Je doba krizová a ČSA určitě nejsou jediným menším leteckým přepravcem, který se topí ve velkých problémech a červených číslech. Jednoznačně za to mohou a jsou za to zodpovědní politici. Firma mohla být už zprivatizována dávno a mohli jsme o ní přestat slýchat, podobně jako ve vztahu k politice už dávno neslýcháme například o Českém Telecomu, dnes o Telefónice.
Místo aby sociálně demokratická vláda aerolinky prodala nebo na jejich post dosadila zkušeného šéfa s manažerským vzděláním doporučeného „head huntery" a vybraného v profesionálním výběrovém řízení, dosadila Jaroslava Tvrdíka, absolventa vojenské školy, který nemá špetku ponětí, co je to třeba „řídit cash flow" podobné firmy a musí tím pověřovat konzultační firmy za stamiliony.
ODS si ale nepočínala o nic lépe. Vlastnický dozor nejprve vykonával Miroslav Ševčík (dříve komunista, dnes liberál) jehož investiční fondy skončily neslavně a pak ho nahradil Ivan Kočárník (abychom byli spravedliví, také bývalý komunista), který odevzdal ministerstvo financí v roce 1997 rozebrané lobbisty. Muž, který je osobně zodpovědný za to, že kapitálový dozor v této zemi byl vybudován o čtyři roky později než být měl, člověk, který opakovaně v polovině 90.let kritizoval bankovní dohled za to, že je příliš přísný a muž, který se jako ministr netajil úzkou vazbou na PPF. Je toto nějaká kvalifikace pro dozor nad důležitým podnikem?
...
Skutečnost, že se na mítincích hází kameny (pokud to byl opravdu kámen), je důsledkem toho, jak většina elit v této zemi oslavovala hromadné házení vajec na mítincích ČSSD. Mohli jsme se dočíst, že jde o spontánní projev mladých lidí, kteří se organizují na Facebooku, že Jiří Paroubek si za to může sám, protože to, co předvádí v kampani je vlastně slovní násilí (?), na které je třeba adekvátně reagovat apod. Jenže nic takového jako „slovní násilí" neexistuje. Podle této logiky by asi společnost měla tolerovat bití žen, pokud se ony dopouští slovního násilí a pokoušejí se muže rozzuřit. Násilí přitom plodí jenom násilí. Možná konečně pochopíme, proč je třeba hájit svobodu politického projevu jako nedotknutelnou (rozbíjení mítinku je popření svobody projevu), tedy s výjimkou zákonem daných podmínek (tedy vyzývání k násilí, rasismu a popírání holocaustu).
...
Kdo má tento týden v ČNB službu na psaní proti euru? Vladimír Tomšík. Příští týden je na řadě Holman, pak má dovolenou Hampl, tak to vychází na Řežábka. Na Hradě dodržování rozpisu služeb jako na dětském táboře pečlivě sledují a dělají si čárky - podle toho se bude rozhodovat o případné renominaci.
Stejně je to zajímavé. Slyšeli někdy na Hradě o tom, k čemu je dobrá názorová pestrost a různorodost? Zaslechli někdy o tom, jak se vedení moderních korporací snaží pěstovat kulturu oponentury a nejen tolerance, ale i naslouchání disentnímu hlasu? Že institucím, které budují názorový monolit hrozí imploze?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist