Ve třetí kvalifikační skupině si tak národní tým polepšil na dvanáct bodů, vylepšil skóre a může ještě doufat v boj o světový šampionát.

Tomáš Rosický po téměř dvou letech odehrál (necelý) zápas za českou reprezentaci. Po 592 dnech navíc nastoupil k soutěžnímu zápasu.

Hrdinou utkání proti San Marinu se však stal Milan Baroš, autor čtyř branek. Tři z nich nastřílel dokonce už během prvního poločasu.

Hašek vsadil na absolutní ofenzivu

Trenér Ivan Hašek vsadil na totální ofenzivu. Od úvodu poslal do zápasu všechny tři elitní útočníky – Milana Baroše, Tomáše Necida a Václava Svěrkoše.

Od první minuty vyběhl na trávník Tomáš Rosický. Záložník Arsenalu zasáhl do soutěžního utkání po 592 dnech, naposledy hrál 26. ledna 2008 proti Newcastelu v anglickém poháru. Rosického návrat trval 55 minut, pak ho vystřídal David Jarolím.

Snaha českých reprezentantů vstřelit rychlý gól byla patrná, fotbalisté ze San Marina ale téměř půl hodinu kladli tuhý defenzivní odpor.

Do šancí se dostávali všichni tři útočníci, Tomáš Necid si ve třetí minutě v pokutovém území zpracoval balon, ale nezamířil přesně.

Pár minut poté přestřelil v dobré pozici Milan Baroš a v 15. minutě vyrážel hostující brankář Aldo Simoncini nepříjemnou střelu po zemi z hranice velkého vápna od Václava Svěrkoše.

Střelecké prokletí zrušil až Baroš

Hra na jednu bránu pokračovala neustále, v 18. minutě obranou hostů protáhl Roman Hubník, předložil míč Barošovi, jeho ukvapená střela z otočky skončila hodně mimo.

1.Slovensko861121:819
2.Slovinsko842213:414
3.Severní Irsko942313:914
4.Česká republika833215:612
5.Polsko832319:1111
6.San Marino90091:440

Hráči San Marina se dle předpokladů zamkli před vlastní branku, deset z nich se při českých útocích pohybovalo maximálně dvacet metrů od ní. Jen forvard Andy Selva zůstával na půlce.

Hosté také ukázali, že se spíš než fotbalovostí prezentují neohrabanou hrou. Ve dvacáté minutě utrpěl krvavý šrám Svěrkoš, když dostal v hlavičkovém souboji úder loktem. Chvilku na to jeden ze sanmarinských hráčů velmi ostře zajel do Baroše a dostal žlutou kartu.

Pak už čeští reprezentanti konečně otevřeli gólová stavidla a začali nahánět skóre.

V 28. minutě převzal agilní Baroš míč na půlce, lehce se obtočil kolem hostujícího hráče, pelášil směrem k soupeřově brance, obešel ještě jednoho protihráče a střelou ke vzdálenější tyči skóroval.

Přelom poločasu znamenal tři branky

Byl to Barošův poločas. Ve 44. minutě zpracoval pas od Tomáše Hubschmana, přesprintoval obránce a křížnou ranou přidal druhý gól.

V nastaveném čase byl pak útočník Galatasaraye Istanbul stažen v pokutovém území a sám nařízenou penaltu „panenkovským“ způsobem proměnil.

Jak skončili Češi první poločas, začali stejně i ten druhý. Hned v první minutě druhého dějství vystřelil z dvaceti metrů Svěrkoš, střela byla tečována jedním z obránců a skončila za bezmocným Simoncinim.

Domácí pak neproměnili několik dalších solidních možností, Svěrkoš z malého vápna patičkou jemně líznul Grygerovu přihrávku do připraveného Simonciniho, Necid hlavičkoval nad branku.

Vyprodaný stadion v Uherském Hradišti se bavil a obíhaly jím mexické vlny.

Čechy zastavila hluchá dvacetiminutovka

Česko - San Marino 7:0 (3:0)

Branky: 28., 44., 45.+3 z pen. a 66. Baroš, 47. Svěrkoš, 86. a 90.+5. Necid.

Rozhodčí: Amirchanjan - Hovhannisjan, Murdajan (všichni Arm.).

ŽK: Pudil - Della Valle, Vitaioli, Berretti, Bacciocchi, Marani.

ČK: 82. Bacciocchi.

Diváci: 8120 (vyprodáno).

Česko: Čech - Grygera (77. Štajner), Hubník, Rozehnal, Kadlec (46. Pudil)

- Plašil, Hübschman, Rosický (56. Jarolím) -

Baroš, Necid, Svěrkoš. Trenér: Hašek.

San Marino: Simoncini - Andreini, Vitaioli, Della Valle, Marani (65. Bonini)

- Bacciocchi - Ciacci (75. Vitaioli), Berretti, Bugli (90. Cervellini), Vanucci

- Selva. Trenér: Mazza.

Všeobecné nadšení mohl zchladit v 61. minutě hostující obránce Matteo Andreini, který po rohu z deseti metrů hlavičkoval mimo branku Petra Čecha.

Ještě nebezpečněji vypadal přímý volný kop Andyho Selvy v 66. minutě, který asi o metr minul bránu.

To už to ale bylo 5:0, Češi mezi dvěma jedinými šancemi San Marina vstřelili další gól. Trefil se hrdina zápasu Milan Baroš, který do sítě poslal míč, jenž se odrazil od tyče po přímém kopu Daniela Pudila.

Hašek šponoval ofenzivu, jak jen mohl. Čtvrt hodiny poslal na hřiště Jiřího Štajnera, který nahradil Zdeňka Grygeru. Český tým měl od té doby na hřišti jen dva klasické obránce – Hubníka s Rozehnalem.

Skóre doplnili zbylí dva útočníci

Fotbalisté San Marina se snažili hru brzdit, zdržovali. Až komicky pak vypadala situace, kdy jeden z hostujících obránců pokrýval míč pro brankáře tak nešikovně, až ho pošlapal.

Pro hosty však dobrý důvod ke natahování času. Tento taktický manévr se hráčům San Marina vymstil, v 82. minutě dostal za zdržování hry druhou žlutou Bacciocchi a byl vyloučen.

Češi výhodu hned zužitkovali, v 85. minutě se trefil Necid. Poté přišlo ještě několik dobrých příležitostí, tu největší zahodil Svěrkoš, který v nastaveném čase neproměnil penaltu.

Vše si ale útočník Sochaux vynahradil vzápětí, kdy sedmým gólem uzavřel skóre.