Ve středečním závěrečném kole jim totiž stačí porazit slabé San Marino, které ještě v kvalifikaci nezískalo ani bod, aby na úkor Čechů postoupili minimálně do baráže.

Slovinci nastoupili velmi útočně a ve 13. minutě mohli vést už 3:0, jenže v brance domácích zářil Mucha. Nejprve vychytal Dediče a následně i Kirma, při další velké šanci pak zabránil dorážce na poslední chvíli bek Zabavník.

K rychlému tempu ale pomáhali i domácí a již téměř slavili gól po Ďuricově střele, kterou brankář Handanovič vyrazil jen na tyč.

Po úvodních 20 minutách tempo trochu opadlo a šancí ubylo. Až v 56. minutě napřáhl z dálky Valter Birsa a střelou do rohu Muchovy branky otevřel skóre.

Slováci se pokusili porážku odvrátit, ale hostující obrana hrála bezchybně. Naopak při závěrečném tlaku domácích měli Slovinci hned několik slibných brejků. Po jednom z nich definitivně rozhodl bývalý hráč pražské Sparty Pečnik.

Weiss: Klukům nelze upřít snahu, ale nezvládli to v hlavách

Slovinci jsou tak jen krůček od účasti minimálně v baráži. K tomu jim stačí vybojovat tři body proti San Marinu, které dosud v kvalifikaci ještě nebodovalo a má skóre 1:44.

V případě bodové ztráty Slovenska v souboji s Polskem navíc mohou vyhrát celou skupinu a postoupit přímo.

"Kvalifikace ještě nekončí. Čeká nás zápas v San Marinu, kde musíme vyhrát a spolehnout se na to, že Slovensko zakopne v Polsku. Lepšíme se zápas od zápasu, a proto věřím, že postoupíme do Jihoafrické republiky," uvedl trenér Slovinců Matjaž Kek.

Naopak slovenský trenér Vladimír Weiss byl velmi zklamaný. "Hodně mě mrzí, že jsme zápas nezvládli. Prohráli jsme to takticky a i výkonem na hřišti.

Soupeř byl lepší a vyhrál zaslouženě. V přechodové fázi jsme na ně nestačili," uvedl Weiss, který cítí za porážku odpovědnost. "Beru to na sebe. Klukům nelze upřít snahu, ale nezvládli to v hlavách," dodal.

Slovensko - Slovinsko 0:2 (0:0)

Branky: 56. Birsa, 90.+3 Pečnik. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Weiss ml., Štrba (84. Novák), Hamšík, Stoch - Vittek (80. Jendrišek), Jakubko (46. Karhan). Trenér: Weiss.

Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Jokič, Cesar, Šuler - Birsa, Koren, Kirm, Radosavljevič - Novakovič, Dedič (78. Pečnik). Trenér: Kek.