pro zlato si pod Braniborskou bránou doběhla v času 2:25:15. Třetí místo obsadila Aselefech Mergiaová z Etiopie.

Světový titul se tak po deseti letech vrátil do Asie. Na šampionátu v Seville v roce 1999 vyhrála Jong Song-ok z KLDR, poté se dvakrát radovaly vytrvalkyně z Evropy a rovněž dvakrát Keňanka Catherine Nderebaová.

Brzy třiadvacetiletá Reeseová ve třetí sérii dolétla deset centimetrů za sedmimetrovou hranici a odsunula na druhé místo o deset let starší obhájkyni titulu Taťjanu Lebeděvovou (697).

Ruska po šestém místě v trojskoku získala medaili alespoň v dálce. Ve svém prvním velkém finále v životě vybojovala bronz Karin Meyová Melisová z Turecka (680).

Bolt dostal kus Berlínské zdi

Jamajský sprinter Usain Bolt bude mít doma o téměř tři tuny betonu navíc. Od primátora Berlína Klause Wowereita totiž dnes za své výkony na světovém šampionátu v atletice obdržel originální kus z památné berlínské zdi.

Segment vážící 2700 kilogramů je vysoký 3,6 metru a do Jamajky jej doručí speciální firma.

Na betonovém kvádru je v životní velikosti vyobrazen Bolt při běhu na berlínském oválu, kde během několika dní získal tři zlaté medaile a překonal vlastní světové rekordy na stovce i dvoustovce.

"Usain Bolt nám ukázal, že lze zbourat zdi, které se zdají být nepřekonatelné," vyzdvihl jeho sportovní výkon Wowereit.

"Nikdy na Berlín nezapomenu, a to nejen na tuto modrou dráhu. Ich bin ein Berlino (Jsem Berlino)," opáčil Bolt v narážce na slavný citát amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Bolt předal berlínskému primátorovi originální oranžové tretry, v nichž na MS běhal. Na oplátku obdržel zmenšeninu medvěda Berlina, jenž provázel atlety na stadionu jako maskot šampionátu.

Mistrovství světa v atletice v Berlíně:

Muži - 5000 m: 1. Bekele (Et.) 13:17,09, 2. Lagat (USA) 13:17,33, 3. C'Kurui (Katar) 13:17,88, 4. Kipsiro (Uganda) 13:18,11, 5. Kipchoge (Keňa) 13:18,95, 6. Abdosh (Et.) 13:19,11, 7. Farah (Brit.) 13:19,69, 8. Tegenkamp (USA) 13:20,23.

Oštěp: 1. Thorkildsen (Nor.) 89,59, 2. Martínez (Kuba) 86,41, 3. Murakami (Jap.) 82,97, 4. Vasilevskis (Lot.) 82,37, 5. Pitkämäki 81,90, 6. Ruuskanen (oba Fin.) 81,87, 7. Kovals (Lot.) 81,54, 8. Frank (Něm.) 81,32, ...10. Frydrych (ČR) 79,29.

800 m: 1. Mulaudzi (JAR) 1:45,29, 2. Yego (Keňa) 1:45,35, 3. Kamel (Bahr.) 1:45,35, 4. Borzakovskij (Rus.) 1:45,57, 5. Laalou (Mar.) 1:45,66, 6. Symmonds (USA) 1:45,71, 7. Som (Niz.) 1:45,86, 8. Lewandowski (Pol.) 1:46,17.

4x400 m: 1. USA (Taylor, Wariner, Clement, Merritt) 2:57,86, 2. Británie (Williams, Bingham, Tobin, Rooney) 3:00,53, 3. Austrálie (Steffensen, Offereins, Thomas, Wroe) 3:00,90, 4. Belgie 3:01,88, 5. Polsko 3:02,23, 6. Dominikánská rep. 3:02,47, 7. Francie 3:02,65, 8. Nigérie 3:02,73.

Ženy - maratón: 1. Süe Paj (Čína) 2:25:15, 2. Ozakiová (Jap.) 2:25:25, 3. Mergiaová (Et.) 2:25:32, 4. Čou Čchun-siou 2:25:39, 5. Ču Siao-lin (obě Čína) 2:26:08, 6. Barrosová (Portug.) 2:26:50, 7. Kanová (Jap.) 2:26:57, 8. Julamanovová (Rus.) 2:27:08.

1500 m: 1. Džamalová (Bahr.) 4:03,74, 2. Dobriskeyová (Brit.) 4:03,75, 3. Rowburyová (USA) 4:04,18, 4. Fernandezová (Šp.) 4:04,91, 5. Wurthová-Thomasová 4:05,21, 6. Willardová (obě USA) 4:06,19, 7. Chojecká (Pol.) 4:07,17, 8. Jevdokimovová (Rus.) 4:07,71.

4x400 m: 1. USA (Dunnová, Felixová, Demusová, Richardsová) 3:17,83, 2. Jamajka (Whyteová, N. Williamsová, Lloydová, S. Williamsová) 3:21,15, 3. Rusko (Kapačinská, Firovová, Litvinovová, Krivošapková) 3:21,64, 4. Británie 3:25,16, 5. Německo 3:27,61, 6. Nigérie 3:28.55, 7. Francie 3:30,16, 8. Kuba 3:36,99.

Dálka: 1. Reeseová (USA) 710, 2. Lebeděvová (Rus.) 697, 3. Meyová Melisová (Tur.) 680, 4. Gomesová (Portug.) 677, 5. Kučerenková (Rus.) 677, 6. Proctorová (Anguilla) 671, 7. Maggiová (Braz.) 668, 8. Baltaová (Est.) 662.