Jan Morávek, po Rosickém možná největší talent českého fotbalu, v dresu Schalke poprvé nastoupil v bundeslize. K výhře 2:1 v Kolíně nad Rýnem pomohl jako náhradník v posledních vteřinkách hry. Ještě třeskutější bitva ale nyní zuří v Česku: o to, komu patří 60 milionů Kč, které za Morávka Schalke zaplatilo.

"Klokaní schizma" reprezentují v české lize dva kluby s názvem Bohemians. Jeden s přídomkem 1905 hrává své zápasy ve vršovickém "ďolíčku". Ten druhý, takzvaná střížkovská Bohemka, zatím na Strahově.

O zhruba 60 milionů za Morávka se ale Vršovičtí perou s další Bohemkou. S původním klubem FC Bohemians Praha, a. s., který v roce 2005 skončil v konkurzu. První konkurzní správce Huml převedl tehdy za 1,5 milionu Kč plus převzetí 15 milionů Kč dluhu práva na všechny hráče na nový subjekt: Bohemians 1905. Včetně práv na tehdejšího dorostence Jana Morávka.

Kde je pravda?

Další konkurzní správce Pavel Tuma však v Humlově počínání shledal chyby. A 1. září 2008 učinil právní krok, který Michal Vejsada, majoritní akcionář Bohemky v konkurzu, interpretuje jako opětovné zapsání všech hráčů do konkurzní podstaty. A odtud se celý spor odvíjí.

"Podle našeho právního výkladu je to jen aktualizace seznamu," říká Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905. Navzdory tomu klub z "ďolíčku", údajně z preventivních důvodů, podal proti Tumově úkonu vylučovací žalobu.

To, jak s ní soud naloží, bude asi klíčem k vyřešení celého případu. Nicméně k jejímu projednávání dosud nedošlo a mezitím události nabraly rychlý spád. Navzdory tomu, že další, již třetí správce konkurzní podstaty Jan Draslar píše Vršovickým v lednu 2009, aby bez jeho souhlasu s majetkem nijak nenakládali, připravuje se Morávkův přestup do Schalke.

Už podali trestní oznámení

"Naše filozofie byla: žádné informace správci nesdělovat," reaguje Přibyl. "Přišlo nám, jako by se už ani nestaral o vyřešení konkurzu. Všem jde jen peníze za Morávka a o to, jak poškodit Bohemians 1905."

Pak se na stole objevuje nabídka od Schalke 04 a majitelé klubu Bohemians 1905 navrhují 9. dubna věřitelskému výboru, aby bylo zřízeno zvláštní konto, na které by se z transferní částky uložilo půl milionu Kč, z nichž by se po vyřešení vylučovací žaloby uhradil nárok věřitelů.

"Jenže oni s tím nesouhlasili. Navrhovali, aby se takhle uložily všechny peníze za Morávka. Ale to pro nás bylo neakceptovatelné, my jsme ty peníze potřebovali na provoz klubu," vysvětluje Přibyl.

Den poté, tedy 10. dubna, soudce Harmach vydává předběžné opatření, že bez souhlasu správce nesmí Bohemians 1905 žádné hráče prodávat. "Na webových stránkách pana Vejsady jsem se o tomto předběžném opatření dočetl 14. dubna odpoledne. Bylo to ovšem už pár hodin poté, co jsme Honzu Morávka do Schalke prodali. Nicméně to stejně nehraje roli. Důležité je datum, kdy jsme usnesení soudu o předběžném opatření obdrželi poštou a převzali ho. A to bylo 17. dubna," vysvětluje Jiří Dienstbier, člen dozorčí rady Bohemians 1905, syn někdejšího ministra zahraničních věcí.

"Pan Dienstbier byl o tom, že se to předběžné opatření chystá, informován správcem už 9. dubna na věřitelském výboru," reaguje Vejsada. Zápis z této schůzky se však o předběžném opatření nezmiňuje.

"V zápise to není, ale mluvilo se tam o tom. Ovšem to nakonec není tak podstatné," reaguje Vejsada. "Zásadní je usnesení soudu ze 30. září 2008, podle kterého Bohemians 1905 nesmějí nakládat a zpeněžovat majetek." Ve Vejsadou zmíněném dokumentu však soudce Harmach píše něco jiného: vyzývá Bohemians 1905, aby v případě, že nesouhlasí se zapsáním hráčů do konkurzní podstaty, podali vylučovací žalobu.

"A tím, že ji podali, vlastně přiznali, že je to tak, jak říkáme my. A to, že s majetkem nesmějí nakládat, vyplývá ze zákona," míní Vejsada.Věřitelský výbor a správce konkurzní podstaty podali na Přibyla a jeho kolegu z vedení Bohemians 1905 Svobodu, jejichž podpisy se skví pod smlouvou se Schalke, trestní oznámení.

Vejsada ani nepozdravil

Složitá kauza ohrožovala i zdárný průběh Morávkovy kariéry. Správce konkurzní podstaty totiž vyzval fotbalový svaz, aby mu nevydal transferkartu, potřebnou k přestupu.

"To mi tedy moc nepomohlo. Kvůli tomu jsem nemohl hrát v prvním soutěžním utkání sezony, v Německém poháru. Cítil jsem tenkrát, že bych mohl nastoupit aspoň na půl hodiny, ale místo toho jsem ani nesměl být s týmem," vysvětluje Morávek.

Byť se zprodlením, ale přece jen, pak ČMFS dokument vydal. "Zejména proto, aby se nenarušil hráčův sportovní růst," vysvětluje Marcel Petrásek z ČMFS. Bohemians 1905 se ale museli písemně zaručit, že pokud by vydání transferkarty doprovázela nějaká žaloba o náhradu škody, uhradili by ji oni. A co si o tom všem myslí sám Morávek?

"Chci, aby ty peníze dostala Bohemka, ta mě vychovala. Ne pan Vejsada, který, když tehdy krátce řídil klub, neuměl nás mladé ani pozdravit."