Podnikat v politické nestabilitě je horší než podnikat ve špatných podmínkách. Na horší věci, jako jsou například vyšší daně, se zvyká špatně. Ale ještě horší je, když je jedno volební období daň 15 procent a druhé 30. Na takovou nestabilitu si zkrátka zvyknout nelze.

Právě daně jsou pro podnikatele a managery tou částí politické agendy, kterou si nemohou dovolit nesledovat. Nastavení daní a odvodů významně určuje mantinely fungování každé firmy. Stačí změna o jeden dva procentní body a už je ekonomika firmy někde jinde.

V posledních týdnech znovu obživla diskuse o podstatných změnách v daních a sociálním pojištění. Na jednu stranu situace ve státní pokladně není růžová. Ale s blížícími se volbami se nám hned vyrojila spousta nápadů, jak ještě vylepšit už tak štědrý sociální systém. Jak už to v takových dobách bývá, politici se začínají předhánět ve slibech a moc je netrápí, že řada z nich se nedá realizovat.

Nebudu se ale pouštět do žádných politických komentářů, spíš bych rád připomněl jednu věc, kterou jsem si nedávno opět více uvědomil - naši podnikatelé jsou v této oblasti odsouzeni k permanentní nejistotě. A bohužel se zdá, že na lepší časy se neblýská. Z vlastní praxe přitom dobře vím, že nejistota bývá zpravidla pro firmu horší než aspoň nějaká jistota, třeba i poklesu nebo ztráty. Úplně nejhorší je změna rychlá a navíc radikální.

Například radikální zvýšení daní může zvednout ze židlí mnohé z managerů, kteří si snadno spočítají, že se jim vyplatí přenést svůj byznys do úplně jiné země. Anebo budou hledat způsob, jak daně obejít. Věřte mi, že způsob najdou. V dnešní situaci proto potřebujeme kompromisní řešení, ne změny, které řeší věc jednu a neřeší věc druhou. A na takových reformách by se mělo podílet širší názorové spektrum.

I když vlastně - co si tu stěžuji na nestabilitu a varuji před vyššími daněmi, že ano...? Pro poradenské firmy, jako jsme my, přináší neustálé změny daňových zákonů spoustu nové práce. Ale upřímně řečeno: raději budu firmám radit, jak rozvíjet jejich byznys, co a jak vylepšit, než jak hledat slabiny v daňových pravidlech a jak se v nich orientovat tentokrát.

Kladu si otázku, jaké doporučení dát podnikatelům, aby daňovou nejistotu přežili bez úhony. Možná nepřekvapím, když budu nabádat hlavně k trpělivosti. Doufejme, že předvolební šílení se po volbách uklidní a radikální názory se stanou méně radikálními pod tíhou nutnosti najít spojence a koaliční partnery.

Nepleťme si ale trpělivost s pasivitou - lidé z byznysu se prostě musejí umět ozvat, když se na Malé Straně občas upeče nějaký nesmysl! A možná je otázka, zda by neměli změnit strategii, aby je páni legislativci více vnímali.

Text vyšel také v HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist