Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky, není-li možné rizika související s konkrétní prací odstranit nebo dostatečně omezit (viz ustanovení § 104 zákoníku práce). Osobní ochranné pracovní prostředky musí splňovat tyto podmínky:
- musí chránit zaměstnance před riziky,
- nesmí ohrožovat jejich zdraví,
- nesmí bránit při výkonu práce a
- musí splňovat požadavky stanovené zvláštním právním předpisem (kterým je zejména nařízení vlády č. 21/2003 Sb., v platném znění).
Zda montérky s laclem splňují všechny podmínky kladené na osobní ochranný prostředek v případech, které ve svém dotazu zmiňujete, nedokážu zcela fundovaně posoudit. Z výhrad, které vůči montérkám s laclem ve svém dotazu uvádíte, nicméně vyplývá, že je proti nim možno vznášet minimálně ty námitky, že v určitých směrech brání při výkonu práce (viz špony padající za lacl) a že pravděpodobně ohrožují zdraví uživatelů (viz bolesti zad – zda jsou bolesti způsobeny skutečně používáním těchto montérek při výkonu konkrétních činností, je opět otázkou, kterou fundovaně zodpovědět nedokážu).
Pokud by montérky s laclem skutečně byly příčinou zmiňovaných problémů, potom bezesporu nesplňují podmínky kladené na osobních ochranný prostředek (viz též např. bod 1.1.1. přílohy č. 2 cit. nařízení vlády, dle kterého musí být osobní ochranný prostředek navržen a vyroben tak, aby uživatel mohl v předpokládaných podmínkách používání normálně vykonávat činnost, při které je vystaven riziku, a přitom využíval náležité ochrany nejvyšší možné úrovně, nebo bod 1.2.1., dle kterého osobní ochranný prostředek musí být navržen a vyroben tak, aby při předpokládaných podmínkách používání byly vyloučeny nebezpečné a rušivé vlastnosti.).
Doporučuji s vašimi výhradami a výhradami vašich kolegů kontaktovat zaměstnavatele prostřednictvím odborové organizace, je-li ve vašem zaměstnání zřízena, případně prostřednictvím zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Zaměstnavatel je povinen se vašimi výhradami v souladu s ust. § 101 a následujících zákoníku práce (úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) pečlivě zabývat. Pokud by tak odmítl učinit nebo dospěl k závěrům, se kterými nebudete souhlasit, je možné se obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který posoudí, zda jsou konkrétní osobní ochranné pomůcky vhodné či nikoliv a zda se zaměstnavatel nedopouští přestupku (je-li fyzickou osobou) či správního deliktu (je-li právnickou osobou) na úseku bezpečnosti práce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist