Jiskry euforie z vítězství nad Poláky vyhasly v očích českých fotbalistů během sekundy. Ledva se dozvěděli, že Slováci podlehli Slovinsku 0:2. Šance postoupit na MS 2010 se tak rázem scvrkla do jednoho procenta.
Potíž je v tom, že totální outsider ve své kvalifikační historii uhrál plichtu jen dvakrát, v roce 1993 proti Turecku, o osm let později v Lotyšsku. Jinak ani ťuk.
"Ta šance už je minimální," ví dobře brankář Petr Čech. "Ale naděje umírá poslední," chytá se stébla.
"Spoléhat se na to nedá, ale třeba nám pomůže bůh," míní Daniel Pudil. "Celé je to už jen sci-fi," dívá se na věc reálně Michal Papadopulos.
Všechno začalo už nástupem Košťála
Ale proč vlastně? Co se s českým fotbalem stalo, že po třech úspěšných kvalifikačních cyklech v řadě se nyní dopracoval ke stavu hraničícímu s jistotou, že na MS do Afriky nepojede?
Zásadní problém nenastal v Bratislavě. Ani teď, když tam Slováci výsledkově nenahráli do svých ani českých karet. Ani před měsícem, kdy se tam Haškův tým remízou neodpíchnul k výhradně vítěznému finiši, který ještě mohl vše zvrátit.
Všechno začalo vlastně už v roce 2005, kdy se český fotbal na sérii valných hromad rozštípil vedví. A vlády nad svazem i reprezentací se ujal Vlastimil Košťál.
Byl to totiž právě on, kdo po zpackaném EURO 2008 vybíral nástupce penzionovaného stařešiny Brücknera.
Hašek mu sdělil, že s jeho vedením svazu nechce nic mít, Slavia, stojící taktéž na opačném politickém břehu, neuvolnila Jarolíma, jménům jako Hřebík, Beránek či Zeman se Košťál vysmál.
Jmenování Rady byla špatná volba
Ve finálním výběru se objevili Jozef Chovanec s Petrem Radou, přičemž snad nebylo člověka, kdo by mínil, že právě tito dva jsou nejlepšími trenéry, jimiž český fotbal disponuje.
Prst výkonného výboru ukázal na Radu. A byla to špatná volba. "Přišly porážky v Polsku či doma se Slovenskem. A to po slabých výkonech, ta kvalifikace byla rozehraná velmi špatně," rekapituluje Milan Luhový, účastník MS 1990.
"To mužstvo nebylo kompaktní. Bylo evidentní, že ti kluci si jen tak nějak přijeli zahrát, ale nedávali do těch výkonů patřičnou šťávu," míní Antonín Panenka, mistr Evropy z Bělehradu 1976.
Za pravdu mu sebezpytně dává Milan Baroš. "Skupinu jsme nerozehráli dobře, trápili se a nepodávali výkony, které tomuto týmu přísluší," konstatoval.
Příčina? "Trenér Rada neměl u hráčů patřičný respekt," míní Luhový. A ani potřebnou odbornou kvalitu.
Kauza "večírek" byla jen logickým vyústěním
To prokázal zejména po utkání ve Slovinsku, kde nevyhrál a do televize prohlásil: "Všichni po mně chtěli, abych postavil dva útočníky. Tak jsem to udělal a takhle to dopadlo." Tím se zesměšnil definitivně.
Na vnitřní morálku týmu měl negativní dopad fakt, že se v roce 2007 aféra "hotel Praha" zametla pod stůl. "To se tenkrát mělo řešit mnohem razantněji," míní Dušan Uhrin, kouč vicemistrů Evropy 1996.
Jenže Brückner s Košťálem hráčům na kuří oko nešlápli, ti tak získali pocit beztrestnosti a respekt u nich nemohl mít ani Brücknerův asistent Rada.
A to ani po svém povýšení, byť si navenek mohl hrát na vojenskou disciplínu, jak chtěl. Jako trenér na mezinárodní scéně nikdy žádného úspěchu nedokázal, i hráči ho vnímali jako trenéra z protekce.
Po porážce se Slovenskem a dalším "oslavném" večírku hráčů Rada padl, košťálovští pohrobci ve vedení svazu rozdali hříšníkům exemplární tresty a bylo jasné, že postup na MS je týmu velmi, velmi vzdálen.
Hašek spasitel přišel pozdě
Nový šéf svazu Ivan Hašek sice v květnu vyhlásil záchrannou misi, přičemž se diskutabilně sám posadil do křesla reprezentačního kouče. Jenže potřebný zvrat nevyčaroval.
"Kdybychom vyhráli v Bratislavě, mohli jsme to ještě mít ve vlastních rukách," ví dobře Hašek. Plichta však šance výrazně snížila. "A ani souhra dalších výsledků Čechům nebyla nakloněna," dodává Luhový.
"Ty zápasy pod Ivanem Haškem přinesly zřejmý posun k lepšímu, ale už bylo pozdě," míní Panenka.
Fotbalový svaz není v optimální ekonomické kondici. Postup na MS by mu vynesl minimálně 40 milionů korun čistého zisku. S nimi se musí rozloučit. Stejně jako s vlnou euforie a marketingového zájmu, který by postup vyvolal.
Fotbal čeká marketingově hluché období
"Naši tradiční sponzoři nám už ale v předstihu zdůraznili, že chtějí, aby jejich značka byla i nadále spojována s fotbalem," řekl nedávno místopředseda svazu Miroslav Kříž. I tak lze očekávat, že svaz vyhlásí útlumové programy, zejména v personální oblasti.
V době, kdy jsou české kluby na evropské scéně nekonkurenceschopné, je pád reprezentace těžkou ránou. Bonita hráčů už se nebude zdvihat ani v národním dresu, bez účasti na MS teď český fotbal čeká dlouhé hluché období.
"Marketingově zajímavější než fotbal se tak může stát hokej, který čeká olympiáda, nejspíš i s Haškem a Jágrem," upozorňuje marketingový expert Tomáš Klečka.
Naděje vyprchávají, "maskovací" růžová záclonka padá a černošedá realita českého fotbalu se obnažuje...
Smutný Konec
Obránce AC Milán Marka Jankulovského čeká ve středu proti Severnímu Irsku nejspíš smutné loučení s reprezentační kariérou, které už dříve oznámil.
foto: Reuters
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist