Samba, karnevaly, prosluněné pláže, skvělý fotbal, ale také každodenní násilí, jeden milion lidí pod hranicí bídy, každodenní střety policie s pouličními gangy a překupníky drog, svět bohatých a chudých oddělený ostnatým drátem.

To je Rio de Janeiro. Druhé největší město v Brazílii, které proměnilo až svou pátou kandidaturu konečně v úspěch. Bude hostit letní olympijské hry v roce 2016. Poprvé na jihoamerickém kontinentu.

Rio se prezentovalo výborně připravenou kandidaturou. Olympijské hry mají vysokou podporu politiků i veřejnosti, přesto jsou riskantní volbou. Ze dvou důvodů. Tím prvním je kriminalita ve městě.

"Kriminalita je skutečně rizikem. Nejde o mezinárodní terorismus, ale pouliční násilí, prodej drog. Ale pořadatelé slibují, že investují do potírání kriminality 3,5 miliardy dolarů," poznamenal Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing.

Fotbalové MS by mohlo zastínit přípravy na OH 

Druhým rizikovým faktorem je paradoxně další významná sportovní akce, kterou hostí Brazílie. MS ve fotbale v roce 2014, tedy jen dva roky před olympijskými hrami.

Olympijské Rio

Nejvyšší rozpočet

Nejen obrovská touha a emoce pomohly Riu získat letní hry.

Rio ve srovnání s ostatními a neúspěšnými kandidáty

připravuje olympiádu s nejvyšším rozpočtem 14 miliard dolarů

(asi 240 miliard korun).

Poprvé v Jižní Americe

Olympijské hry se budou konat premiérově na jihoamerickém kontinentu.

Dosud viděla 30 olympiád Evropa, 12 Severní Amerika, 5 Asie a 2 Oceánie.

Bez olympijských her tak už zůstává pouze Afrika.

Problém? Kriminalita

Rio sužuje násilí a chudoba.

Černou bilancí je denně v průměru osmnáct obětí násilných činů,

přibližně stovka lidí každodenně skončí po přepadení v nemocnici.

Střety policie s pouličními gangy a překupníky drog nejsou nijak výjimečné.

Město chce do boje s kriminalitou investovat 3,5 miliardy dolarů.

Olympijský projekt

Hry se uskuteční od 5. do 21. srpna 2016 na 33 sportovištích

ve čtyřech hlavních částech města: Barra, Copacabana, Maracaná a Deodora.

Pořadatelé slibují, že ze čtrnácti sportovišť

nepotrvá cesta z olympijské vesnice více než deset minut.  

"Dvě takové akce na takovou ekonomiku a prostor, to je riskantní," připustil Kejval. "Fotbalové mistrovství světa může zastínit přípravy na olympiádu a vyčerpat finanční zdroje," souhlasil i předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

"Na druhou stranu to ale bude ostrý test připravenosti Ria. A budou mít ještě dost vychytat všechny mouchy," dodal Kejval.

Pro české sportovce bude sice vzdálenost nepříjemnou skutečností, ale nijak neovlivní počty účastníků. Finanční náklady ale ano.

"Čistě pragmaticky vzato, je to daleko a bude to drahé. Ale rozdíl nebude například ve srovnání s Pekingem nijak velký," uvedl Kejval. Náklady na účast českých sportovců na loňských hrách v Pekingu se vyšplhaly téměř na 40 milionů korun.

Nezvítězily obchodní zájmy, ale nový kontinent 

Rio de Janeiro nepatřilo k favoritům v bitvě čtveřice kandidátů. Největší šance se dávaly Chicagu, které navíc osobně podpořil i prezident Barack Obama, či Madridu.

Jenže Chicago vypadlo hned v prvním kole, a ve finále prohrál Madrid s brazilskou šestimilionovou metropolí na břehu Atlantiku.

Významnou roli při rozhodování členů Mezinárodního olympijského výboru sehrál právě fakt, že v Jižní Americe se dosud olympijské hry nikdy nekonaly.

"Potvrdila se idea, aby se olympijské hry konaly po celém světě. Nezvítězily obchodní zájmy," komentoval volbu Jirásek.  


Samba v ulicích Ria

Světová velmoc ve fotbale se vedle mistrovství světa v roce 2014 dočkala i Letních olympijských her o dva roky později.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist