Úvodní dvouhru semifinále Davis Cupu mezi chorvatskou dvojkou Ivem Karlovičem a Radkem Štěpánkem vyhrála česká jednička po setech 6:7, 7:6, 7:6, 6:7 a 16:14!

Největšímu tenistovi světa nebylo nic platné ani překonání svého vlastního rekordu v počtu es - zahrál jich rovných 78, čímž překonal svůj dosavadní rekord o 22 úspěšných servisů.

Češi se tak dostali do vedení 1:0 na zápasy. Ve druhé dvouhře navíc přidal další bod Tomáš Berdych, který porazil chorvatskou jednička Marina Čiliče rovněž v pěti setech.

Čeští tenisté si ještě před začátkem zápasu museli připadat jako doma. V překvapivě nezaplněné hale se pokřik Česko, Česko linul ze všech stran a počet českých vlajek výrazně převyšoval ty domácí.

Souboj dvou nejzkušenějších hráčů týmu (oba už dosáhli třiceti let) začal lépe pro 208 centimetrů vysokého Chorvata. Hned v první hře Karlovič dokázal, proč právě on drží rekord v počtu es během jednoho zápasu (55).

Přestože se Štěpánkovi povedlo uhrát dva míče, třicetiletý Chorvat si pomohl k zisku úvodního gamu hned třemi esy. A když mu poté pomohla páska a vzápětí i Štěpánkova dvojchyba, dostal se do dvoubodového vedení.

A to že s jídlem roste chuť potvrdil Karlovič v další hře. Tři podání = dvě esa. Jenže pak se mašina na úspěšné servisy zadrhla a ke své největší zbrani se dostal i sedmnáctý hráč žebříčku ATP Štěpánek.

Karlovič ukončil set až na čtvrtý pokus

Lákal soupeře na síť a pak jej buď prohodil, nebo udělal Karlovič chybu na síti. Třikrát v řadě bodoval a vzal si tak podání zpátky. A i když měl Chorvat v další hře dva brejkboly, i zásluhou pásky se mu je podařilo odvrátit a poté srovnat stav.

Po nervózním úvodu se oba hráči srovnali s atmosférou panující v hale a své servisy bezpečně proměňovali v zisk gamů. Rozhodnout tak musel tie-break.

Štěpánek hned v jeho úvodu ztratil svůj servis, kdežto Karlovič byl při svém podání nekompromisní. A protože Chorvat za stavu 4:2 úspěšnou smečí znovu Štěpánka brejknul, po svém dalším esu si vypracoval čtyři setboly.

A přestože česká jednička díky pásce ten první odvrátila a díky dvěma úspěšným servisům snížila na 5:6, Karlovič dalším povedeným podáním získal první set.

Footfault řval i multimilionář Chrenek

Druhá sada začala stejně jako skončila ta první. Až ve čtvrté hře se naskytla šance brejku Štěpánkovi, jenže Karlovič si dvakrát pomohl podáním, a i když sudí Molina zabrzdil jeho běh k lavičce zahlášením dobrého míče, ten následující zužitkoval ve srovnání na 2:2.

Kuriózní situace nastala za stavu 4:3 a 40:40. Chorvatského dlouhána i publikum rozčílil známý ocelářský magnát Tomáš Chrenek, který ještě před Karlovičovým podáním nahlas zařval footfault.

Karlovič i nehrající kapitán Prpič šli okamžitě za španělským sudím, sám Chrenek se stal terčem nevybíravých gest chorvatských příznivců. Po uklidnění situace v hale pak Karlovič dvěma servisy vyrovnal na 4:4.

I druhý set pak dospěl do tie-breaku, tentokrát však jako první zaváhal Karlovič. Za stavu 1:0 pro Štěpánka udělal Chorvat dvouchybu, čehož Štěpánek v kombinaci s jistým servisem využil k vedení 4:1.

A když při Karlovičově podání vystřihl přesný křížný prohoz, přiblížil si výhru v setu. Chorvat úspěšným prohozem a dvěma esy v řadě zápas zdramatizoval, stejnou zbraní však odpověděl i Štěpánek a rovněž ukončil tie-break v poměru 7:5.

Štěpánek vstal ve třetím setu z mrtvých

V průběhu třetího setu nastal u servisů obou hráčů jednotný scénář - tvrdé podání zakončené převážně přechodem na síť a úspěšným volejem.

Až v jedenácté hře prohospodařil Karlovič vedení 40:0, navíc Štěpánek poté zahrál bekhendový volej, který letěl po čáře mimo Karlovičův dosah. Pak však znovu zafungoval stroj na podání - Karlovič si třemi esy v řadě pomohl k ukončení hry.

A když i Štěpánek na podání uspěl, přišel na řadu už třetí tie-break. A na střídačku zase jako první chyboval český tenista, kterému se při jeho podání nepovedl ani jeden ze dvou úderů na síti.

Jenže Karlovič vedení 3:0 při svém servisu nepodpořil, naopak Štěpánek se křižným forhendovým úderem na čáru vrátil do hry. A když Karlovič poslal jen těsně mimo kurt svůj prohoz, dostala se česká jednička zpátky do hry.

A když při dalším Chorvatově podání Štěpánek bekhendem obouruč Karloviče prohodil a srovnal na 4:4, dostal početné české publikum do varu. To jej po zbytek tie-breaku povzbuzovalo ve stoje.

Karlovič sice poté znovu odpověděl esem, jenže Štěpánek obě svá podání proměnil a získal první setbol. Chorvat sice na první pokus uhrál eso, po bouřlivém skandování Radek, Radek znervózněl a po tom druhém zahrál míč jen do autu.

Štěpánek získal druhý setbol, a přestože se čeští fanoušci radovali už po prvním jeho servisu, zisk setu znamenal až ten druhý.

Karlovič zlomil rekord v počtu es

Ani čtvrtý set nepřinesl jiný scénář. Set bez jakýchkoliv náznaků brejku dospěl do tie-breaku. V něm jako první zachyboval Štěpánek, když poslal Karlovičův prohoz do sítě.

Vzápětí šel český tenista po podání znovu na síť, Chorvatův return však nadnesla páska. Na změnu směru míče sice Štěpánek zareagoval, poslal jej však do autu a Chorvat se dostal do vedení 4:1.

A když Karlovič dvakrát skvěle zasáhl u sítě, vypracoval si hned pět setbolů. Štěpánek sice hned ten první odvrátil, ten druhý však už ne poté, co neuspěl na síti.

Pátý set už tak jednoznačný, co se týká stability obou servírujících, nebyl. Přesto se v něm změnila historie - Karlovič překonal svůj vlastní rekord z letošního French Open v počtu es v jednom zápase (55). Celkem jich zahrál 78!

Štěpánek odvrátil čtyři mečboly

Kritická chvíle pro český tým však přišla znenadání. Za stavu 5:4 pro Karloviče musel Štěpánek odvracet při svém podání hned dva mečboly. Jenže Štěpánek dokázal, že i v tak vypjatých chvílích dokáže udržet nervy na uzdě.

Oba odvrátil a poradil si i s tím, když si Karlovič díky dalšímu úspěšnému returnu pod Štěpánkovy nohy vypracoval mečbol číslo tři. Karlovič jeho dva servisy dokázal jen vracet přes síť, na třetí podání už ani nereagoval.

I pátý set dospěl ke stavu 6:6, tentokrát už však tiebreak hráčům "pomoci" nemohl. Další zlomový moment přišel za stavu 9:9. Sudí Molina nešel zkontrolovat sporný míč po vítězném úderu Karloviče a v české části publika se spustila bouře.

Štěpánek: Byl to můj největší zápas v kariéře - čtěte ZDE

Štěpánek, který byl vyhecován diskuzí s rozhodčími, následně uhrál čistou hru a při podání Karloviče se dostal do vedení 30:0. Karlovič sice třemi úspěšnými servisy v řadě obrátil skóre, jenže Štěpánek dalším prohozem vyrovnal stav na shodu.

Karlovič si poté pomohl prvním esem v tomto gamu, jenže další Štěpánkův prohoz poslal do sítě a pak si český tenista vypracoval první setbol v pátém setu.

Oba soupeři zůstali na kurtu 72 her

Také Karlovič však ukázal, že v klíčových chvílích dokáže udržet pevné nervy a třemi míči v řadě se dostal opět do vedení.

Za stavu 12:11 byl zase v úzkých Štěpánek. Svými chybami "pomohl" Karlovičovi k tomu, aby srovnal na shodu a aby se vzápětí dostal ke čtvrtému mečbolu.

Jenže tento zápas jako by neměl mít vítěze. Štěpánek znovu zachoval chladné nervy, a přestože Karlovič dokázal ještě jednou srovnat na shodu, česká jednička posunula stav na 12:12.

Rozhodující nakonec byla až hra číslo 71. Štěpánkovi se povedlo sebrat podruhé v řadě soupeřův servis, a v další hře pak podával na výhru.

Přestože nevyužil vedení 40:15 a Karlovič vyrovnal na shodu, další dva míče už byly vítězné.

Semifinále Davisova poháru:

Chorvatsko - Česko 0:1 po první dvouhře

Karlovič - Štěpánek 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 14:16.

Esa: 78:18. Dvojchyby: 5:7. Využité brejkboly: 1/3 a 2/4. Nevynucené chyby: 70:50. Vítězné údery: 48:70. Čas: 5:59.