Italští fotbalisté budou mít v příštím roce možnost obhájit titul mistrů světa, když si po remíze 2:2 s Irskem zajistili účast na závěrečném turnaji v JAR. Postup slaví i Němci, kteří vyhráli v Moskvě 1:0, a po stejném vítězství nad Švédskem i Dánové.

Na turnaj se podívají i Srbové, kteří deklasovali Rumunsko 5:0. Počet jistých účastníků šampionátu se tak rozšířil už na šestnáct, tedy přesně na polovinu.

Němci vyhráli v deseti

Němečtí fotbalisté v rozhodujícím utkání čtvrté kvalifikační skupiny porazili Rusko na jeho hřišti 1:0 a postoupili na mistrovství světa.

Výhru v Moskvě, kterou zajistil svým sedmým kvalifikačním gólem Miroslav Klose, udrželi i přesto, že hráli od 69. minuty bez vyloučeného obránce Jeroma Boatenga.

Němci přijeli do Moskvy s vědomím, že výhra je posedmnácté v historii posune na světový šampionát. Tento cíl jim ještě přiblížil útočník Klose, který se v 35. minutě dostal ke střele a překonal brankáře Akinfejeva.

Rusko však nechtělo dát kůži lacino a po změně stran si vytvořilo místy drtivý tlak. Ten ještě umocnilo vyloučení Boatenga po druhé žluté kartě.

Rusům se dařilo v křídelních prostorech, ale nedokázali šance proměňovat. V německé brance se totiž činil gólman Adler, který udržel nejtěsnější vítězství a postup z prvního místa. Rusko se o postup na turnaj v JAR musí pokusit v baráži.

Dánové vzali Švédům naděje na postup

Italové k postupu potřebovali získat minimálně bod, ale v Irsku dvakrát prohrávali. Naposledy tři minuty před koncem, kdy domácí poslal do vedení Ledger. Jenže v nastaveném čase vyrovnal Gilardino a posunul Itálii do JAR.

Počtvrté se na závěrečný turnaj podívají Dánové. Ti v prestižním severském derby porazili Švédsko 1:0 brankou Jakoba Poulsena z 81. minuty a v čele tabulky první skupiny mají šestibodový náskok, který jim zajišťuje postup.

Dánové navíc pomohli Portugalsku, které tak má stále šanci vybojovat postup z druhého místa do baráže.

Šampionátu se zúčastní i Srbové, kteří přehráli Rumunsko 5:0 a ze sedmé skupiny postoupili překvapivě na úkor Francie, která obhajuje stříbrné medaile z minulého šampionátu. Té šanci na přímý postup nepřiblížila ani očekávaná výhra 5:0 nad Faerskými ostrovy.

Anglie prohrála na Ukrajině, Bosna postoupila do baráže

Blízko k postupu mají i Švýcaři, kteří díky dvěma rychlým gólům stopera Senderose porazili Lucembursko 3:0 a na čele tabulky mají tříbodový náskok na Řeky. Švýcaři budou potřebovat v závěrečném utkání s Izraelem získat alespoň bod.

Jistý účastník Anglie prohrál 0:1 na půdě Ukrajiny a ztratil první kvalifikační body. Hosty oslabil už ve 14. minutě brankář Green, který byl vyloučen za stažení protivníka v pokutovém území.

Z následné penalty ale Ševčenko netrefil branku střídajícího gólmana Jamese. Za čtvrt hodiny se ale domácí dočkali, když středopolař Nazarenko zajistil Ukrajině tři body tečovanou ranou.

Bosna a Hercegovina vyhrála v Estonsku 2:0 a definitivně si zajistila druhé, barážové místo. O branky hostů se postarali bundesligoví kanonýři Džeko a Ibiševič. I deváté utkání vyhráli jistí účastnící MS Španělé, kteří zvítězili 2:1 v Arménii.

Na MS postoupilo i Pobřeží Slonoviny

Dvanáctým jistým účastníkem mistrovství světa v roce 2010 se stali fotbalisté Pobřeží slonoviny.

Postup na červnový turnaj v JAR si zajistili remízou 1:1 na hřišti Malawi, kterou zařídil vyrovnávacím gólem kapitán a největší hvězda týmu Didier Drogba. Jeho celek se na světový šampionát probojoval podruhé po sobě.

Pobřeží slonoviny vyhrálo všechny čtyři předchozí kvalifikační zápasy, a tak mu k jistotě postupu dnes stačil i bod. Ten se však vzdálil v 63. minutě, kdy Ngwira poslal domácí do vedení.

Jenže už za čtyři minuty srovnal Drogba. Přestože hosté poprvé v kvalifikaci nezískali všechny body, na jejich postupu to nic nezměnilo.

"Sloni" jsou tak třetím africkým celkem, který si s jistotou zahraje na šampionátu, který se poprvé v historii koná právě na africkém kontinentu. Již dříve postoupila Ghana, která se přidala k pořadatelské JAR.

Kvalifikace mistrovství světa 2010:

Skupina 1:

Kodaň: Dánsko - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 79. J. Poulsen. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.).

Lisabon: Portugalsko - Maďarsko 3:0 (1:0)

Branky: 18. a 79. Simao, 74. Liedson. Rozhodčí: Hamer (Luc.).