Stáj formule 1 Renault podala trestní oznámení na svého bývalého pilota Nelsona Piqueta i na jeho otce kvůli prohlášení, že brazilský jezdec loni při Velké ceně Singapuru na pokyn týmu úmyslně havaroval.

Podle šéfa Renaultu Flavia Briatoreho je Piquetovo obvinění smyšlené. Syn někdejšího mistra světa se navíc se svým otcem pokusil stáj vydírat, aby si udržel místo v týmu.

"Renault a jeho ředitel Flavio Briatore osobně podali ve Francii trestní oznámení na Nelsona Piqueta a jeho otce. O všem budeme také informovat policii v Británii," citovala agentura Reuters prohlášení Renaultu.

Incidentem ze Singapuru se už minulý týden začala zabývat Mezinárodní automobilová federace FIA. Učinila tak po upozornění brazilské televize, které si Piquet postěžoval na podmínky v týmu po svém nedávném propuštění.

Na mapě mi ukázali přesné místo, kde se mám vybourat

Zástupci Renaultu budou před Světovou radou motorsportu vypovídat 21. září. Stáji hrozí pokuta, zákaz startu nebo úplné vyloučení ze šampionátu.

"Můj manažer a šéf stáje Flavio Briatore a technický ředitel Pat Symonds mi řekli, abych úmyslně havaroval a pomohl tak týmu. S návrhem havarovat během třináctého nebo čtrnáctého kola jsem souhlasil," uvedl Piquet v čestném prohlášení pro FIA.

"S návrhem za mnou přišli krátce před závodem. Zeptali se mě, jestli bych byl ochoten obětovat vlastní umístění a vynutil si výjezd safety caru," dodal.

"Po setkání mi pak na mapě ukázali přesné místo, kde se mám vybourat. Tuhle zatáčku vybrali proto, že se tam nikdo nemohl k vozu dostat a rychle ho odstranit z trati. Takže bylo téměř jisté, že na trať bude muset safety car," poznamenal Piquet.

Souhlasil jsem, protože jsem chtěl v týmu zůstat

Nehoda poté pomohla Alonsovi k nečekanému vítězství, protože těsně před havárií zajel do boxů natankovat.

Po Piquetově nehodě vyjel na okruh zpomalovací vůz, takže Španěl mohl svou ztrátu bez problémů dohnat. Když byla trať volná, získal naopak náskok, protože jeho soupeři museli do boxů pro palivo.

Čtyřiadvacetiletý Brazilec dále uvedl, že s úmyslnou havárií souhlasil, protože nechtěl ohrozit svou budoucnost v týmu Renaultu.

"V té době jsem byl pod velkým psychickým tlakem. Byl jsem zranitelný kvůli tomu, že Briatore mi nechtěl říci, zda se mnou tým obnoví smlouvu pro rok 2009.

Místo toho po mně chtěl, abych podepsal dohodu, že nebudu do vypršení kontraktu jednat s jinými týmy," uvedl Piquet, kterého v srpnu v Renaultu nahradil Francouz Romain Grosjean.

Mosley: Když je v sázce lidský život, jde o opravdu vážnou věc

Podle prezidenta FIA Maxe Mosleyho je aféra kolem Renaultu mnohem vážnější než ta, která se před dvěma lety rozpoutala kolem McLarenu, jenž využíval tajné technické informace konkurenčního Ferrari.

"Když cyklista dopuje, tak podvádí. Když ale podplatí jiné jezdce, nebo v pelotonu srazí cyklistu ve žlutém trikotu, je to mnohem horší. Když je navíc v sázce lidský život - ať už jde o diváky, traťové komisaře nebo piloty, jde o opravdu vážnou věc," prohlásil.

Mosley také uvedl, že FIA nabídla Piquetovi beztrestnost, pokud řekne o celém incidentu pravdu. Brazilský jezdec tak dostal stejnou možnost jako v roce 2007 Lewis Hamilton a Fernando Alonso z McLarenu.

Ti díky výpovědím ohledně "špionážní kauzy" vyvázli bez trestu, zatímco stáj dostala pokutu 100 milionů dolarů a přišla o body v Poháru konstruktérů.