Ruský tenista Nikolaj Davyděnko vyhrál turnaj série Masters v Šanghaji a uspěl tak i ve čtvrtém finále, do nějž se letos probojoval.

Čtvrtfinálový přemožitel Radka Štěpánka v závěrečném souboji o titul porazil 7:6, 6:3 nejvýše nasazeného Španěla Rafaela Nadala.

Třiadvacetiletý Nadal hrál své první finále od květnového turnaje v Madridu, kde podlehl Rogeru Federerovi. Dosud poslední letošní titul získal ještě dříve na antuce v Římě.

S o pět let starším Davyděnkem prohrál potřetí v kariéře, ale stále s ním má aktivní bilanci 4:3.

Davyděnko v sobotu v semifinále oplatil Novaku Djokovičovi finálovou porážku z loňska, kdy se hrál v Šanghaji naposledy Turnaj mistrů, a stal se premiérovým vítězem šanghajského Masters.

Davyděnko se přiblížil finále ATP v Londýně

Za osmnáctý triumf v kariéře získal šestý nasazený hráč 616.000 dolarů a 1000 bodů do světového žebříčku, jež mu pomohou v boji o postup na finále sezony ATP Tour, jež letos premiérově hostí Londýn.

"V životě jsem prohrál jen pět finále. Většinou v nich hraju dobře, ale musím se do nich dostat," poznamenal Davyděnko, jenž začal věřit ve vítězství při brejku v druhém setu. "To jsem si řekl: Ano, dneska můžu vyhrát," dodal.

První set musela rozhodnout zkrácená hra, protože Davyděnko nevyužil svůj brzký brejk. V tie-breaku však Rus dominoval, stejně jako v celém utkání ničil Španěla vítěznými údery z obou stran a vyhrál 7:3.

V druhé sadě už rodák z ukrajinského Severodoněcku zisk soupeřova servisu udržel a poté, co Nadalův bekhendový úder do autu při mečbolu potvrdilo i Jestřábí oko, mohl po dvou hodinách začít slavit.

"Nerad prohrávám. Měl jsem své šance, ale on mě porazil. Zasloužil si to. Byl jsem schopen po zranění hrát na sto procent, což je pro mě příjemná zpráva," uvedl Nadal, jenž bude hrát v prosincovém finále proti České republice.

Kvitová: Byl to skvělý týden se špatným koncem

"Byl to skvělý týden, i když neskončil, jak jsem si představovala. Doufám, že se sem za rok vrátím," řekla Kvitová při vyhlašování.

V nevyrovnaném prvním setu stejně starých tenistek prohrávala Kvitová už 0:3, ale ziskem tří her za sebou srovnala krok.

Při podání Wickmayerové pak měla dva brejkboly na 4:3, ale ani jeden nevyužila a místo nadějného vedení sadu po 42 minutách ztratila.

"Yanina na tom byla líp fyzicky a hrála rychleji. Já se snažila, někdy to jde zápas bojovností zlomit, ale dnes bylo ve výměnách vidět, že má navrch. Já hodně kazila a nebyla jsem pořádně na nohách, ostatně jako obvykle, když prohraji," konstatovala Kvitová.

Oproti semifinále s Agnieszkou Radwaňskou česká hráčka ve finále více chybovala a nedostávala se tolik do tlaku ze svého razantnějšího forhendu.

S Wickmayerovou prohrála Kvitová i na US Open

I proto prohrála podání hned na úvod druhé sady. Ještě otočila na 2:1, ale pak počtvrté v duelu přišla o servis.

Češka měla na své straně publikum, které si přálo delší zápas, jenomže už nenašla síly ani variantu, jak utkání zdramatizovat. Zápas skončil hned po prvním mečbolu a míči v síti z rakety Kvitové.

Rodačka z Bílovce hrála své druhé finále turnaje WTA v kariéře, v její sbírce ale zatím zůstane jen lednový triumf z Hobartu.

S Wickmayerovou letos Kvitová prohrála již potřetí. Poprvé odešla poražena v Estorilu a podruhé na US Open, kde nakonec Belgičanka postoupila až do semifinále a díky tomu je 24. hráčkou světa.

Po finálové účasti v Linci se Kvitová v pondělí posune ve světovém žebříčku dvouhry WTA z 55. místa k padesátce.