Hlavním strůjcem jejich vítězství byl autor obou branek Riste Naumov, jenž tak ukončil své čekání na gól v červenobílém dresu. Slávisté se bodově dotáhli na čtvrtou Spartu. Kladno prohrálo poprvé po čtyřech zápasech.

Podle kladenského trenéra Martina Hřídela o osudu utkání hodně napověděla rychlá branka Slavie za 14. minuty. "Do obdržené branky jsme plnili to, co jsme si předsevzali.

Ale když šel soupeř do vedení, změnilo se to. Museli jsme obranu Slavie dobývat a nemáme tak kreativní hráče, abychom ji dokázali překonat," uvedl Hřídel.

Kladenské naděje prý definitivně zhasly poté, co Naumov po standardní situaci vstřelil svůj druhý gól. "Když jsme se ve druhém poločase zlepšili a nadechovali jsme se k jistému náporu, přišla další rána.

Zápas se dnes vyvíjel prostě přesně tak, jak jsme nechtěli. Potvrdilo se, že Slavii můžeme porazit, ale na porážet pravidelně," připomněl Hřídel překvapivou jarní výhru svého týmu.

Slávistický kouč Karel Jarolím byl rád, že se sešívaní dokázali oklepat z minulé prohry v derby se Spartou a ke čtvrtečnímu utkání Evropské ligy ve Valencii vyrazí v lepší náladě.

"Naše situace po prohraném derby nebyla jednoduchá, ale dnes jsme na to zareagovali nejlepším možným způsobem.

Rychlý gól nám samozřejmě hodně pomohl, výhry si vážíme i proto, že Kladno se v posledních zápasech hodně zvedlo a dělalo výborné výsledky," připomněl Jarolím sérii čtyřzápasové kladenské neporazitelnosti, kterou dnes ukončila právě Slavia.

Švancara si odpykal trest a hned pomohl k výhře Slovácka

Fotbalisté Slovácka zvítězili hned v prvním zápase po návratu útočníka Petra Švancary a odvezli si z hřiště Bohemians 1905 výhru 1:0.

Domácí sice byli po celý zápas aktivnější, ale jejich křečovitá snaha ke gólům nevedla, Slovácku naopak vyšel signál po rohovém kopu, jehož iniciátorem byl právě Švancara. Slovácko tak poprvé vyhrálo na hřišti soupeře.

Slovácko si veze z Prahy body ve chvíli, kdy se obzvlášť hodí. Nováček se totiž propadl k sestupovým příčkám a navíc se musí neustále vypořádávat s absencí pěti až šesti hráčů.

"Marodka nás trápí, kádr se nám hodně zúžil a je to poznat," přiznal po zápase kouč Josef Mazura. Na Bohemians si přivezl jen pět náhradníků a další zdravý hráč mu ubyl už po půlhodině. Navíc šlo o nového špílmachra Lukáše Zelenku.

"Má nakopnutou čéšku, uvidíme, co s ním bude. Délku absence nejsme schopní odhadnout. Po zbytku zápasu nám jeho kreativita docela scházela," prohlásil Mazura.

Na zranění může po dnešku žehrat i jeho protějšek Pavel Hoftych. "Obzvlášť to Haškovo bude asi na delší dobu, navíc jsme bez něj hráli asi pět minut o deseti.

Přesto jsme byli výrazně aktivnější a snažili jsme se jít do vedení, ale hrozili jsme jen ze střední vzdálenosti," hodnotil zápas Hoftych. "Chyběla nám aktivita po stranách, což bylo i dílo absence Rótha.

Rozhodla naše nekoncentrovanost při rohu, hráči ho čekali z druhé strany, navíc si něco vysvětlovali po předchozí šanci. Přitom jsme se na ty Švancarovy capiny chystali na tréninku. Je to drahý trest," uzavřel kouč domácích.

Olomouc uštědřila Brnu debakl a ukončila čekání na výhru

Fotbalisté Olomouce ukončili devítizápasové čekání na vítězství překvapivou kanonádou 5:0 do sítě Brna. Hosté v utkání vůbec nestačili a již po půli prohrávali o tři branky. Olomouc se díky jasné výhře dostala z míst hrozících sestupem.

"Jsme šťastní, že jsme vyhráli po tak dlouhé době. Chci poděkovat všem lidem, kteří vytvářeli pozitivní atmosféru v průběhu celého týdne.

Zasloužili se o to i fanoušci, kteří přišli včera na trénink. Pozitivní síla se přenesla na tým a povedlo se to zlomit," uvedl po zápase trenér Olomouce Zdeněk Psotka.

Potěšila ho i branková potence jeho svěřenců, kteří zužitkovali ofenzivní taktiku. "Chtěli jsme hrát svoji hru, hrát ofenzívně, což se povedlo. Mohli jsme dát i více branek," řekl Psotka, který si tak zřejmě zajistil setrvání ve funkci.

"Jestli jsem měl být vyměněn, pokud by se nepovedlo vyhrát? Musíte se zeptat vedení, ale je jasné, že pokud bychom ani podesáté nevyhráli, muselo by se to řešit," dodal.

Naopak hostující trenér Miroslav Beránek nechápal, co se s jeho týmem stalo. "V desíti zápasech dostaneme sedm gólů a dnes pět. To mluví za vše," kroutil hlavou.

"Domácí byli lepší. My jsme první šanci neproměnili, což nás ovlivnilo. Některé branky padly po chybách, některé po pěkných akcích Sigmy. Na závěr to podtrhl neproměněním šance Došek. Olomouc vyhrála zaslouženě," dodal.

Boleslav otočila duel s Bohemians a po dvou měsících vyhrála

Fotbalisté Mladé Boleslavi zlomili dvouměsíční čekání na výhru, které trvalo šest ligových zápasů, a porazili Bohemians Praha 4:2.

Střížkovský celek přitom vedl, ale domácí na přelomu obou poločasů rychle otočili skóre. Po Macháčkově faulu ve vápně a následné Sylvestreho proměněné penaltě dohrávali hosté skoro celou druhou půli v deseti.

Mladoboleslavský kouč Dušan Uhrin tři body proti Bohemians Praha nepřeceňuje. "Na psychiku to bylo náročné, ale jsme teprve v jedné třetině soutěže a máme toho ještě hodně před sebou.

Můžu mluvit za sebe, jestli se mi ulevilo. Já myslím, že ani ne. Těch bodů nemáme tolik, musíme jich ještě pár získat, aby se nám pořádně ulevilo," řekl na tiskové konferenci Uhrin.

Jeho protějšek Jaromír Jindráček byl z porážky hodně zklamaný. "Utkání se mi těžko hodnotí, protože myslím, že jsme dneska i deseti předvedli dobrý výkon. Na body to nestačilo," posteskl si trenér Bohemians Praha.

Zlomem podle něj byl vyrovnávací gól v závěru poločasu. "Udělali jsme tři, čtyři chyby po sobě, domácí vyrovnali a nakoplo je to.

S přechodem do druhého poločasu změnili svoji tvář, hráli dobře a dali gól z penalty. Pak se nám podařilo snížit na 2:3, deset minut jsme hráli opravdu dobře, ale gól na 3:3 jsme vstřelit nedokázali. Pak už to bylo vabank," řekl Jindráček.

11. kolo první fotbalové ligy:

SK Kladno - SK Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 14. a 78. Naumov. Rozhodčí: Bílek - Pelikán, Peřina. ŽK: Šilhan, Gross, Szabo - Čelůstka. Diváci: 2680.

Bohemians 1905 - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 72: Kordula. Rozhodčí: Zelinka - Filípek, Čecháček. ŽK: Škoda - Urbánek. Diváci: 5748.

SK Sigma Olomouc - 1. FC Brno 5:0 (3:0)

Branky: 9. a 53. Ordoš, 38. Šultes, 43. Petr, 85. Hořava. Rozhodčí: Damková - Dobrovolný, Kovařík. Bez ŽK. Diváci: 3456.

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 4:2 (1:1)

Branky: 45.+1 Chramosta, 51. Sylvestre z pen., 65. Rajnoch, 82. Poláček - 39. Jeslínek, 67. Andronic. Rozhodčí: Kovařík - Novák, Marek. ŽK: Janíček - Očovan, Modeste. ČK: 49. Macháček (Bohemians). Diváci: 2875.