Samozřejmě, nebudu zde hovořit o turistických zájezdech do vzdálených krajů ani o pochybných nabídkách studia a práce, které musí v konečném důsledku řešit policie nebo Interpol, ale podíváme se na přínos pobytu v zahraničí pro rozvoj kariéry po návratu zpět do Čech.
Úvodem chci říct, že každá zkušenost v zahraničí je přínosná. Můžete-li jet, jeďte. Pro osobní rozvoj je k nezaplacení možnost vidět rozdíly mezi kulturami a národy a získat tak jiný úhel pohledu na dění v naší republice. Vyrážíte-li do zahraničí s jasným konstruktivním plánem zapojit tento pobyt do rozvoje kariéry a podaří-li se vám tento plán splnit, získáváte nesmazatelné plusové body.
Studium v zahraničí
Strávit na zahraniční škole alespoň jeden semestr je k nezaplacení. Studium v zahraničí je více zaměřeno na praktické úkoly, takže si dovedete po návratu na místní školu přidat do svého učebního plánu další prvky. Třeba se spojíte se zajímavým potenciálním zaměstnavatelem nebo se rozhodnete pro své podnikání.
Jistou komplikací zde může být následná akceptace diplomu nebo uznání uzavřeného předmětu při návratu a budete muset podstoupit rozdílové zkoušky. Účastníte-li se ale studia v zahraničí prostřednictvím solidních projektů, jako je třeba Erasmus, nebude s tímto problém. Vaše škola ve spolupráci se specialisty dokáže spolehlivě poradit, jak využít tuto příležitost na maximum.
Absolvovat celé vysokoškolské studium v zahraničí nese určité riziko. Pokud se chystáte k tomuto kroku a hodláte pak pracovat v České republice, zvažte pečlivě výběr školy a oboru. Vaše vědomosti musí být přenositelné do našeho prostředí. Například státnice z německého práva skýtají jen velmi omezenou možnost uplatnění.
Au pair
Skvělá příležitost především pro mladé dámy poznat kus světa. Tato zkušenost je často vykoupena strádáním v područí nepřívětivé rodiny, ale poznáte život v cizí zemi velmi intenzivně na vlastní kůži.
Hlavním cílem bývá naučit se cizí jazyk v přirozeném prostředí. Této myšlence nelze nic vytknout, ale osobně jsem se setkal s opakovaným zklamáním žen a dívek při hledání zaměstnání po návratu zpět domů. Musím velmi důrazně říci, že au pair není kvalifikace, pokud nechcete pracovat v domácnosti ať už vlastní nebo cizí. A znalost jazyka je dnes hodnocena v mnoha firmách jako předpoklad pro přijetí do zaměstnání. Opakuji - základní předpoklad. HR manager se vás při pohovoru zeptá, jakou praxi pro výkon nabízené pracovní pozice máte a zde přichází roztrpčení. Mnohokrát jsem hovořil s ženami, které se vrátily po několika letech práce jako au pair s přesvědčením, že se o ně na trhu práce strhne mela díky době strávené v cizině. Nestalo se. Kandidátky se musely postavit před první stupeň kariéry a začít od začátku. Takové je riziko pobytu v zahraničí, pokud člověk nezváží uplatnitelnost získaných zkušeností po návratu domů.
Výjimku v uplatnění znalosti jazyků tvoří překladatelská a tlumočnická činnost, případně dobrá znalost jazyka exotického v našem prostředí. Zde cizí jazyk přestává být nástrojem a stává se kvalifikací.
Pracovní pobyt v zahraničí
Skvělá zkušenost. Kdo může, neměl by si nechat ujít příležitost pracovat nějakou dobu v zahraničí v oboru, který vystudoval, nebo ve kterém rozvíjí svou kariéru. Firmy, které jsou otevřeny novým zkušenostem a přístupům, velmi rády přijmou kandidáty se zahraniční praxí. Takový pracovník může přinést neotřelé myšlenky tak potřebné pro rozvoj společnosti, ukázat doposud neviděné příležitosti a otevřít dveře k nejednomu úspěšnému projektu.
Je ovšem zajímavé, že zaměstnavatelé jsou někdy vůči kandidátům se zahraniční praxí nedůvěřiví: „Bude vědět, jak to u nás chodí? Není přece zvyklý na české pracovní prostředí.“ Tento postoj svědčí o nechuti či obavě ze změny, což je škoda, protože firma může svým postojem ztratit zajímavou konkurenční výhodu. Osvícená firma naopak investuje čas do integrace takového kandidáta do struktury a postará se o zužitkování nových informací.
Kandidát uplatní na trhu nejlépe své zkušenosti v případě, že jeho pobyt v zahraničí je logickým krokem v kariéře. Často hovořím s lidmi na téma koncentrace na cíl. Čeho chtějí v profesním životě dosáhnout a jak tam zapadají kroky, které doposud udělali. Studoval-li někdo strojírenství a poté pracoval dva roky ve stejném oboru mimo republiku a nyní se doma uchází o místo opět v oboru, má to smysl. Pokud vystudoval strojírenství, pak dva roky montoval v Německu na stavbě okna a nyní se uchází o práci opět v oboru, bude to mít těžké. V tomto okamžiku může pobyt v zahraničí uškodit kariéře, nebo ji alespoň zpomalit.
V souvislosti s krizí jsem se setkal s velkým množstvím kandidátů, kteří měli dobře rozběhnutou kariéru v zahraničí a museli se vrátit do Čech, protože byli propuštěni. Nejednalo se o pomocné dělníky, ale o lidi na zajímavých pracovních pozicích, kam se museli vypracovat tvrdou dřinou. Vedoucí poboček cestovních kanceláří, kvalifikované síly, pracovníci marketingu a podobně. Tito lidé budou hledat uplatnění v oboru, ve kterém působili v zahraničí, a většinou jej naleznou. Paradoxně jsem se setkal i s jazykovým omezením u kandidátů, kteří se vrátili. „Jazykové omezení?“ ptáte se. Byl jsem svědkem případu, kdy se vrátili lidé ze Španělska či Itálie, uměli perfektně příslušný jazyk a hledali uplatnění ve svém oboru. Ovšem všechny společnosti, na které se obrátili, hledali kandidáty s angličtinou. Toto je ovšem výjimečný případ, který uvádím jen na okraj.
Nelegální práce
Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo odjel načerno do Ameriky nebo jinam na západ si vydělat. Já ve svém okolí takové lidi mám. Přerušili školu, často se tam již nevrátili, strávili v cizině několik měsíců či let, dělali podřadné práce ve skupině pracovníků z východoevropských národů a cizí jazyk, který se naučili, nebyl řečí země, ve které působili.
Všem je nám jasné, že takový krok je motivován vizí vydělaných peněz, ale profesní kariéře ve většině případů neprospěje. Až na výjimky ji zpomalí. Jednou z výjimek byl kolega z mého ročníku na vysoké škole, který si tímto způsobem vydělal na studium na vytoužené škole. Člověk s jasným cílem.
Jak to tedy je?
Svůj život má každý z nás ve svých rukou. Rady okolí můžeme či nemusíme přijímat, ale za své činy jsme vždy zodpovědní my sami. Výběr a průběh pracovní kariéry patří mezi zásadní rozhodnutí ve vašem životě. V práci strávíte více než třetinu života, proto se vyplatí investovat čas i peníze do plánování tak zásadní kapitoly vašeho života. Radím-li svým klientům a kandidátům v otázkách kariéry, mohu zahraniční zkušenost jen doporučit. Ale jako každá důležitá lidská činnost musí mít plán, cíl a smysl. Zeptejte se sami sebe, proč chcete studovat či pracovat v zahraničí a jak se získnými zkušenostmi naložíte v budoucnu. Je to na vás.
Marek Sedláček vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity v Hradci Králové. Pracoval na vedoucích pozicích ve společnosti Adecco a Manpower, od počátku roku 2009 vede vlastní společnost Viveka s.r.o.
Viveka s.r.o. je společnost podnikající v oblasti personálních služeb. Kromě recruitmentu a flexibilního zaměstnávání se zabývá tvorbou a realizací systémových řešení v oblasti lidských zdrojů jako například projekty na úsporu nákladů v oblasti HR, snižování fluktuace, personální audit, testování a rozvoj zaměstnanců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist